Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Czy była jakaś ustalona taktyka walki rydwanów? A i tak chciałem trochę więcej dowiedzieć się o tym wozie bojowym, i z tego co się orientuję, nie tylko bojowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Pancerny, temacik całkiem zacny. ;)

Ale do rzeczy.

Jeżeli idzie o taktykę wozów bojowych, to mamy doskonałe przedstawienie tego sposobu walki u Brytów.

Taktyka walki z wozów bojowych jest następująca: najpierw jeżdżą z wszystkich stron wokół nieprzyjaciela i zasypują go pociskami, w dodatku samym strachem przez rozpędzonymi końmi oraz hurkotem kół częstokroć wywołują zamęt w szykach, a gdy wtargną pomiędzy oddziały konnych, zeskakują z wozów i walczą spieszni. Woźnicę tymczasem z wolna wycofują się poza linię walki i tak rozmieszczają wozy, by owi wojownicy w razie zagrożenia ze strony liczebnie przeważającego nieprzyjaciela mieli zapewniony odwrót do swoich. Wykazują więc oni podczas bitwy zarówno ruchliwość jazdy, jak i wytrzymałość piechoty. Ponadto dzięki biegłości i codziennym ćwiczeniom sprawiają, że nawet w miejscu stromym i urwistym potrafią rozpędzone konie utrzymać na wodzy, nagle ich pęd przyhamować i je zawrócić, podbiec po dyszlu, stanąć na jarzmie i stąd natychmiast powrócić na wóz. Cezar. Wojna galijska, IV,33.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jak traktowano rydwan, jako, oprócz piechoty i jazdy, trzeci rodzaj broni? Czy jako kosztowną zabawkę bogaczy? Czy na polach bitew był niezbędny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Na rydwanach, tak jak i na słoniach umieszczano często łuczników, którzy mogli swobodnie strzelać do dowolnej jednostki bez obawy, że nie zdążą sie wycofać. Co do zabawki to owszem, co bogatsi wodzowie (głównie u germanów lub na wschodzie, bo zachód preferował po prostu konie) lubili pokazywać się na swoich bogato zdobionych rydwanach. Z tego co wiem nawet niektórzy wodzowie rzymscy (jeśli nie wjeżdżali na koniach) to używali rydwanów, kiedy odbywali triumf.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Jak traktowano rydwan, jako, oprócz piechoty i jazdy, trzeci rodzaj broni? Czy jako kosztowną zabawkę bogaczy? Czy na polach bitew był niezbędny?

Po pierwsze musimy określić sobie, u jakich ludów spotykamy ten rodzaj jednostek.

Byli to: Sumerowie, Akadyjczycy, Asyryjczycy, Hetyci, Egipcjanie, Achajowie, Brytowie i Persowie. A więc starszych cywilizacji. Należy zauważyć, że rydwan wykorzystywano wtedy, kiedy pozwalały czy zmuszały wręcz warunki terenowe. Poza tym łatwiej zaprząc do wozu osły lub kuce niż na nich jeździć. Taktyka walki wozami była zbliżona do walki kawalerii polskiej okresu międzywojennego - kawalerzysta przemieszczał się konno, ale stawał do walki pieszo.

Z pewnością droższy do stworzenia i utrzymania był rydwan niż piechur, jednak ta inwestycja była opłacalna. Nie pamiętam teraz jak u poszczególnych ludów kształtował się sposób wystawiania tych jednostek, z pewnością u Asyryjczyków były one tworzone na większą skalę. A co za tym idzie z funduszy królewskich. Wszelako duża liczba u Achajów wskazywałaby na to, że mogły być również z funduszy własnych, przez co sponsorowanych przez zamożniejszych wojowników.

Co do zabawki to owszem, co bogatsi wodzowie (głównie u germanów lub na wschodzie, bo zachód preferował po prostu konie) lubili pokazywać się na swoich bogato zdobionych rydwanach. Z tego co wiem nawet niektórzy wodzowie rzymscy (jeśli nie wjeżdżali na koniach) to używali rydwanów, kiedy odbywali triumf.

Teren górzysto lesisty, jaki miał dla przykładu miejsce w Italii nie pozwalał na używanie tego typu formacji. Co do Germanów, lesisto bagniste tereny też wykluczały to. Z kolei równiny Syrii czy Mezopotamii były wprost idealne.

Wodzowie rzymscy okresu republiki zawsze odbywali tryumfy czy też owacje na wozach. W ikonografii nawet w późnym cesarstwie znajdujemy takie przedstawienia.

Pozdrawiam ciepło.

PS. Sargonku, jeżeli coś namieszałam z tym wschodem, to sprowadź mnie z błędnych manowców.. :D

Całuski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   
Co do Germanów, lesisto bagniste tereny też wykluczały to.

Moje uchybienie: do germanów zaliczyłem również Brytów.

P.S. (wybaczcie offa) puella zajrzyj do Quizu i odpowiedz na ostatni post...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
łatwiej zaprząc do wozu osły lub kuce niż na nich jeździć

Pelna zgoda! Moim zdaniem rydwan to proba wykorzystania w boju kopytniaka, kiedy jeszcze nie umiano wsiadac mu na grzbiet. I sie na tym grzbiecie utrzymac :D .

Co do taktyki - To Achajowie na pewno zazywali rydwanu jako podwozki na miejsce wlasciwej, pieszej walki, ale wczesniej i gdzie indziej inaczej bywalo. Czytalem o hetyckich (a moze indyjskich????) trzyosobowych rydwanach - woznica, lucznik, wojownik... No i te ostrza w piastach kol...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Trzeba by uściślić - w jakim okresie jaka nacja itd. Rydwany brytów opisywane przy okazji podbojów cezara są jednak inne niż te którymi dysponowały cywilizacje wschodnie.

Rydwanów używały przeróżne nacje od Hetytów, przez Hellenów po Brytów.

Po pierwsze musimy określić sobie, u jakich ludów spotykamy ten rodzaj jednostek.

Byli to: Sumerowie, Akadyjczycy, Asyryjczycy, Hetyci, Egipcjanie, Achajowie, Brytowie i Persowie. A więc starszych cywilizacji. Należy zauważyć, że rydwan wykorzystywano wtedy, kiedy pozwalały czy zmuszały wręcz warunki terenowe. Poza tym łatwiej zaprząc do wozu osły lub kuce niż na nich jeździć. Taktyka walki wozami była zbliżona do walki kawalerii polskiej okresu międzywojennego - kawalerzysta przemieszczał się konno, ale stawał do walki pieszo

nie zawsze - Magnezja jako przykład. W czasach jeszcze dawniejszych rydwan był bronią sam w sobie, rozwój sztuki wojennej doprowadził do sytuacji w której był tylko bitewną taksówką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W pewnej pozycji , czytanej przed laty, spotkałem się z twierdzeniem, że konie przed tysiącami lat, były zbyt małe by ich dosiadać. Stąd właśnie rydwany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To myślę, że warto przypomnieć sobie tytuł i argumentację tam podaną, raczej powszechnie znanym faktem jest to, iż przed rydwanami była już konnica.

Stąd trzeba by domniemywać, że w strasznie krótkim okresie czasu nastąpiło skarłowacenie koni (a taki regres w genetyce nie jest do tej pory znany) tak, że nie można było ich dosiadać i trzeba do tego było li tylko rydwanów.

Jakaś kolejna rewelacja?

Na marginesie jestem w stanie przedstawić dowody, iż istnieli jeźdźcy zanim nastały rydwany...

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
W pewnej pozycji , czytanej przed laty, spotkałem się z twierdzeniem, że konie przed tysiącami lat, były zbyt małe by ich dosiadać. Stąd właśnie rydwany.

A może szło o osły (ale to chyba raczej w wozach bojowych niż rydwanach), bo na tych to ciężko faktycznie było być kawalerzystą..; )

wozy_bojowe_z_sztandaru_z_ur.jpg

Przedstawienie wozów z Sztandaru z Ur.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A może szło o osły (ale to chyba raczej w wozach bojowych niż rydwanach), bo na tych to ciężko faktycznie było być kawalerzystą..; )

wozy_bojowe_z_sztandaru_z_ur.jpg

Przedstawienie wozów z Sztandaru z Ur.

Pozdrawiam.

Jeśli chodzi o posty loterlohana... to osły - jak najbardziej wchodzą w grę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

osły się nie nadawały, z uwagi na humorzastość. ale chętnie bym poznał zdanie osoby znającej temat

Edytowane przez lotherlohan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
osły się nie nadawały, z uwagi na humorzastość. ale chętnie bym poznał zdanie osoby znającej temat

Chętnie bym poznał, źródło informacji, że zanim nastąpił rozwój kawalerii, mieliśmy do czynienia z rozwojem rydwanów.

Jak ja wiem odbywało się to równolegle.

I czy są ślady owej deformacji/redukcji wzrostu koni w dziejach, bo ja się z tym nie spotkałem.

Czy kolega loterlohan zaszczyci nas, jednak tym razem źródłem swej, dość frywolnej, wiedzy?

i

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Chętnie bym poznał, źródło informacji, że zanim nastąpił rozwój kawalerii, mieliśmy do czynienia z rozwojem rydwanów.

Jak ja wiem odbywało się to równolegle.

I czy są ślady owej deformacji/redukcji wzrostu koni w dziejach, bo ja się z tym nie spotkałem.

Czy kolega loterlohan zaszczyci nas, jednak tym razem źródłem swej, dość frywolnej, wiedzy?

Nie zresztą z Furiuszem się wymieniamy ostatnio wiedzą na privach gdzie nie przeszkadzają nam błazenady niektórych gości forum

i

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.