Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najlepszy rycerz średniowiecza

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Czyżby nie było w Polsce innych rycerzy godnych wspomnienia prócz pana Garbowa???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Są. :lol:

Pierwszy mi przyszedł na mysl Peregryn z Wisenburga - może nie największy, ale na pewno godny wspomnienia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
godfrydl   

A co powiecie o takim rycerzu, jak Pierre du Terrail de Bayard? Postać może w Polsce mało znana, a we Francji owiana legendą. Żył na przełomie wieków XV i XVI, więc juz w końcowym okresie czasów rycerskich i wsławił się w wojnach włoskich, zwłaszcza gdy bronił mostu Garigliano przeciw 200 Hiszpanom. Uznawany jest za ostatniego bohatera rodem z opowieści rycerskich.

A tak w ogóle to mój pierwszy post na tym forum i ciekaw jestem, czy państwo w4w, ciekawy, złomiarz, Pancerny, sargon czy Konstanthinos XI to znajomi z innego forum? Bo taka zbieżność nicków...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bohater "Pieśni o Rolandzie", który to poległ w walce (nierównej) z Saracenam

A ja byłem święcie przekonany, że to byli Baskowie a nie Saraceni.

Zawiszcza Czarny niepokonany w licznych turniejach, symbol cnót rycerskich

A pamiętacie na czyim dworze służył „wzór cnót”? Nie był to zbyt przychylny jego ojczyźnie władca.

Ale abstrahując od tego chyba nigdy nie splamił się zdradą, był znany w całej Europie ze swych zwycięstw i poczucia honoru, często rozstrzygał spory dotyczące czci rycerskiej, więc na miano największego jednak sobie zasłużył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jako wojak to Zawisza. Niepokonany na różnych turniejach itp.

Pierwszy mi przyszedł na mysl Peregryn z Wisenburga

Hm... Zasłonił własnym ciałem księcia Henryka Brodatego w Gąsawie w 1227 r. Ale nie dokonał tego co Zawisza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

Będę oryginalny głosuje za Hiszpańskim rycerzem Rodrigo Diaz de Vivar

który nosił przydomek Cyd, co po arabsku znaczy "pan" ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Brego   

A ja postawię na... Miłosza Obilicza. Dzięki niemu i jego bohaterskiej śmierci Serbowie pogonili Turków z Bałkanów, co w dużym stopniu przyczyniło się potem do wygonienia ich z Europy. Oczywiście poza nim to w Wojaczce:Ryszard Lwie Serce, A w cnotach, etosie etc. Zawisza Czarny. Jednak Zawisza Czarny, tak samo Jak Ryszard Lwie Serce zginęli śmiercią godną jakiegoś kmiecia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na Zawiszę Czarnego. Ale Ryszard Lwie Serce też był znakomitym rycerzem. Peregryn okazał się w Gąsawie bardzo szlachetny umierając za swego pana, ale tak, jak powiedział Tofik- nie może się równać z Zawiszą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwny temat. To tak jakby ktoś starał się wybrać najlepszego bramkarza w Europie,albo wogóle piłkarza. Żyli w różnych czasach,mieli inne motywacje i technikę. Podobnie jest z rycerzami. Też stawiam na rycerza, który przepłynał w pełnej zbroi Dunaj(był wcześniej wspomniany,ale błędnie), to nie Zawisza Czarny, ale Świętosław h. Łada w bitwie pod Nikopolis.

"On to kiedy nie mógł wsiąść do łodzi, którą przeprawiał się król Zygmunt ze znaczniejszymi rycerzami, ponieważ go odepchnięto, bo ludzie, którzy się w niej znajdowali, z obawy, by łódź obciążona tłumem nie poszła na dno, odcinali nawet ręce usiłującym się do niej dostać, ufając swej odwadze i sile fizycznej, tak jak był uzbrojony do walki, obciążony żelazem wskoczył w fale Dunaju i przepływając koryto Dunaju, w tym miejscu rwące i szerokie uratował się"

Jan Długosz

Świetny fragment :)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według mnie najlepszym rycerzem sredniowiecza był Boemun z Tarentu :( podstepny, doskonały dowódca, zdecydowany na wszystko, ambitny, okrutny - Normanowie go uwielbiali, a wśród wrogów budził postrach. Wspomina o nim Dante w raju obok swego ojca Guiscarda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bolesław Wysoki pokonał w pojedynku jakiegoś wielkiego rycerza bodajże podczas oblegania Mediolanu i też miał sławę rycerską w ówczesnej europie

Edytowane przez chefujara

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.