Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Przepis Napoleona na potężną Francję i jaką Francję zostawił

Rekomendowane odpowiedzi

lukass   
Jak Napoleon budował Francję?

Wojną, walczył aby Francja stała się silniejsza, jakkolwiek to brzmi,

oczywiście próbował wpływać na prawo, sam stworzył tzw. kodeks napoleoński i wprowadził ślub cywilny.

W jaki sposób zmierzał do uczynienia z tego kraju potęgi?

Chciał by Francja rządziła narodami, przez co prowokował wojny a w podbitych krajach obsadzał swoich ludzi jako władców podbitych krajów.

Czy udało mu się?

Z pewnego punktu widzenia tak, umocnił kraj, wspomógł szerzenie idei rewolucji, jego kodeks, mimo zmian przetrwał do dziś.

akie działania były słuszne, jakie zaś błędne?

Słusznym było utworzenie księstwa warszawskiego, podporządkowanie sobie Niderlandów oraz Italii oraz wymuszenie rozwiązania Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Mógł również bardziej postawić nacisk na rozwój floty i przejąć kontrolę na kanałem La Manche,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Chciał by Francja rządziła narodami, przez co prowokował wojny a w podbitych krajach obsadzał swoich ludzi jako władców podbitych krajów.

Ta seria wojen zaczęła się nim Napoleon pojawił się na arenie międzynarodowej jako rozdający karty. Wojny Francji zaczęły się kiedy powstała I koalicja antyfrancuska- w 1793 r.

sam stworzył tzw. kodeks napoleoński i wprowadził ślub cywilny.

Wynikało to z inspiracji prawem rzymskim- tzn. prawo rzymskie stanowiło dla niego wzór.

wymuszenie rozwiązania Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Możesz to uzasadnić?

Mógł również bardziej postawić nacisk na rozwój floty i przejąć kontrolę na kanałem La Manche

Co do tego mam wiele wątpliwości. Obawiam się, że wojna z Anglią na morzu nie miałaby większego sensu. Nie wiem jaka to musiałaby być flota... Nie zapominajmy, że Napoleon miał wrogów na lądzie- a to wyczerpywało nakłady finansowe i siły. Musiał się skupić na jednym froncie: morskim bądź lądowym. Całe szczęście wybrał lądowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
Możesz to uzasadnić?

Uważam, ze dobrze zrobił gdyż, cesarz Austrii stracił autorytet, a związek Reński był moim zdaniem o wiele słabszy, Francja mogła na tym dużo zyskać, gdyż mogła wywalczyć sobie silniejszą pozycje niż ówczesne Niemcy, które bądź co bądź i tak były rozbite, tyle, że od tamtego momentu nie istniała instytucja cesarza rzymskiego narodu niemieckiego, jak to się ówcześnie nazywało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Wojną, walczył aby Francja stała się silniejsza, jakkolwiek to brzmi,

Mam ciągłego mówienia, że to oszczerstwo...

Napoleon walczył, bo mu Europa wypowiadała wojny, a nie dlatego, że był krwiożerczym imperialistą.

Chciał by Francja rządziła narodami, przez co prowokował wojny a w podbitych krajach obsadzał swoich ludzi jako władców podbitych krajów.

Litości... Ale to "prowokowanie wojen" mnie zaciekawiło - możesz rozwinąć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Mam ciągłego mówienia, że to oszczerstwo...

Napoleon walczył, bo mu Europa wypowiadała wojny, a nie dlatego, że był krwiożerczym imperialistą.

Nie jemu wypowiedziała I wojnę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

To był skrót myślowy. Wojna z I koalicją. Nie została wypowiedziana Napoleonowi. Pytanie: komu lub czemu? Ideom. To się jednak potem za Napoleonem mówiąc kolokwialnie "ciągnęło".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
"prowokowanie wojen" mnie zaciekawiło - możesz rozwinąć?

Źle sformowałem swoją wypowiedź, miałem na myśli to, że Napoleon prowokował swoją postawą innych władców europejskich, przez co dochodziło do wojen. Europa w tamtym okresie była absolutystyczna więc władcy krajów nie mogli sobie pozwolić na szerzenie idei Napoleońskich na swoich ziemiach, bo to spowodowało by upadek ich pozycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Sam fakt, że miał czelność się koronować na cesarza i w dodatku króla Włoch żelazną koroną Longobardów podziałał na ambicje władców europejskich, którzy nie chcieli nikogo takiego jak Napoleon dopuścić do swojego grona. W pięknym stylu Napoleon ich ambicje hamował- np. pod Austerlitz. Wielka Brytania chciała przede wszystkim równowagi. Wojna z I koalicją była wojną przeciw rewolucji. Wojna z ideami ciągnęła się potem za Napoleonem...

Ja nie widzę w tym winy Napoleona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
Ja nie widzę w tym winy Napoleona.

No Napoleon nie był za bardzo winny, jednak budził kontrowersję swoją osobą i chcą nie chcąc prowokował państwa ościenne do agresji. Pamiętajmy, że niósł ideę rewolucji, co oczywiście było całkowicie nie na rękę innym władcom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Rewolucja ich sprowokowała, zaś osoba Napoleona działała im na ambicje. Jednak tak na dobrą sprawę - to jest to OT w tym temacie ;)

Pragnę powrócić do sprawy Niemiec.

Uważam, ze dobrze zrobił gdyż, cesarz Austrii stracił autorytet, a związek Reński był moim zdaniem o wiele słabszy, Francja mogła na tym dużo zyskać, gdyż mogła wywalczyć sobie silniejszą pozycje niż ówczesne Niemcy, które bądź co bądź i tak były rozbite, tyle, że od tamtego momentu nie istniała instytucja cesarza rzymskiego narodu niemieckiego, jak to się ówcześnie nazywało.

Jak to wpłynęło na Niemców? Wzbudziło ich wrogość...Czy nie lepszym rozwiązaniem zamiast budzenia względem siebie wrogości byłoby szukanie sojuszników?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
No Napoleon nie był za bardzo winny, jednak budził kontrowersję swoją osobą i chcą nie chcąc prowokował państwa ościenne do agresji.

To już problem tych państw...

Jak to wpłynęło na Niemców? Wzbudziło ich wrogość...Czy nie lepszym rozwiązaniem zamiast budzenia względem siebie wrogości byłoby szukanie sojuszników?

Jak zrażał Cesarz do siebie Niemców?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
To już problem tych państw...

Ależ oczywiście ;) Tutaj się zgadzam. Był to problem osadzony dość głęboko.

Jak zrażał Cesarz do siebie Niemców?

Zapomniałam! Kochali go! No tak...Oczywiście ironizuje ;)Znana jest Ci sprawa Fryderyka Stapssa? To jest dowód tej "miłości". Ja nie uważam z francuskiego punktu widzenia rozbicia Niemiec za błąd. Po prostu pragnę spojrzeć na tę sprawę również z innej strony. Czy to rozbicie było konieczne? Czy można było jakoś inaczej rozwiązać sprawę Niemiec? Czy Niemcy zagrażały Napoleonowi? Czy chodziło o idee? Najlepiej będzie jeśli uczynię osobny temat poświęcony tej sprawie. Tutaj dodam jedynie, że Napoleon mógł szukać sojuszników, przyciągać ich do siebie- np. jakieś państwo członkowskie koalicji, przedstawić jakąś ciekawą ofertę. Spotkałam się z taką opinią kilka dni temu i to w ogóle mnie zainspirowało do stworzenia tego tematu. Jednak Napoleon musiał wybrać: albo trzymać wrogie państwa silną ręką i walczyć z nimi, albo szukać ugody. Dobrze, że wybrał opcję pierwszą. Była ona bardziej możliwą do realizacji, aczkolwiek nie był to przepis na długie rządy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A co z Francją współczesną?

Według sondażu przeprowadzonego w 1997 r. 78% Francuzów widzi wpływ Napoleona na kształt współczesnej Francji. Niektórzy francuscy historycy koniec Francji Napoleona widzą w 1968 r.!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.