Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jak dzisiaj można uzyskać herb?

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposób w dzisiejszych czasach można uzyskać herb?

Czy tylko poprzez nadanie go przez np. Króla Norwegii, Szwecji, Hiszpanii etc.?

Wreszcie nabycie szlachectwa Szwedzkiego czy Norweskiego czyni nas szlachicem w Polsce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
W jaki sposób w dzisiejszych czasach można uzyskać herb?

Najpierw trzeba być szlachcicem.

Czy tylko poprzez nadanie go przez np. Króla Norwegii, Szwecji, Hiszpanii etc.?

Nie liczył się . Szlachcic z zagraniczny, który osiadł w Polsce, a chciał być traktowany jak szlachcic polski, musiał starać się o potwierdzenie swojego szlachectwa na sejmie, tzw. Indygenat.

W jaki sposób w dzisiejszych czasach można uzyskać herb?

Ustrój stanowy w Polsce został zniesiony przez Konstytucję Marcową z 1921. W artykule 96. zapisano: "Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych z wyjątkiem naukowych, urzędowych i zawodowych. Obywatelowi Rzeczypospolitej nie wolno przyjmować bez zezwolenia Prezydenta Rzeczypospolitej tytułów ani orderów cudzoziemskich."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując wypowiedź Pancernego - nie można uzyskać herbu. Teoretycznie przez adopcję, jeśli nowy rodzic ma herb, to adoptowane dziecko również. I to jest teoretycznie jedyna możliwość. W Polsce oczywiście, gdzie formalnie i tak jest to już bez znaczenia w związku cytowaną ustawą. Albo się ktoś urodził w herbowej rodzinie, albo nie.

Do 1921 roku były formalnie 4 możliwości:

- nadanie królewskie,

- nadanie przez sejm,

- przez adopcję,

- przez indygenat.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Wiem, że teraz działa Polski Ruch Monarchistyczny i oni sobie nadają tytuły szlacheckie, na jakiej podstawie, nie wiem, ale działają tam potomkowie wielkich rodów magnackich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wiem, że teraz działa Polski Ruch Monarchistyczny i oni sobie nadają tytuły szlacheckie, na jakiej podstawie, nie wiem, ale działają tam potomkowie wielkich rodów magnackich.

Ale te nadania są uzurpatorskie, nieprawdziwe i durne. Nie mają żadnych skutków prawnych, obyczajowych, społecznych, jakichkolwiek. To po prostu żałosne.

Jedyną poważną instytucją (która nie nadaje tytułów) jest Związek Szlachty Polskiej. Członkowie to prawdziwa szlachta, żeby tam się dostać trzeba udokumentować swoje szlachectwo i to metrykami do co najmniej 2 pokoleń wstecz.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli o ile jest to bez znaczenia w życiu codziennym, to jednak czy skoro Lech Wałęsa ma szlachcectwo Szwedzkie nadanie przez Króla Szwecji to można o nim mówić, że jest stanu szlacheckiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W takim przypadku jest szlachcicem szwedzkim, ale nie polskim

Dokładnie tak, a indygenat jest nie do uzyskania. Gdyby nie ustawa sejmowa z 1921 roku, to indygenat mógłby nadać sejm, ale już nie może. Nikt i nigdy już nie zostanie polskim szlachcicem. Chyba, że zmienimy konstytucję, albo przywrócimy monarchię ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
skoro Lech Wałęsa ma szlachcectwo Szwedzkie nadanie przez Króla Szwecji

Swoją drogą co za przykład historycznej niewiedzy - Polak przyjął szwedzki tytuł szlachecki - Koniecpolski i Czarniecki musieli się w grobach przewracać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że np. ja mógłbym przyjąć szlachectwo Szwedzkie za zgodą Prezydent tak? Byłbym szlachicem w Szwecji natomiast w Polsce to tylko honorowa tytulatura tyle, że nawet nie jest wymieniana w żadnych dokumentach?

Tak samo będzie z Brytyjskim sir.? Również Polaka w żadnym dokumencie nie będzie mógł podać sir. na terenie Polski, nadal będzie np. Janem Kowalskim, a nie sir. Janem Kowalskim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem, że np. ja mógłbym przyjąć szlachectwo Szwedzkie za zgodą Prezydent tak?

Nie. Nie potrzebujesz niczyjej zgody, obecna konstytucja to nie marcowa. Tytuły szlacheckie możesz zbierać po tylu krajach, po ilu Ci się podoba. W Polsce to bez znaczenia.

Byłbym szlachicem w Szwecji natomiast w Polsce to tylko honorowa tytulatura tyle, że nawet nie jest wymieniana w żadnych dokumentach?

Tylko w Szwecji, w Polsce nie ma najmniejszego znaczenia, jak napisałem wyżej.

Tak samo będzie z Brytyjskim sir.? Również Polaka w żadnym dokumencie nie będzie mógł podać sir. na terenie Polski, nadal będzie np. Janem Kowalskim, a nie sir. Janem Kowalskim?

Dokładnie tak ;)

Kolejna ważna informacja. Szlachectwo polskie dziedziczone jest tylko i wyłącznie po mieczu, po kądzieli się nie liczy.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w żadnym dokumencie nie będzie mógł podać sir.

Wpisywać to sobie możesz wszelkie sir, tytuły hrabiowskie itp. Nawet na oficjalnych dokumentach tylko nie mają one żadnego znaczenia dla odbiorcy.

Pomimo wpisanych tytułów w Polsce nadal będziesz:

np. Janem Kowalskim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ulan1989   

Mam takie pytanie odnośnie adopcji. Jeśli większość mojej rodziny, za wyjątkiem ojca, to szlachta, to czy np. mama bądź dziadek mogą przygarnąć mnie do herbu? I czy jeśli istnieje taka możliwość to czy muszę zmieniać nazwisko na ich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zmiana nazwiska nie czyni ciebie szlachcicem.

Z całym szacunkiem ale kręcisz... jak mama (czy dziadek) mają Ciebie adoptować?

Jesteś bastardem?

To będzie ewenement kiedy matka adoptuje własne dziecko.

Zresztą obecnie nie ma drogi do szlachectwa.

Szlachectwo idzie po mieczu...

Przygarnąć mogą, ale nie ma to konsekwencji.

Obecnie...

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.