Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Umarł William Wharton

Geniusz czy grafoman?

Po długiej chorobie w szpitalu w Kalifornii zmarł William Wharton. Autor powieści psychologiczno-obyczajowych, ukazujących kryzys moralnych wartości we współczesnym społeczeństwie. Autor "Ptaśka" był wielbiony przez polskich czytelników, odwiedził nasz kraj dziesięć razy, gościł w ponad trzydziestu miastach Polski, w niektórych kilkakrotnie. Na spotkania z nim przychodziły tysiące czytelników.

http://czytelnia.onet.pl/2,1515375,0,3555,rozne.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Strasznie smutne. Bardzo lubię jego książki, zwłaszcza ''Ptasiek'' mi się podobał. Nic więcej nic nie umiem powiedzieć... :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Może na początek tak... Ja czytałem tylko Ptaśka i W księżycową jasną noc, a przez wszystkich, z którymi rozmawiałem o Whartonie, te dwie powieści zostały uznane za najlepsze i przestrzegano mnie, że dalej jest jednak gorzej. Ale patrząc tylko na te dwie powieści, "fenomen" Whartona mogę łatwo wyjaśnić. To po prostu świetne książki i absolutnie nie dziwię się, że tak dobrze się sprzedały.

W moim przypadku o modzie chyba nie można powiedzieć, bo przed lekturą nie miałem pojęcia, że Wharton jest aż tak popularny w Polsce, a o tym, że inni moi znajomi czytali jego powieści też dowiedziałem się później.

W księżycową jasną noc, to dla mnie najlepsza opowieść o wojnie, jaką w życiu czytałem. Tchnie takim realizmem, że aż miejscami przeraża. Bynajmniej nie okrucieństwem mierzonym litrami krwi, ale systematycznym niszczeniem psychiki bohaterów walczących o chociaż odrobinę normalności w tym chaosie i bezsensie, w jakim się znaleźli. Powieść pełna naprawdę intensywnych emocji, nie wiem jak można przy tym zasnąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Betheley   

Hmm... Właśnie zacząłem czytać książke pt. "Ptasiek". Jest to pierwsza książka tego autora którą trzymam w ręku, ale szczerze mówią,c bardzo ciekawie sformułowana. Są elementy humorystyczne oraz bardzo "życiowe". Ogólnie to polecam, chociaż nawet do połowy ksiązki jeszcze nie doczytałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
W księżycową jasną noc, to dla mnie najlepsza opowieść o wojnie, jaką w życiu czytałem. Tchnie takim realizmem, że aż miejscami przeraża. Bynajmniej nie okrucieństwem mierzonym litrami krwi, ale systematycznym niszczeniem psychiki bohaterów walczących o chociaż odrobinę normalności w tym chaosie i bezsensie, w jakim się znaleźli. Powieść pełna naprawdę intensywnych emocji, nie wiem jak można przy tym zasnąć.

"W księżycową jasną noc" (tytuł oryginalny "A Midnight Clear") to jedna z najlepszych książek jakie w życiu czytałam. Tak się złożyło, że właśnie czytam ją po raz trzeci. Wiem na pewno, że wrócę do niej znowu- może w wakacje. Za każdym razem kiedy ją czytam robi na mnie jeszcze większe wrażeni. Doskonale charakter tej powieści oddaje fragment recenzji z "Philadelphia Inquirer":

"Każda dobra powieść może zmienić spojrzenie człowieka na życie. Jest coś głęboko poruszającego w tej niewielkiej opowieści z lat wojny, w tej intymnej prezentacji innego świata, innego czau".

Zgadzam się z opinią jachu: jest to książka przepełniona realizmem oraz głębokimi analizami psychiki żołnierzy. To fascynująca i bardzo wzruszająca lektura. Wywołuje wiele emocji, skłania do refleksji. Napisana jest bardzo dobrym językiem. Ciekawie jest poprowadzona narracja. William Wharton był żołnierzem. W czasie II Wś walczył w Europie. Wiedział zatem o czym pisze. W ogóle twórczość Whartona ma dość często autobiograficzny charakter. Utrzymana jest w ciekawej poetyce- przykładem może być "Ptasiek"- powieść ta jest po prostu w niezwykły sposób napisana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wroobel   

Koleżanka Estera zwróciła uwagę na oryginalny tytuł książki .

A jaki jest oryginalny tytuł tej drugiej znanej jako "Ptasiek"? Otóż tłumacz tu sobie pozwala na dużą swobodę. Może i cała książka , którą czytamy po polsku to bardziej dzieło tłumacza niż autora ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Otóż tłumacz tu sobie pozwala na dużą swobodę. Może i cała książka , którą czytamy po polsku to bardziej dzieło tłumacza niż autora ?

Z tłumaczeniem literatury pięknej jest tak jak z kobietą, jak piękna to nie wierna jak wierna to nie piękna. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A jaki jest oryginalny tytuł tej drugiej znanej jako "Ptasiek"? Otóż tłumacz tu sobie pozwala na dużą swobodę. Może i cała książka , którą czytamy po polsku to bardziej dzieło tłumacza niż autora ?

W taki sposób możemy traktować każdą książkę przetłumaczoną z języka obcego na polski...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.