Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Poczet rycerski

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Jak wyglądał poczet rycerski z czasów bitwy pod Grunwaldem? Jakie było jego uzbrojenie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

O uzbrojeniu wojska polskiego na tle litewskiego i przede wszystkim krzyżackiego pisałem m.in. tutaj - https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=2440

Należy zastrzec, że poczet polski, krzyżacki czy jakikolwiek zachodnioeuropejski różnił się od np. moskiewskiego nie tylko ilością (w wojsku moskiewskim 6 - 10 ludzi, w wojskach polskich przeciętna liczba ludzi w kopii to 3, oczywiście bogatsi wojownicy wystawiali więcej strzelców czy nawet kopijników). Ważne jest również to, że nie jest dokładnie ustalony status giermków, ci mogli przynależeć do kopii, ale nie musieli.

Jak pisze Nadolski, uzbrojenie zależało w dużej mierze od właściciela pocztu, a dokładniej - grubości jego kiesy. Więc bogaty rycerz mógł wystawić strzelców, którzy bogactwem uzbrojenia będą dorównywać skromnemu kopijnikowi i będą się od niego różnić tylko tym, że walczyli oni kuszą (a nie np. łukiem), a nie, że tak powiem "po rycersku" (choć mimo tego, że główną bronią strzelca była kusza, a kopijnika kopia, to obaj posiadali broń sieczną - odpowiednio zwykle kord i miecz).

Bywało też tak, że wystawiano jednolite poczty - złożone albo z samych kopijników albo z samych strzelców. Czasami "poczet" stanowił jeden żołnierz (czy to strzelec, czy rycerz).

Poczty polskie nie różniły się jakoś szczególnie od zachodnich pod względem uzbrojenia i wyglądu. Bogatsi panowie kryli konie kropierzami jak i używali w czasie marszu koni marszowych, a w czasie walki, koni bojowych.

Polecam pracę Nadolskiego Grunwald 1410, nie dość, że niezłe ilustracje, to jeszcze bardzo dokładnie opisana organizacja polskich sił zbrojnych (i nie tylko).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu informacji podanych przez Tofika, to poczty regulowane były często prawnie, na sejmiku wielkopolskim w Środzie (1458 r.) uchwalono na przykład, że:

"przy stu grzywnach dochodu rocznego obowiązkiem rycerza jest wystawienie 'hastarium in integris armis bene fulcitum in bono equo', któremu mają towarzyszyć dwaj strzelcy 'in loricis colleris, galeis'. Przy dochodach około dwudziestu grzywien trzeba zaś było wyekwipować jednego strzelca konnego, uzbrojonego w kuszę, w pancerzu, obojczyku i hełmie".

/P.A. Nowakowski "Broń w domu szlacheckim", "Zamek i dwór w średniowieczu od XI do XV wieku", Poznań, s. 140/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.