Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
asiolekb

Bogowie starożytnego Egiptu...

Recommended Posts

asiolekb   

Których bogów uważacie za najważniejszych?

Którzy mogli być "przydatni" dla starożytnych Egipcjan, a którzy mogli by się wam "pomóc"?

Ja osobiście sądzę, że dla Egipcjan "przydatni" byli bogowie tacy jak: Tefnut-bogini wilgoci; Szu-bóg powietrza; Geb-bóg będący uosobieniem ziemi; Re-bóg słońca, stwórca i pan wszechświata, nieba; Sobek-bóg wód; Renenutet-bogini żniw i płodów oraz Ozyrys-bóg śmierci, płodnej natury i odrodzonego życia, sędzia zmarłych, władca ziemi, podziemi i Krain Nieśmiertelnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Trochę dziwnie zadane pytanie: "którzy mogli być "przydatni""... Każde bóstwo było przydatne, lecz nie dla wszystkich (w zamyśle człowieczeństwa). Np. grzesznik na sądzie Ozyrysa uważałby Ammut za zbędną, gdyż niebawem zostanie przez Nią zjedzony, tak samo z Sachmet (powołaną zresztą po to, by wymierzać sprawiedliwość z odrobiną nadrzędnej siły), tyle że w świecie na ziemi.

Gdybym był starożytnym Egipcjaninem, praktycznie całość bóstw byłaby mi przydatna: Nefertum, by wąchać woń kwiatu lotosu, Hapi, bym miał rybę do zjedzenia, Neit, by wzmogła we mnie dumę w sprawiedliwej walce i chęć zwyciężenia nieprzyjaciela... i tak wymieniać wszystkich, nawet tych, którzy na pozór wydają się źli - to dzięki nim jednak znałbym dyscyplinę i wiedziałbym co wskazane jest mi robić, a o czym mogę tylko marzyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kamoon   

Musze przyznać, że pierwszy raz spotykam się z określeniem Szu, czy Geb (dotyczy to też Nut) jako bogów. Z tego co wiem, było to uosobienie powietrza, ziemi i wody. Geb miał być mężczyzną leżącym na plecach, Szu malutkim i chudym mężczyzną trzymającym na rękach (podobnie jak Atlas) Nut - kobietę o ciele ozdobionym gwiazdami tworzącą luk. Po jej plecach zaś miala przesuwać się łódź Boga - Słońca.

Ja myślę, że człowiek nie stworzyłby sobie bogów, jeśli nie byli mu potrzebni. Każdy za coś odpowiadał, każdy miał jakąś wyznaczoną rolę. Dlatego właśnie w zależności od miasta w Egipcie, jego położenia i warunków tam panujących ludność wierzyła w różnych bogów. Osobiście najbardziej przepadam za Izydą bo jest jakgdyby uosobieniem kobiecości i Ozyrysem bo to w końcu od niego zależałoby moje życie po śmierci:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   
najbardziej przepadam za Izydą

Pewnie dlatego, że w determinacji szukała pogubionych członków swojego męża i rzewnie płakała... Szkoda, że Neftyda nie ma podobnej sławy jak Izyda.

Set

Ktoś, kto zgwałcił swojego bratanka w pojedynku o władzę.

Nietrudno wywnioskować, że tych "złych" bogów wymyślali kapłani, którzy strasząc prostą ludność elementami końca świata czy wielkiej męki z ręki danej personifikacji, chcieli odnieść z tego znaczące korzyści.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nietrudno wywnioskować, że tych "złych" bogów wymyślali kapłani, którzy strasząc prostą ludność elementami końca świata czy wielkiej męki z ręki danej personifikacji, chcieli odnieść z tego znaczące korzyści.

Praktycznie w każdej religii istnieją przykłady takich "strasznych" postaci, więc nie sądzę, żeby to były tylko manipulacje kapłanów. Na świecie istnieje zło, dlatego ludzie próbują je jakoś oswoić... takie jest moje zdanie, być może głupie :oops:

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   

Zgodzę się z blancheflor . Po za tym Set, aż taki zły nie był. To on kazdego dnia broni Re przed Apopem(Apophisem). Był także czczony w Dżanet, jako opiekun tego miasta.

Dość popularny we wschodniej Delcie.

Dopiero w czasach XXV dynastii zaczęto go utożsamiać z czystym złem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
latomeri   

Bastet. W żadnym boskim panteonie nie może zabraknąć bogini miłości. Poza tym uwielbiam koty ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vapnatak   

Ammit - Pożeraczka, który zjadając nieczyste/grzeszne serce, likwidował potencjalne dusze, które chciały się dostać do wiecznego świata! ;)

A na poważnie. Błędnym określeniem jest "którzy bogowie byli przydatni". Oczywiście, że wszyscy bogowie byli w jakimś tam sensie przydatni zwykłemu mieszkańcowi doliny Nilu. Nie zawracaliby sobie głowy w wymyślaniu tak wielu postaci mitologicznych, by w końcowym rezultacie uznać, że: ty nie jesteś mi potrzebny, ty też, ty również etc. etc. Każde bóstwo miało swoje miejsce, każde wypełniało tzw. maat. :D

vapnatak

Share this post


Link to post
Share on other sites
Martinus   

No i wreszcie co myślę jest tutaj najważniejsze nie możemy traktować "Bogów starożytnego Egiptu" jako spójnego,jednorodnego panteonu.Dlatego wydaje mi się że możemy pokusić się o stwierdzenie, iż to kapłani z poszczególnych ośrodków w dużej mierze decydowali o tym które Bóstwo jest mniej a które bardziej przydatne.

Wypada tutaj polecić starą dobrą pracę Jaroslava Cernego "Religia starożytnych Egipcjan" czy też "Mitologia starożytnego Egiptu" autorstwa profesor Lipińskiej i Marka Marciniaka.

Edited by Martinus

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vapnatak   

Zgadza się. Na przestrzeni dziejów, kapłani reprezentujący poszczególnych bogów, nie zawracaliby sobie głowy, by tworzyć różnego rodzaju koncepcje kosmogeniczne, których mamy trzy, cztery lub nawet więcej.

W Egipcie antycznym można zauważyć pewna tendencję na "modę na bóstwo". Z tak wielu bogów i bogiń, demonów i duchów, Egipcjanie mogli z czego wybierać i kultywować wiarę w nich na każdą porę.

Jak pisał Martinus, to kapłani "decydowali", które bóstwo lub grupa bóstw będzie aktualnie na topie. Często takie decyzje podejmowane były po tym jak, któraś grupa kapłanów miała większe wpływy w państwie. Świetnie to widać w Nowym Państwie, gdzie kapłani z Teb, których bóstwem reprezentacyjnym był Amon - Ukryty. Amon stał się bóstwem państwowym, ale nie zapominano o innych bóstwach - ważnych i mniej ważniejszych.

vapnatak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdanie najważniejszymi bogami są:

Ozyrys-był uważany za boga śmierci i zmartwychwstania. Przedstawiano go, jako owiniętego w bandaże człowieka z koroną na głowie.

Izyda- była opiekunką magii i rodziny. Wyobrażano ją sobie, jako kobietę z krowimi rogami na głowie, pomiędzy którym spoczywał dysk słoneczny.

Set-to zły bóg burzy i pustyni. Przedstawiano go, jako człowieka z głową zwierzęcia podobnego do szakala, antylopy i osła.

Thot-opiekował się pisarzami i uczonymi przyjmował z głową ibisa lub pawiana.

Horus-był bogiem nieba i światła oraz opiekunem władzy królewskiej. Wyobrażano go sobie, jako człowieka z głową sokoła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.