Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Powązki - zapomniany region Warszawy

Recommended Posts

Albinos   

Książę Adam Jerzy Czartoryski miał kiedyś powiedzieć:

Kiedy zapytuję sam siebie, kiedy był najszczęśliwszy czas mego życia zdaje mi się, że chwile przebyte na Powązkach były najszczęśliwszą porą dni moich.

Czym są Powązki? Czy to jedynie rejon, skupiający cmentarze? Czy może jednak coś więcej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W świadomości większości mieszkańców stolicy (a pewnie i kraju) pierwsze skojarzenie związane z tą nazwą to zapewne: nekropolia zasłużonych i znanych postaci. Bliżej zainteresowani historią Warszawy czasów drugiej wojny światowej dorzucą do tego trochę wydarzeń z okresu powstania warszawskiego. Zainteresowani historią lokalną wspomną zapewne o dawnych właścicielach, czyli o Czartoryskich, którzy wybudowali kiedyś w tym miejscu rodzaj wiejskiej rezydencji ogrodowej.

Patrząc na literaturę dotyczącą Powązek z zakresu architektury (a nawet architektury krajobrazu) w przeważającej części jest ona związana z tematyką sepulkralną. Zniszczenie kompleksu w czasie powstania kościuszkowskiego z oczywistych powodów nie pozwala w dostatecznym stopniu badać pozostałości fizycznych. Dziwi jednak nikłe zainteresowanie założeniami tego kompleksu (w tym ideologicznymi), ewentualnymi pierwowzorami i oryginalnością ostatecznego rozwiązania.

Jerzy S. Majewski w swym artykule "Ogród w Powązkach" podaje:

"Izabella Czartoryska odwiedzała też ogrody księcia Leopolda III, czyli Fryderyka Franciszka von Anhalt-Dessau - opowiada historyk sztuki dr Pfeifer z Dessau...".

/tekst dostępny na stronie: wyborcza.pl/

 

Można by z tego domniemywać, że Czartoryska mogła po części wzorować się na ogrodzie Wörlitz, tylko ten zaczęto budować w 1769 r. a w 1770 to co zdołano dotychczas utworzyć zniszczyła powódź. A Powązki powstały w przeciągu jednego roku, prace rozpoczęto już w 1770 r.i ukończono je w 1771 rok. Mało możliwym jest zatem by wzorowała się na rozwiązaniach Friedricha W. von Erdmannsdorffa.

 

Nie ma też opracowania omawiającego zagadnienie ideologiczne: dlaczego Powązkom przeciwstawiano Puławy i dlaczego temu pierwszemu miejscu przydano dezawuujące określenie: "pieścidełka"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.