Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
dzionga

Deutschland siegt an allen Fronten

Recommended Posts

dzionga   

W propagandzie specjalizowali się głównie Sowieci :wink: Ale Niemcy też mieli swoje sposoby. Jaką formę przybierała propaganda niemiecka i jak nasz podziemie z nią walczyło?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Utworzono specjalne oddziały propagandowe, zwane ''Propagandakompanie'', którzy robili zdjęcia, filmy i spisywali relacje żołnierzy, by potem oddac do przeróbki przez cenzurę i opublikować w postaci artykułu lub książki.

26.jpg

Jeden z przykładów genialnego wręcz tworu Goebbelsa. Nie powiem, że Niemcy byli słabi w propagandzie, skoro potrafili przekonać miliony ludzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

katyn_plakat_niemiecki_w.jpg

Plakat pojawia się w kwietniu 1943r., po odkryciu Katynia. Przykład wykorzystywania wszelkich okoliczności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   
Plakat pojawia się w kwietniu 1943r., po odkryciu Katynia.

Ten plakat był rozwieszany we Francji z podpisem- Le paradis sous terre, czyli raj pod ziemią (do czegoś jednak nadaje się nauka francuskiego).

Odnośnie tytułu tematu- Deutschland siegt an allen Fronten (Niemcy zwyciężają na wszystkich frontach). Niemcy prowadzili taką akcję również na właściwym terenie Niemiec. Polegała ona na wychwalaniu swoich rzekomych zwycięstw na wszystkich frontach. Jak było naprawdę wiemy. Polacy zamiast "s" pisali "l" i wychodziło Deutschland liegt an allen Fronten- Niemcy leżą na wszystkich frontach (nauka niemieckiego też się jednak przydaje :P ).

Oprócz tego była jeszcze akcja V zapoczątkowana przez francuski ruch oporu (od słowa np. victory) i wykorzystywana także przez Polaków. Niemcy natomiast postanowili, że postarają się użyć tego na swój sposób i rozpoczęto akcję propagowania "V" jako symbolu zwycięstwa niemieckiego. Nie udało im się to za bardzo.

A większość tych mądrych rzeczy wyczytałam w "Okupowanej Warszawy dzień powszedni" T. Szaroty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

pomijając akcję propagandową typowo "plakatową" , choć mającą co najmniej w kilku wypadkach ziarno prawdy w sobie [patrz: wojna z ZSRR i Katyń]; dość szeroko do takich akcji wykorzystywano pozycje książkowe - od takich niewielkogabarytowych [po kilkadziesiąt stron] typu: Rau:bstatt Polen ['39 r] mówiąca jaka ta Polska była be a jakie to Niemcy są cacy; przez Fu:hrer durch Posen ['40 - przewodnik po "zawsze niemieckim" Poznaniu z podobnymi konotacjami co wyżej; do naprawdę wielkich opracowań [kilkasetek stron] : Wehmacht ['43?] czy Fliegende Front ['44]. To ostatnie jak sama nazwa wskazuje o niezwyciężonej Luftwaffe. Do tego w miarę na bieżąco wspomnienia chyba ze wszystkich kampanii jakie toczyła armia niemiecka [opóźnienie ok 4 m-ce] ze ślicznymi zdjęciami i czym tam jeszcze można.

Pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

dość szeroko do takich akcji wykorzystywano pozycje książkowe - od takich niewielkogabarytowych [po kilkadziesiąt stron] typu: Rau:bstatt Polen ['39 r] mówiąca jaka ta Polska była be a jakie to Niemcy są cacy; przez Fu:hrer durch Posen ['40 - przewodnik po "zawsze niemieckim" Poznaniu z podobnymi konotacjami co wyżej; do naprawdę wielkich opracowań [kilkasetek stron] : Wehmacht ['43?] czy Fliegende Front ['44]. To ostatnie jak sama nazwa wskazuje o niezwyciężonej Luftwaffe. Do tego w miarę na bieżąco wspomnienia chyba ze wszystkich kampanii jakie toczyła armia niemiecka [opóźnienie ok 4 m-ce] ze ślicznymi zdjęciami i czym tam jeszcze można.

Pozdr

Wspomniana pierwsza pozycja nie była: kilkustronicową. Praca "Raubstaat Polen" (Wyd. I, Nibelungen-Verlag GmbH., Berlin - Leipzig 1939) opracowana i zredagowana przez Egona Petera, liczyła 159 stron, formatu octavo (8o). Dla porównania, wspomniany album "Fliegende Front", mający być wielkim opracowaniem liczył na ogół 118 bądź 119 stron (ta pozycja miała wiele wydań, na ogół formatu quatro ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Jaką formę przybierała propaganda niemiecka i jak nasz podziemie z nią walczyło?

Czasami nie walczono, a wykorzystywano.

Pułkownik Alojzy Horak "Nestorowicz" opracował trzy broszury o kampanii wrześniowej: "Walki w obronie granic 1-9 września" (1941), "Walki o swobodę działań 9-20 września" (1941) i "W obronie honoru" (1942). We wszystkich znalazła się taka sama przedmowa i podtytuł "Kampania wrześniowa w oświetleniu niemieckim". Broszury wydały Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze w Warszawie. Zawarto w nich około pięćdziesięciu fragmentów z kilkudziesięciu niemieckich tekstów propagandowych o charakterze głównie wspomnieniowym. Były to tłumaczenia bądź streszczenia, oczywiście wybrano takie fragmenty w których odnotowano zaciętą obronę polskich żołnierzy. Autor opracowania zwracał się do polskiego czytelnika:

"Czytajcie, Polacy te karty (...) Setki przykładów polskiego męstwa notują sprawozdania wroga. Wybraliśmy drobną część z ciągle mnożących się wydawnictw. O tym wszystkim opowie Wam wróg. Czytajcie, Polacy te zeszyty".

/O.S. Czarnik "Wrzesień w świetle propagandy hitlerowskiej", "Biuletyn Polonistyczny", T. 33, nr 3-4, 1990, s. 224/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.