Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Historia lokalna - literatura

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Jakie opracowania na jaki temat polecacie? Może znacie autorów, których prace można polecić bez chwili wahania? A może jakieś gazety/czasopisma?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"Lance do boju" - wydane pod redakcją naukowa Bogusława Polaka - KAW. Poznań 1986.

Książka ta przedstawia historię kawalerii wielkopolskiej począwszy od X wieku, a skończywszy na roku 1945.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeśli chodzi o historię Warszawy:

Drozdowski M.M., Zahorski A., Historia Warszawy, Warszawa 1972, ss. 516.

Chyba najlepsza synteza dziejów Warszawy. Część pierwsza, napisana przez Andrzeja Zahorskiego, obejmuje dzieje miasta do roku 1864, natomiast część druga, autorstwa Mariana Marka Drozdowskiego (jednego z najwybitniejszych varsavianistów), lata od 1864 do 1970. Sporo mapek, zdjęć, tabelek, szkiców czy też rycin, ułatwia zrozumienie tekstu.

Seria "Korzenie miasta":

Kasprzycki J., Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania- tom I, Śródmieście Południowe, Warszawa 1996, ss. 350.

Kasprzycki J., Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania- tom II, Śródmieście Północne, Warszawa 1997, ss. 387.

Kasprzycki J., Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania- tom III, Praga, Warszawa 2004, ss. 405.

Kasprzycki J., Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania- tom IV, Mokotów i Ochota, Warszawa 1999, ss. 415.

Kasprzycki J., Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania- tom V, Wola i Żoliborz, Warszawa 1999, ss. 346.

Kasprzycki J., Majewski J.S., Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania- tom VI, Niedaleko od Warszawy, Warszawa 2004, ss. 353.

Seria 6 książek poświęconych poszczególnym dzielnicom i okolicom Warszawy. Opis ostatnich 150 lat, lat tworzenia się wielkomiejskiej i nowoczesnej Warszawy, poszczególnych ulic, kamienic, banków... Już samo to, kto jest autorem, powinno być wystarczającą rekomendacją.

Świetną sprawą są Zeszyty wolskie, wydawane staraniem Muzeum Woli, będącego oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, oraz urzędu dzielnicy. Sporo ciekawych zdjęć, mapek, relacji z wydarzeń bieżących, a przede wszystkim arcyciekawych artykułów. To właśnie dzięki tym zeszytom, można poznać historię tej niezwykłej dzielnicy, która jeszcze w XIX wieku przypominała krajobraz Holandii, przechodząc do dnia dzisiejszego wiele zmian przez dzielnicę robotniczą po szybko rozwijającą się dzielnicę z biurowcami i apartamentowcami. Jeśli ktoś szuka informacji na temat powązkowskich rodów mieszczańskich, starej oficyny przy Płockiej 27a, czy też metalowych ogrodzeń nagrobków cmentarzy ewangelickich w Warszawie w latach 1890-1914, to o lepsze źródło wiedzy będzie mu ciężko.

Jeśli już o Zeszytach wolskich mowa, to nie sposób wspomnieć i o Stolicy, czyli warszawskim magazynie ilustrowanym. Pismo ukazuje się co miesiąc (jedynie na okres wakacji wydają poszerzony numer robiąc przerwę na dwa miesiące). Dzieje fabryk, placów, kamienic, ludzi zasłużonych dla miasta, aktualne wydarzenia kulturalne, zdjęcia starej Warszawy, i autorzy tacy jak profesor Kwiryna Handke, Janusz Sujecki, Jarosław Zieliński czy też Anda Rottenberg, sprawiają iż dla osób zainteresowanych historią Warszawy lektura tego magazynu jest wręcz obowiązkowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Najnowsza Stolica już do dostania. A jest naprawdę o czym czytać. Numer poświęcony historii Żelaznej Bramy i rejonów przyległych. Uwagę zwraca zwłaszcza tekst Krzysztofa Jaszczyńskiego, Granica dwóch światów, porównujący Warszawę bogatych i biednych. Nie sposób oczywiście pominąć tekstu szefa Działu Historycznego pisma, Jarosława Zielińskiego, nagrodzonego w październiku tytułem Zasłużonego dla Warszawy, oraz dyplomem honorowym za najlepszą książkę w kategorii Varsaviana 2007 (Latarnie warszawskie. Historia i technika). Do tego wywiad z profesorem Markiem Budzyńskim, autorem projektów m.in. Pomnika Zwycięstwa na Playa Giron na Kubie, gmachu BUW-u czy też Gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie. Do tego warto zainteresować się artykułami na temat losów serca Chopina i historii parku Sobieskiego. Numer jak dla mnie bardzo udany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Kolejny numer Stolicy już jest w sprzedaży. Jak dla mnie ciut gorszy niż poprzedni, ale dalej jest co czytać. Z racji tegorocznej 90 rocznicy odzyskania niepodległości, także Stolica postanowiła zająć się tematem. Ciekawe teksty Jarosława Zielińskiego Pejzaż w odcieniach szarości i Wojciecha Morawskiego U progu nowych czasów, właśnie nt. 11 listopada 1918 roku, i tego jak wkraczała w nowy świat Warszawa. Warto zapoznać się niewątpliwie z artykułem Ryszarda Mączewskiego (miłośnikom historii Warszawy postać zapewne doskonale znana) W labiryncie podpisów, czyli o błędach niezamierzonych. Tekst powstał na podstawie losów zdjęcia, które miało przedstawiać Fryderyka Chopina, a tak naprawdę przedstawiało Franciszka Liszta. Autor pokazuje, na ile pułapek narażony jest czy to varsavianista, czy choćby miłośnik Warszawy. Do tego jak zawsze cudny tekst prof. Kwiryny Handke Znaki historii. Warto przeczytać, bo jest naprawdę co.

Nie sposób przy omawianiu historii Warszawy ominąć Roczników Warszawskich. Wydawane od roku 1960, początkowo przez Archiwum Państwowe m. st. Warszawy, a od 1994 przez Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie. W każdym tomie po kilka-kilkanaście artykułów uznanych autorów (historie ludzi, miejsc, procesów społecznych itd.), miscellanea, z którymi warto się zapoznać, i recenzje opracowań historycznych. Do tego bibliografie za poszczególne lata. Obok tego nie sposób przejść obojętnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Grudniowy numer Stolicy od tygodnia już w sprzedaży. Tym razem całość pod znakiem Hotelu Europejskiego. Z tekstów Katarzyny Majcherczyk Z historii Hotelu Europejskiego, Stanisława Gawlaka Wspomnienia pikolaka i Barbary Jampol-Wasiak Luksus w przedwojennym stylu, wyłania nam się ciekawy obraz, tego niegdyś najwspanialszego hotelu Warszawy, dzisiaj będącego w cieniu sąsiadującego z nim Bristolu. Nie sposób ominąć artykułu Krzysztofa Jaszczyńskiego o pomniku Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu (trzeba przyznać, że teksty o pomnikach udają się w Stolicy wyjątkowo). Do tego wywiad z Ireną Santor i jak zawsze wart uwagi artykuł prof. Handke. Na zimowe wieczory, zestaw w sam raz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Wrocławskie wydawnictwo naukowe wydaje periodyk historyczny "Pamięć i tożsamość". Pierwszy numer dotyczył przesiedleńców polskich z kresów wschodnich na zachodnie, drugi numer dotyczy wrocławskiej opozycji w PRL-u. Bardzo ciekawe artykuły tam są, które dotyczą historii regionalnej. Redaktorem jest tam prof. W. Suleja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o historię Dolnego Śląska to polecam:

"Historia Śląska. Popularny zarys dziejów"- Stefan Mizia (to tak na wprowadzenie, bo sama książka cieniutka);

"Dzieje Śląska w datach"- Alicja Galas, Artur Galas;

"Historia Śląska"- Marek Czapliński i inni (nie pamiętam nazwisk);

"Chronologia dziejów Dolnego Śląska"- Romuald M. Łuczyński.

Edytowane przez Aleksandra

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Styczniowa Stolica w porównaniu poprzednim numerem, wypada gorzej, ale dalej jest bardzo ciekawie. Strzałem w dziesiątkę były dla mnie artykuł Łukasza Kamińskiego pt. Podziemna Warszawa (s. 54-55), szalenie interesujące zestawienie zdjęć wykonanych przez Stanisława Doktorowicza-Hrebnickiego wiosną '45, ze zdjęciami współczesnej Warszawy autorstwa Krzysztofa Jaszczyńskiego (s. 28-29), i moim zdaniem, najlepszy tekst prof. Kwiryny Handke pt. Warszawskość (s. 4-5). Do tego jeszcze artykuły Katarzyny Majcherczyk W rytmie fokstrota i rumby (s. 20-21) i Piotra Otrębskiego Dawny karnawał warszawski (s. 22-23), i jest się z czego cieszyć. Chociaż przyznam, że tym razem jak dla mnie za dużo o dzisiejszej Warszawie, a za mało o jej historii. Chociaż wizja nowego placu Piłsudskiego robi wrażenie, i to niemałe...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Co do mojej najbliższej okolicy, jakieś 3 km. ode mnie (o Zamościu póki co nie ma sensu wspominać, bo tego jest cała masa)- jest taka autorka Halina Matławska, która nt. Zwierzyńca dosyć dużo napisała, m.in. Zwierzyniec, Willa Zamoyskich w Zwierzyńcu, Marysieńka, Lasy nasze fortece (to o historii powstania styczniowego na Zamojszczyźnie). Na razie tyle pamiętam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Książka "Gawędy o Warszawie" (Franciszek Galiński)-książka z końca lat trzydziestych ubiegłego stuleciaw bardzo przejrzystej formie autor po prostu opowiada o Warszawie, jej historii i zabytkach.

W Wielkopolskiej Biblotece cyfrowej, jest dużo pozycjii o Powstaniu Styczniowym właśnie w Wielkopolsce w Wielkopolsce ( na razie tyle zwiedziłem)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Z historii lokalnej, historii Warszawy: Polecam książkę M. Edelmana "I była miłość w getcie". Inne spojrzenie na historię getta, na codzienne życie oczami mieszkańca getta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dalej jedziemy z historią Warszawy, i znowu prasa. Chodzi mianowicie o dodatki do Życia Warszawy w postaci copiątkowych tekstów Rafała Jabłońskiego. Krótkie artykuły nt. historii i kultury materialnej Warszawy, to prawdziwe cudeńka. Co tydzień autor potrafi zaskoczyć czymś nowym. Od wyzwalania Warszawy w 1945 i historii hotelu Europejskiego, przez przebieg nocy listopadowej i tajemnice Łazienek, po ogrody i cieki Warszawy. Wszystko barwnie opisane, z dużą ilością ciekawych zdjęć i szkiców... jeszcze ani razu nie zawiodłem się;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Fukier H.M., Wspomnienia Staromiejskie, Warszawa 1973, ss. 160.

Wspomnienia spisane przez Henryka Marię Fukiera, właściciela bodaj najstarszej restauracji Warszawy, która mieści w kamienicy na północno-zachodniej stronie Rynku Starego Miasta, pod numerem 27 (hipoteka nr 46). Już w XVI winiarnię założył w niej Jerzy Korb. Od roku 1647 właścicielem kamienicy jest Baltazar Strubicz, burmistrz Starej Warszawy. W roku 1690 zostaje sprzedana znanemu winiarzowi, Richardowi, natomiast w 1716 przejmuje ją Jan Ernest Schindler, od którego z kolei nabywa ją małżeństwo Rabe. W ręce rodziny Fukierów przechodzi w 1810 roku. Jest to bez wątpienia jedna z piękniejszych kamienic na Rynku. Autor opisuje nie tylko jej dzieje, ale także losy całego Rynku, najważniejszych rodzin, które mieszkały w kamienicach przy nim, a również i historię winiarstwa, wszak sam był znakomitym znawcą wina... Obraz Warszawy sprzed wieków, Warszawy lat młodzieńczych autora, obraz Warszawy odbudowanej. Wszystko okraszone niezliczonymi anegdotkami na temat bywalców winiarni... Dla miłośników historii Warszawy pozycja niemalże obowiązkowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

w kwestiach dlaczego Kraków - najważniejszym na świecie grodem jest [Howgh!] rewelacyjne, zawierające masę ciekawostek anegdot, opowiadań legend i tego za co kochamy historię są pozycje pisane przez trójkę autorów: L. Czuma, A[?]. Kozioł, L. Mazan. Jedna z typowych pozycji : "To jest Kraków, Mości Kasiążę!". Zupełnie na poważnie, z wielkim znawstwem tego co się w mieście Kraka działo, dlaczego i kiedy [choć raczej dla bardzo zainteresowanych tematem] jest inny autor A. Rożek. Popełnil pozycji multum: od w stylu "Po krakowskim bruku" - inna wersja pitavala, po takie bardzo na serio analizaujące przedstawiające cały ceremoniał korononacji na Wawelu.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.