Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Księstwo Warszawskie - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem mimo zależności od Francji, było to państwo polskie, z polskim językie, administracją, instytucjami rządowymi. Posiadało polskie wojsko. Nastąpił rozwój prasy, badań naukowych (Samuel Linde, Śłownik języka polskiego).

Jaka jest wasza ocena :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nic lepszego nie mogło Polaków w tamtej sytuacji spotkać :P Jesli nawet polskie państwo było tylko pozornie niepo0dległe, to z Francją i tak łączyły nas wspólne interesy, a polska polityka zagraniczna wyglądałaby pewnie tak samo, natomiast na Kongresie Wiedeńskim potraktowanoby nas pewnie surowiej. Zresztą Napoleon pozostawiał nam naprawdę dużą swobodę, Polski potrzebował raczej jako bazy wojskowej, a nie jako podległego politycznie państewka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Głównym wrogiem Napoleona była Anglia z Księstwa Napoleon zapewne zamierzał stworzyć wasalne państewko bufor od Rosji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Moim zdaniem, be działań Napoleona nie byłoby Polski.

Napoleon lubił Polaków, cenił ich jako zołnierzy- swoją drogą

trochę źle ich potraktował, kiedy jego "moc słabła", ale faktem,

jest też to, że potzrebował księstwa by ruszyć na Rosję-

potzrebowal strefy buforowej. Dał nadzieję Poalakom,

a bez niej nie ma po co walczyć. Napoleon Polakom pokazał drogę, dał możliwości, namiastkę wolności. Szkoda, że Polacy tego nie wykorzystali.

Dziś w ocenie wielu, Napoleon to tylko tyran, który zawiódł Polaków.

Nie zgadzam się- Księstwo i jego genialny twórca przysłużyli się Polakom,

a to, iż ta szansa nie do końca została wykorzystana to już nie jest wina Napoleona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

A nie pokazał nam jak zwyciężać mamy?

Nagle na scenie pojawia się jakiś korsykanin ktory z Francji przybywa na wschód i tworzy państewko dla Polaków. Przecież spuścizna po Księstwie to wielka nadzieja dla Polaków którą dał im Napoleon, pierwszy raz wygrywali po rozbiorach i poznali jak silni są zaborcy.

Że tylko wspólnymi siłami a nie rozłamami odnowią kraj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A nie pokazał nam jak zwyciężać mamy?

Ależ oczywiście. Napoleon pokazał szlak jakim mieli iść Polacy. Poza tym dzięki niemu, Polacy pokazali, że mimo tego, iż kraju nie było, to oni są i walczą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Szkoda tylko, że później nie bardzo potrafiliśmy to wykorzystać. Jednak jak widać niewykorzystywanie dobrych okazji do odniesienia sukcesu to chyba nasza narodowa przypadłość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nic lepszego nie mogło Polaków w tamtej sytuacji spotkać

Dokładnie.

Nie wiadomo jakby wszystko dalej się potoczyło gdyby to Księstwo nie zostało utworzone albo gdyby Napoleon rządził dłużej…

Według mnie zawsze lepsze takie, może nie do końca suwerenne, państwo niż nic.

Dziś w ocenie wielu, Napoleon to tylko tyran, który zawiódł Polaków.

Zawiódł, ale nie celowo – i, jak napisał Amilkar dał nadzieję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Zawiódł, ale nie celowo – i, jak napisał Amilkar dał nadzieję.

Ja o tym wiem. Pisze tylko jak to wygląda z persepktywy innych, tych którzy zarzucają Napoleonoi wiele w kwestii polskiej. O nadzieji, o tym co Polakom dał pisałam już wiele razy...taka prawda- my po prostu tego nie wykorzystaliśmy. Ale fak faktem, że do końca elegancko z Polakami nie postąpił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja o tym wiem

Kilka osób w takim razie to wie.

Ale fak faktem, że do końca elegancko z Polakami nie postąpił.

Niestety tak do końca nie….

Ale miał jakieś chęci by coś nam dać.

my po prostu tego nie wykorzystaliśmy.

A szkoda

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
taka prawda- my po prostu tego nie wykorzystaliśmy

Ale jak bardziej mieliśmy wykorzystać ? Nie rozumiem tego. Było Księstwo, a póxniej nawet "Królestwo" zostało.

Ale fak faktem, że do końca elegancko z Polakami nie postąpił

No pewnie, liczy sie siła i interesy, a nie sentymenty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
No pewnie, liczy sie siła i interesy, a nie sentymenty.

A dla kogo się nie liczą? Dla Polaków jedynym celem była niepodległość , zabieralismy ja innym (Hiszpania) aby miec dla siebie.Trzymaliśmy się szansy jaką nam dał Cesarz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A dla kogo się nie liczą? Dla Polaków jedynym celem była niepodległość , zabieralismy ja innym (Hiszpania) aby miec dla siebie.Trzymaliśmy się szansy jaką nam dał Cesarz.

Odpowiedź kolegi Amilkara jest wprost wyborna. Zwracając uwagę na postępowanie Cesarza, warto zwrócić uwagę na postępowanie Polaków.

Ale jak bardziej mieliśmy wykorzystać

Wydaje mi się, że już kiedyś o tym w jakimś temacie wspominałam, ale mogę się mylić. Jak coś to znajdę linka, a jak nie to się odpowie ;)

[ Dodano: 2007-06-09, 22:19 ]

http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?p=19717#19717

Proszę bardzo- nawet dyskutanci ci sami :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Hauer napisał/a:

Ale jak bardziej mieliśmy wykorzystać

Hmm tak jak mówi Estera , ugruntowanie nowego państwa, wzmocnienie armi,poruszenie ludności biednej i wreszcie chłopów, poruszenie całego kraju do odbudowy Polski, tylko tak możnaby było wmocnić kraj ktory leży wśród szmat Europy , którymi chwilowo Napoleon czyścił sobie buty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
ugruntowanie nowego państwa

To wymagałoby czasu, którego nie było bo Napoleon za szybko przegrał. Państwo było na tyle ugruntowane, że po nim powstało Królestwo Polskie, nie wiem dlaczego to jest nie doceniane.

wzmocnienie armi

No litosci. W skali przelicznika liczby zołnierzy na liczbę ludności Księstwo Warszawskie miało i tak jedna z najpotężniejszych armii w historii wojskowości.

reszta to juz jakies slogany, z jednym mądrym słowem: "chwilowo".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.