Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Stolica świata muzułmańskiego

Recommended Posts

Narya   

Czy była nią Mekka i Medyna - miejsce docelowa pielgrzymów muzułmańskich, a może stolice najpotężniejszych kalifatów, jak Bagdad czy Egipt Fatymidów? A może Jerozolima? Czy można jednoznacznie stwierdzić stolicę islamu w dobie wypraw krzyżowych?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Regulus   

Od czasów Abbasydów do najazdu Mongolskiego serce cywilizacji arabskiej stanowił niewątpliwie Bagdad - siedziba kalifa, uczonych, ogromny ośrodek miejski i ważne centrum handlowe. Za czasów Mameluków jego rolę przejął Kair, ale tak naprawdę nigdy nie osiągnął podobnego prestiżu.

A Mekka i Medyna to wiochy były...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Ze wiochy, to sie zgadza.

A co z Zachodem? Sewilla i inne?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Regulus   

Na zachodzie to raczej Kordoba odgrywała wiodącą rolę, ale w an-andalus było również wiele innych wspaniałych miast - Grenada czy wspomniana przez Ciebie Sewilla.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Ta Sewilla to byla taka mala prowokacja, wybacz :D .

Przyznaj - w Kordobie bylo "drugie serce". Swiat Islamu byl tak rozciagniety geograficznie, ze jeszcze trudniej niz w Europie wyroznic w nim jedno centrum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Regulus   

Przyznaje, choć Bagdad mimo wszystko świecił większym blaskiem i dłużej od Kordoby :D

Faktem jest, że Al-Andalus wyróżniała się na tle reszty świata arabskiego - ze względu na charakter kraju, który przecież nigdy nie należał do cywilizacji orientalnej. Muzułmańska Hiszpania była czymś unikalnym i niepowtarzalnym.

Skoro wspomniałeś o 'zachodnim skrzydle' cywilizacji islamu to nie można zapomnieć również o wschodnim - zwłaszcza Chorosanie i Mawarannahu, gdzie działał m.in. Awicena, choć tam nie istniały ośrodki miejskie mogące rywalizować z Bagdadem - przynajmniej na dłuższę metę, bo owszem zdarzało się, że np. takie Ghazni dochodziło do wielkiego znaczenia, ale to tak raczej z woli danego despoty i tylko na okres jego panowania

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Hmmm... Orient, tak po prawdzie, to w Antyku i Sredniowieczu , a i Renesansie oznaczal Wschod, ale daslszy.

I Chrzescijanstwo, i Islam dzialaly, wspolpracowaly, handlowaly i bily sie z soba wokol i na Morzu Srodziemnym. Ktore dzielono w Sredniowieczu na Lewant i Ponant.

Granica lezala tak gdzies miedzy Ciesnina Messynska a Tunezja.

Wyjatkowosc Hiszpanii nie polega na jej nie-przynaleznosci do jakiegos kregu kulturowego - Afryka Polnocna czy Egipt tez nie nalezaly. Ona jest po prostu tak daleko... Ale Cejlon, Indonezja, Brunei sa jeszcze dalej :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.