Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Olimpiada historyczna 2008/2009

Rekomendowane odpowiedzi

adam1234   

Ja opisywałem rolę monarchii Kazimierza Wielkiego na arenie międzynarodowej, Wielką Emigrację i opowiadałem coś o Napoleonie w sensie - zbawca ;)

Czy ktoś mógłby podać tematy wypracowań dla Warszawy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Mam do wyboru takie tematy:

1. Archeologiczna "droga" poznania przeszłości. Znaczenie archeologii w poznawaniu ziem polskich.

2. Spadkobiercy Cesarstwa Rzymskiego.

3. Chrześcijaństwo a islam w Średniowieczu.

4. Europa wobec reformy potrydenckiej.

5. O wolnośc narodową społeczną. Sprawa polska w XIXwieku.

6. Sprawa Katynia w Europie i w Polsce.

7. Podstawy ustrojowe Polski Piastów i Jagiellonów.

8. Staropolski Okręg Przemysłowy

Osobiście skłaniam się ku 4. tematowi. Aczkolwiek jeszcze nie wiem .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

Ja wybrałem sobie temat z nowożytności:

"źródła tolerancji religijnej w Polsce w XVI wieku"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Nie wiecie czasami czy w bibliografii można wpisać podręczniki?

Tomek91 skąd jestes bo wiedze,że mamy te same tematy??

Woj. świętokrzyskie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Ja ze swojej specjalizacji, na ustnym, dostałem całkiem fajne pytanka - "Rosja w XIX wieku - uwzględnij elementy przełomowe", drugie - "Sprawa chłopska w polskich zrywach narodowych" ;) Czyli moje klimaty.

Niestety temat na badawczą mi już mniej odpowiada - "Przyczyny upadku państwowości polskiej w XVIII wieku."

Z mojej specjalizacji był tylko temat - "Aktywność społeczna i polityczna kobiet w XIX wieku". W Polsce bym napisał, ale nie na świecie... :roll: Poza tym, sporów historiograficznych w tym temacie by za bardzo nie było...

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
"Przyczyny upadku państwowości polskiej w XVIII wieku."

To jest maksymalnie oklepany temat w literaturze, w każdej książce dt. XVIII w. o tym piszą... Temat wg mnie jest super i ja bym był zadowolony, ale o gustach się nie dyskutuje ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
To jest maksymalnie oklepany temat w literaturze, w każdej książce dt. XVIII w. o tym piszą...

No właśnie dlatego, że oklepany, to już jest trudniej bo więcej literatury przebrnąć trzeba. Mam uwzględnić m.in. spory historiograficzne więc będę się musiał i przez szkołę warszawską/krakowską przekopać. A co najśmieszniejsze praca ma mieć tylko 6 stron A4.

Temat wg mnie jest super i ja bym był zadowolony, ale o gustach się nie dyskutuje ; )

Napisać napiszę, temat nie jest straszny, tylko ja osobiście bym był zadowolony pisząc o czymś bardziej z mojej specjalizacji, jak chociażby o polskich zrywach narodowych, zjednoczeniu Niemiec, etc.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rappar   

1. Historia odkryć archeologicznych w Egipcie i na Bliskim Wschodzie.

2. Kultura i sztuka państw Dalekiego Wschodu do V wieku n.e.

3. Rozdrobnienie dzielnicowe w średniowiecznej Europie- geneza, rozwój i skutki zjawiska.

4. Wojny polsko-rosyjskie w XVII wieku- bilans strat i zysków Rzeczpospolitej.

5. Problem chłopski w powstaniach narodowych na ziemiach polskich w XIX wieku.

6. Polityka ZSRR wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej.

7. Senat w dziejach Rzeczpospolitej szlacheckiej.

8. Powstania śląskie w źródłach, literaturze, filmie.

Jako, że temat ze starożytności, czyli z mojej dziedziny jest zryty na maxa, to sobie darowałem i wybrałem piątkę. Jeszcze zniósł bym kulturę i sztukę, ale już nie dalekowschodnią.

Mam już trochę materiałów:

"Historia Polski" Topolskiego

"Historia Polski" Gierowskiego

"Odbudowa państwa Polskiego" Janusza Pajewskiewgo

"Historia Polski 1795-1864" pod redakcją Stefana Kiniewicza

"Boże Igrzysko" Normana Daviesa

Seria Dzieje narodu i państwa polskiego:

"od Kinspiracji do Kapittulajci"

"Swobody fabryk i ziemi"

"Początki cywilizacji przemysłowej na ziemiach polski"

"Ptrzetrwać nad Wartą"

"Powstanie Styczniowe"

"Galicja 1859-1914, Polski Piemont?"

"Od Stojałowskiego do Witosa"

Ponadto na internecie znalazłem 4 prace pomocne, niestety bez bibliografii. I teraz pytanie czy mogę ich po prostu użyć w pracy, czy jednak muszę się ograniczyć do swojej literatury?

I przede wszystkim - co to jest praca badawcza? Czyli co mam na ten temat pisać? Moja historyczka mi tego zbyt jasno nie wyjaśniła, a raczej jeszcze bardziej pogmatwała pracę, dlatego prośba czy ktoś mógłby mi swoją pracę pokazać - jako schemat wedle którego mam pisać.

Ponadto pytania odnośnie pracy do olimpijczyków - co rozumieją jako czcionka standardowa? Czy 6 stron ma praca liczyć z przypisami i bibliografią czy bez(mam nadzieję, że z)?

O wszelką pomoc prosze jak najszybciej i z góry jak najgoręcej dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
4. Wojny polsko-rosyjskie w XVII wieku- bilans strat i zysków Rzeczpospolitej.

Jaki piękny temat, nic tylko pisać ;)

[ Dodano: 2008-10-22, 19:12 ]

Ponadto na internecie znalazłem 4 prace pomocne, niestety bez bibliografii. I teraz pytanie czy mogę ich po prostu użyć w pracy, czy jednak muszę się ograniczyć do swojej literatury?

Wrzucasz je do pracy, ale z podaniem strony internetowej z ktorej je wziąłeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rappar   
Jaki piękny temat, nic tylko pisać

Jakbyś napisał jak, z czego i co dokładnie to jestem skłonny zmienić temat, jednak niestety literatury mam mało na ten temat, a o XIX Polsce dostałem sporo od swojej historyczki. Myślałem w sumie na 4 najbardziej, ale jak po tłumaczeniach swojego nauczyciela zrozumiałem, że sama nie wie co trzebaby pisać i sobie odpuściłem.

Po szybiek inwentaryzacji(książek z Historii za dużo nie mam) stwierdzam, że jedyne co dysponuję oprócz podanych wyżej książek o Historii Polski to:

"Historia Rosji" Ludwika Bazylowa

"Królów polskich przypadki" Stommy

"Poczet Krółów polskich" praca zbiorowa

Więc nie wiem czy z tego bym dał radę napisać 6 stron, a czasu na zbieranie literatury na chybił trafił nie mam. Tym bardziej, że nie wiem co mam pisać - po raz pierwszy spotykam się z terminem praca badawcza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za moich szkolnych czasow [tu dziadek Kadrinazi podrapał się po łysinie po czym zakręcił siwe wąsiska...] praca badawcza składała się z:

1) problemu badawczego - czyli o co chodzi w danej pracy

2) postawienia hipotezy

3) weryfikacji tejże

Nie chcę Ci jednak robić wody z mozgu - nie wiem jak to teraz z wymogami pracy wygląda - lepiej niech się jakiś lepiej poinformowany olimpijczyk wypowie.

Co do tematu z XVII wieku - napisałem że temat piękny, ale po prostu trzeba siedzieć 'w temacie' żeby go docenić

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
5. Problem chłopski w powstaniach narodowych na ziemiach polskich w XIX wieku.

Temat wprost dla mnie idealny... Aż żal, że takiego nie dostałem :lmao:

"Boże Igrzysko" Normana Daviesa
"Początki cywilizacji przemysłowej na ziemiach polski"

W tym raczej zbyt wiele o problemie chłopskim nie będzie....

"Odbudowa państwa Polskiego" Janusza Pajewskiewgo

W tym trochę będzie, ale z kolei mniej w kontekście powstań...

Jest jeszcze jedna książka, w całości poświęcona tej tematyce, o tytule "Problem chłopski w polskich zrywach narodowych", czy "Kwestia chłopska w polskich powstaniach"... coś w tym guście, nawet dzisiaj miałem ją w swoich rękach przekopując się przez bibliotekę miejską :) Niestety, autora nie pamiętam, mogę sprawdzić, jeśli chcesz, niedługo znowu będę w tamtym magicznym miejscu :lmao:

Nie chcę Ci jednak robić wody z mozgu - nie wiem jak to teraz z wymogami pracy wygląda - lepiej niech się jakiś lepiej poinformowany olimpijczyk wypowie.

Te co podałeś są jak najbardziej słuszne, tylko jeszcze w wymogach pracy jest umieszczenie sporów historiograficznych :)

Co do tematu z XVII wieku - napisałem że temat piękny, ale po prostu trzeba siedzieć 'w temacie' żeby go docenić

To tak jak z powstaniami, tak samo Kadrinazi... ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.