Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Duke Mihashi

Wikipedia. Historyczny śmietnik?

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

A prawda to, że ktoś kiedyś wymyślił sobie jakąś postać, dokładnie ją opisał i zamieścił taki artykuł na Wiki i ponoć dosyć długo sobie tam istniał... Koleżanka mi mówiła o tym bardzo dawno temu (ze 2 lata wstecz).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Więc z wikipedi można korzystać, trzeba mieć tylko lekki dystans i papierowe podparcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A prawda to, że ktoś kiedyś wymyślił sobie jakąś postać, dokładnie ją opisał i zamieścił taki artykuł na Wiki i ponoć dosyć długo sobie tam istniał... Koleżanka mi mówiła o tym bardzo dawno temu (ze 2 lata wstecz).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikipedysty:Marek9 <- dość podobna sytuacja, może ta sama.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A prawda to, że ktoś kiedyś wymyślił sobie jakąś postać, dokładnie ją opisał i zamieścił taki artykuł na Wiki i ponoć dosyć długo sobie tam istniał... Koleżanka mi mówiła o tym bardzo dawno temu (ze 2 lata wstecz).

To prawda - Henryk Batuta.

Poproszę o jakieś dane na temat tego, ilu z Wikipedystów stanowią nastolatkowie.

A skąd mam wziąć taką informację? Tezę wysunąłem na podstawie mojego życiowego doświadczenia, mam nadzieję, że nikogo ją nie obraziłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
A prawda to, że ktoś kiedyś wymyślił sobie jakąś postać, dokładnie ją opisał i zamieścił taki artykuł na Wiki i ponoć dosyć długo sobie tam istniał...
Pewnie będę złośliwy, ale co mi tam. Gdybyś, koleźanko sympatyczna, uważnie czytała posty napisane przez swoich przedmówców, to byś zauważyła, że o tym napisałem i nawet podałem linka do informacji poświęconej wymyślonej osobie. Ale że ci się nie chciało, to inna sprawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A skąd mam wziąć taką informację?

No nie wiem, skoro uważasz, że tworzący Wikipedię to nastolatkowie (a z Twojego postu wychodzi jeszcze jedna wiadomość - wyłącznie nastolatkowie tworzą tą encyklopedię), to masz to pewnie podparte jakimiś danymi. No chyba, że wziąłeś to z powietrza.

mam nadzieję, że nikogo ją nie obraziłem.

Znam kilku Wikipedystów, autorów historycznych artykułów. Spoko ludzie, o naprawdę dużej wiedzy w swoich opisywanych tematach. Niektórzy z nich to i owszem nastolatkowie - ale na pewno nie zmuszający swoich rodziców do podpisywania się pod szeregiem niedostatecznych ocen. Sądzę, że pod względem nauki było (albo jest) wręcz przeciwnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jachu, wiem, że to niesamowite, ale wyobraź sobie, że potrafię czytać i to już od kilkunastu lat. Tak się składa, że czytałam cały ten temat, ale widocznie coś mi umknęło i nie skorzystałam z podanego przez Ciebie linka. Pocieszające jest to, że widocznie nie tylko ja mam problem z oczami, skoro doczekałam się dwóch odpowiedzi na pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No nie wiem, skoro uważasz, że tworzący Wikipedię to nastolatkowie (a z Twojego postu wychodzi jeszcze jedna wiadomość - wyłącznie nastolatkowie tworzą tą encyklopedię), to masz to pewnie podparte jakimiś danymi. No chyba, że wziąłeś to z powietrza.

Hmm... Ty zaś z kolei czytał mojego posta nieuważnie. Napisałem, że większość, a nie wszyscy Wikipedyści to nastolatkowie z niezbyt wielkimi umiejętnościami. A dlaczego tak uważam? Jak już napisałem, z doświadczenia życiowego. Człowiek starszy i wykształcony zajmuje się czymś, co jest ich wiedzy warte, a więc na pewno nie Wikipedią - pełną wandalów, niewyrozumiałych Adminów i przede wszystkim mało ambitną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Ehe. Czyli oceniasz Wikipedię przez pryzmat większości? I wszyscy nastolatkowie tamże piszący są pryszczaci i mają szereg pał w dzienniku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ehe. Czyli oceniasz Wikipedię przez pryzmat większości? I wszyscy nastolatkowie tamże piszący są pryszczaci i mają szereg pał w dzienniku?

Nie wszyscy, ale większość, według mnie. Naczytają się bzdur na stronach internetowych prowadzonych przez podobnych do nich kolesiów i piszą byle co z takimi ortami, ze trudno przeczytać. Orty są poprawiane, ale zgodność z faktami historycznymi nie. Spójrz np. do artu "Operacja Panzerfaust". Takie śmieciło powinno wylecieć w godzinę po napisaniu, ale wisi dalej. Żal. Poza tym mam do Wikipedii także kilka osobistych uraz(np. edytuje ją mój niezbyt dobry znajomy, o którym już wspominałem w innym wątku)i dlatego takie moje spostrzeżenia są bardzo stronnicze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jeden link mi się chyba pokiełbasił -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_L%C3%BCtzen_(1813)

Krótkie

No wiesz, nie da się na każdy temat napisać kilka tomów :wink: Zresztą, encyklopedie mają to do siebie, że podają jak najwięcej informacji w jak najkrótszej formie. Ten tekst chyba się łapie.

pełne powtórzeń(np. potem), nieencyklopedyczny styl,

OK - aczkolwiek dla mnie bardziej liczy się strona merytoryczna niż polonistyczna.

brak bibliografii.

Owszem. Choć ciekawym ilu nie - nastolatków popełniło ten sam błąd :D

BTW - jeśli nie podoba Ci się wzmiankowany przez Ciebie art, to go edytuj :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
OK - aczkolwiek dla mnie bardziej liczy się strona merytoryczna niż polonistyczna.

A dla mnie obie są ważne tak samo. Gdy czytam "Najpierw się urodził, potem wstąpił do wojska, potem walczył., potem został ranny, potem go zabili" to trudno mi coś się z tego dowiedzieć.

Owszem. Choć ciekawym ilu nie - nastolatków popełniło ten sam błąd :wink:

Wielu, ale wiesz. Przy oskarżaniu Hitlera o zbrodnie wojenne zawsze można skontrować "A ile ich popełnił Mussolini i Stalin?", tylko czy takie odwracanie kota ogonem ma sens?

BTW - jeśli nie podoba Ci się wzmiankowany przez Ciebie art, to go edytuj :D

Już wiele razy próbowałem, ale młokosy mają za duże "ambicje". Wycofywali edycje i nazywali mnie wandalem, nie będę tego po raz enty powtarzał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A dla mnie obie są ważne tak samo. Gdy czytam "Najpierw się urodził, potem wstąpił do wojska, potem walczył., potem został ranny, potem go zabili" to trudno mi coś się z tego dowiedzieć.

Mnie wręcz przeciwnie. Oczekujesz jakiejś żywiołowej narracji? :wink:

Już wiele razy próbowałem, ale młokosy mają za duże "ambicje". Wycofywali edycje i nazywali mnie wandalem, nie będę tego po raz enty powtarzał.

No to zwracam honor.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.