Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Duke Mihashi

Wikipedia. Historyczny śmietnik?

Rekomendowane odpowiedzi

Na polską Wikipedię trafiłem pod koniec 2005 roku. We wrześniu 2006 roku byłem już jednym z administratorów, a na moje barki spadła nieformalna odpowiedzialność za dużą część historycznych artykułów. Od tego czasu minęły dwa lata. Dzięki Wikipedii poznałem wielu historyków, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Większość pojawiała się pałając entuzjazmem. Duża część doktorów i profesorów po kilku tygodniach odchodziła zniesmaczona. Sam, po kilkunastu miesiącach aktywnej pracy nad Wikipedią, również odsunąłem się na drugi plan. Mając trochę szerszą perspektywę zacząłem się zastanawiać nad kwestiami, które wielu czytelnikom tego tekstu zapewne przyszły już kiedyś do głowy: Czy Wikipedia to historyczny śmietnik? Czy warto w niej szukać informacji na temat historii? Czy można w nie wierzyć? I właściwie jak historycy powinni traktować Wikipedię?

Kamil Janicki

http://histmag.org/?id=2217

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Wikipedia to jedna z wielu encyklopedii i tak ją należy traktować, a ponadto podchodzić z dużą dozą ostrożności (patrzeć na przypisy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Adammo   

Niektóre informacje historyczne należy traktować na wikipedii z przymrużeniem oka (jak zresztą niemal wszystkie hasła), jednak zdając sobie z tego sprawę i tak większość z nas w przypadku konieczności znalezienia czegoś dotyczącego historii, skorzysta z wikipedii. Przede wszystkim ma na to wpływ doskonałe pozycjonowanie w wyszukiwarkach, zazwyczaj pierwszy link w google po wpisaniu hasła historycznego prowadzi na wikipedię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Wiki - bojkot - :mrgreen: Uwaga, kwiat narodu, nasi młodzi komuniści (to znaczy ludzie o poglądach innych niż prawicowe) odkryli straszną prawdę: większość autorów haseł w wikipedii to faszyści, albo co gorsza katoliccy konserwatyści. Sprawdźcie sami, nigdzie w wikipedii nie napisano, że Gen. Franco był antysemitą, a Pinochet faszystą - to świadczy wybitnie o stronniczości redaktorów wikipedii. "Wikipedię dominuje rewizjonistyczna wersja historii" jak informują twórcy strony - nie możemy pozwolić, żeby jacyś rewizjoniści zakłamywali historię! Wszystko jest na stronie, naprawdę - bojkotujmy 8)

"To spróbujcie dopisać coś o 11 września na wikipedia.org, albo o oszustwach wyborczych Bush`a. Czysta propaganda, i nic nie pozwalają zmieniać, oskarżają o stronniczość, dopuszczane są tylko proRządowe wpisy, resztę tną jak leci. Albo napiszcie o Świętym JP, kolesie z Torunia wytną w 5 minut. Kościół i Rząd ma w wikipedii swoich ludzi incognito, którzy pilnują "jedynie słusznych prawd", niedowiarków zachęcam do testów." Rewizjoniści!

Teorię na temat tego, czy i jak bardzo Wikipedia została zinfiltrowana przez skrajna prawice [CIA, Busha, nazistów, rewizjonistów i mieszkańców Torunia] pozostawiamy do dyskusji. Wszystkich o odmiennych światopoglądach zachęcamy do opuszczenia szeregów wikipedystów celem niewspierania niedemokratycznej organizacji...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A w ogóle to ja wolę zajrzeć do encyklopedii PWN (tej, kartkowej) niż do tej internetowej czy na komputerze. Tradycjonalista ze mnie w tym sensie. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia ma tą przewagę, że ma wiele potrzebnych haseł, które nigdy nie znalazłyby się w normalnej encyklopedii. Jest też dużo tabel, zdjęć, opracowań etc. Artykuły na medal za to prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny. Jeśli ktoś krytykuje wikipedię niech zrobi coś lepszego, darmowego, na taką skalę i zaangażuje tyle osób w tworzenie swojego projektu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Wikipedia jest o wiele lepiej dostępna niż PWN - y :P To jest jej główna zaleta, to, że ma większą objętość - również. To jakiej jakości jest ta objętość, jest oceną w pełni subiektywną. Ja o Wikipedii mogę trochę złego powiedzieć* (m.in. jest tam sporo nieścisłości o Zygmuncie III, do tego brak bibliografii jakiejś większej bibliografii; poza tym radzę spojrzeć tutaj -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Niek%C5%82adzem autorowi albo coś się pomyliło albo nie wie kiedy się kończy kronika Galla Anonima), ale podziwiam zaangażowanie tych ludzi (zarówno lewicowych jak i prawicowych :D ), gdyby nie Wikipedia Internet byłby dużo uboższy i dużo mniej przydatny. Choć faktem pozostaje, że powoływanie się na Wiki w takich sprawach jak pisanie książki czy pracy magisterskiej, jest z lekka niepoważne.

* - ale żeby była ścisłość, sam edytować nie chcę :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Ja o Wikipedii mogę trochę złego powiedzieć* (m.in. jest tam sporo nieścisłości (...)
To przeczytaj sobie TEN artykuł, gdzie opisany jest przypadek gościa, który zredagował kilkadziesiąt tysięcy haseł na wiki podając się za profesora teologii, a tak naprawdę będąc zwykłym dwudziestoczterolatkiem. Co prawda nie było wiele ansów do merytorycznej zawartości jego wpisów, ale zawsze to obniża wiarygodność tej encyklopedii.

Podobnie jak np. słynny już Henryk Batuta :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Na wikipedii zdarzają się artykuły wybitne, prawdziwe perełki (zwłaszcza w wersji angielskiej) wychodzące spod pióra wybitnych profesorów, jak i kaszany autorstwa niezbyt lotnych umysłowo trzynastolatków. Pewnie, że dużo prościej i wygodniej wpisać hasło na wiki niż przekopywać się przez opasłe naukowe tomiska, ale niesie to ze sobą duże ryzyko. Wiem co mówię, bo niedawno dostał opie... na studiach za powoływanie się na wikipedie ;p

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Wiem co mówię, bo niedawno dostał opie... na studiach za powoływanie się na wikipedie ;p

To ciekawa sprawa. Jak byłem jeszcze na pierwszym roku, na zajęciach z historii starożytnej jeden z doktorów podczas mojej odpowiedzi zwrócił uwagę, że jednak wikipedia to nie najlepsze źródło. Jednak na następnych powiedział, że jednak troszkę się zagalopował, i czasem warto jednak zawierzyć temu tworowi. Inna sprawa to to, że wikipedia jest aktualnie omawiana (nie wiem jak na innych uczelniach, ale na UW tak jest), na zajęciach z WBH wraz z tymi klasycznymi encyklopediami. Tym na co warto na wiki zwracać uwagę, są dyskusje, jak zauważył pewien doktor z którym miałem zajęcia z WBH, niejednokrotnie dyskusja jest znacznie ciekawsza niż sam artykuł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, Wikipedia to śmietnik. Nigdy nie wolno ufać temu, co piszą wszyscy, czyli w większości pryszczate nastolatki popychane ambicjami rodziców podpisujących się pod szeregiem pał...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Poproszę o jakieś dane na temat tego, ilu z Wikipedystów stanowią nastolatkowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Jeden z redaktorów "Rz", podał, że pisząc o różnych bohaterach związanych z 11 listopada korzystał z Wikipedii !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.