Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Herb Warszawy - geneza

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie herb Warszawy dlaczego akurat syrenka?

Co prawda dopiero od XVII w. jest Syrenka, ale wcześniej była np. pół-kobieta, pół-gryf, skąd to się wzięło? Tylko proszę bez legend : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Przyznam że jak dotąd nie spotkałem się z jednoznaczną odpowiedzią na to, skąd takie zmiany w wizerunku. Kuczyński w Herbie Warszawy pisze, że sama syrena wzięła się z dzieła Physiologusem, w którym syrena występuje pod dwoma postaciami. Pierwsza to pół-kobieta/pół-ptak, druga to natomiast syrena morska, pół-kobieta z rybim ogonem. Co prawda pierwsza syrena w tej drugiej wersji pojawiła się już w 1622, jednak tak na dobrą sprawę, zmiany trwały do XVIII wieku. Przecież jeszcze na księdze rachunkowej miasta z 1652 roku, a więc w 30 lat po tej pierwszej pół-kobiecie z rybim ogonem, po bokach pojawiają się smocze skrzydła. Te same skrzydła pojawiły się jeszcze w XVI wieku, kiedy to tułowie męskie zostaje zastąpione kobiecym. Dokładna droga zmian do postaci z 1622 i późniejszych, nie jest znana. Jeśli chodzi zaś o późniejsze zmiany, to są one już dokładnie opisane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto zauważyć, że mówimy o ewolucji herbu Starej Warszawy; Leszno, Grzybów, Nowe Miasto, jurydyki, jak: Bielina, Bożydar, Dziekanki mając własne zarządy administracyjne musiały mieć własne pieczęcie. Proces wchłania przez administrację Starej Warszawy innych obszarów rozpoczął się od 1685 kiedy to ustanowiono Komisję Brukową (późniejsza Deputacja Brukowa).

O jednym z najwcześniejszych wizerunków herbu wspomina w swym artykule... pewien Niemiec - Vossberg. Przy niemieckim dyplomie ("dan w Warszawie we środę po uroczystościach trzech króli roku pańskiego 1459 przy wyciśnieniu pieczęci naszego miasta") była pieczęć na której wedle opisu: "wyobraża w pojedynczej ozdobnie obwiedzionej tarczy, ku lewej stronie odwróconego gryfa, który zamiast głowy w wyższej części ciała przedstawia mężczyznę, wywijającego w prawej ręce prostym mieczem nad głową, w lewej zaś trzyma próżną okrągłą tarczę, napis wokoło s civitatis Varsoviens".

/artykuł zamieszczono w: "Zeitschrift für Münz-Siegel und Wappenkunde" herausgegeben von Dr Koenne, dritte Jahrgang 1843/

Autor ów uważał (w czym nie był odosobniony), że pojawienie się postaci syrenki-kobiety to efekt niestaranności kopistów-pieczętarzy. Co ciekawe, nasza Syrenka symbol kojarzony z walką (jako symbol walczącego miasta) zupełnie inne skojarzenia przyniósł ówczesnemu autorowi. Wedle niego symbol (: mężczyzna/gryf) odnoszący się do męstwa dawnych Słowian został przekształcony w symbol nieudolności (: kobieta).

:lol:

Co do samej koncepcji kształtowania się herbu wskazuje się na połączenie herbu książąt Mazowieckich z herbem ziemi Bełskiej.

Z ciekawszych wersji herbu (pieczęci) służb warszawskich: swego czasu wydział policji i sprawiedliwości pieczętowały swe dokumenty niemal identycznymi herbami, na których Syrence towarzyszą dwaj dzicy ludzie z maczugami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Maksymilian Baruch mówi o tym, że syrena miała obrazować obronę Warszawy. I mówi również że dla niego jest ona niezrozumiała w sensie rysunku. Nie wie skąd się wziął pomysł syreny w herbie. Za: "Warszawa za książąt mazowieckich i Jagiellonów".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obronę przed kim?

Autor ów nie pisał wcale, że znak na pieczęci miał symbolizować: "obronę", a jedynie, że miał on przedstawiać obronny charakter Warszawy. A to trochę co innego.

O znaku na pieczęci pisał:

"Najprostszą, zdaje się, wykładnią jego będzie: 'Warszawa, miasto warowne od strony lądu i od strony rzeki'".

/tamże, Warszawa 1916, s. 10/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
Zastanawia mnie herb Warszawy dlaczego akurat syrenka?
Ponieważ najpierw ją produkowano w Warszawie.

A tak nawiasem, Ona ma ładne piersi Krahelskiej, więc się odczepcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy na brzmienie tematu, gdzie istnieje fraza: "geneza" i z całym szacunkiem dla kształtu "piersi Krahelskiej" - co z tego co napisał poldas - wnosi sensownego do tematu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.