Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jak dzisiaj można uzyskać herb?

Rekomendowane odpowiedzi

jjkiller   

Witam.

Przepraszam że odgrzebuję zaschniętego kotleta, ale dziś dowiedziałem się pewnej ciekawostki i chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć.

Więc może od początku. Moja 8-mio letnia córka dostała w szkole za zadanie stworzyć drzewo genealogiczne więc wraz z małżonką zaczęliśmy wypytywać w rodzinie o naszych przodków. Wszystko układało się ładnie i klarownie do momentu kiedy zadzwoniłem do ojca, który jak na człowieka 72-letniego wykazał się zadziwiającą pamięcią do imion i nazwisk, ale przede wszystkim do dat i zdarzeń. Mimo iż mam 40 lat, drugą żonę i kilkoro dzieci to dopiero dziś tak na prawdę poznałem historię swojej rodziny, a raczej jej męskiej części. Ojciec podał mi niemal wszystkich przodków rodu Jodłowskich aż do roku 1760, w większości z pamięci (kilkoro musiał sobie z papierów przypomnieć), po czym dodał że bodaj w czasie sejmu czteroletniego jeden z naszych przodków dostał jakiś tytuł szlachecki. Ponoć jego dziadek mówił coś takiego że herb był niebieski z białym koniem. Zacząłem dziś przekopywać tony internetu na ten temat (dzięki temu natrafiłem na Wasze forum) i znalazłem taki herb (tak mi się wydaje), nazywa się Bończa. Herb pochodzi z tych okolic co i część mojej rodziny, ale żadnej wzmianki o jakimkolwiek nadawaniu herbu podczas sejmu czteroletniego nie znalazłem, za to podczas wyszukiwania frazy "Jodłowski sejm czteroletni" często przewija mi się ktoś taki: "Walenty Gozimierski z Gozimierza ur. ok. 1720;r. – bohater Polskiego Słownika Biograficznego, skarbnik Wschowa (1769), kawaler Orderu Świętego Stanisława (1777), kasztelan elbląski (1787), kawaler Orderu Orła Białego (1789), senator (1790), członek Sejmu Wielkiego". Jest on herbu Bończa, i ma coś wspólnego z sejmem czteroletnim ale nazwisko inne i ojciec takiego nazwiska nie zna. Dodam że chyba tradycją wśród Jodłowskich jest służba w armii gdyż odkąd ojciec sięga pamięcią zawsze gdzieś wojowaliśmy (nawet w powstaniu Warszawskim).

A teraz moje pytanie - czy wspomniany fakt nadania herbu mógł mieć miejsce w czasie tego sejmu i nigdzie nie zostało to odnotowane (chyba że nie było to nic znaczącego i dlatego nie zarchiwizowane), i jak ewentualnie sprawdzić to nadanie herbu jeśli nie posiadamy żadnych dokumentów? Uprzedzając pytanie - nie jest mi herb do niczego potrzebny, nie chełpił bym się nim na prawo i lewo, nie używał bym skrótu hr. itp. Chodzi mi wyłącznie o poznanie historii rodu i ewentualne kultywowanie jakichś tradycji, o ile występowały (na razie tak jak mój ojciec, dziad i pradziad kultywuję tradycję kolekcjonowania broni palnej, z resztą kolekcja przechodnia - oczywiście legalna).

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Przyznam, że nie bardzo rozumiem.

Jeśli imć Walery Gozimierski był tak utytułowany i dekorowany to znaczy, że był on herbowym od pokoleń..

Myślę, że przekaz rodzinny nieco zdeformował fakty. Po prostu Twój przodek herbu Bończa był członkiem Sejmu Wielkiego i tyle.

Ale szukaj.... Kto wie co ciekawego znajdziesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

A teraz moje pytanie - czy wspomniany fakt nadania herbu mógł mieć miejsce w czasie tego sejmu i nigdzie nie zostało to odnotowane (chyba że nie było to nic znaczącego i dlatego nie zarchiwizowane), i jak ewentualnie sprawdzić to nadanie herbu jeśli nie posiadamy żadnych dokumentów?

Nie tyle mógł, co musiał. W tych latach bez zgody Sejmu nie było poprawnej; od strony prawnej; nobilitacji. Pomijam tu wyjątek w postaci jednorazowej sekretnej nobilitacji dla dwudziestu osób, jakie to uprawnienie przydano królowi w 1775 roku. Akt nadania szlachectwa nie mógł być uznanym za: "nic znaczący", o wiele drobniejsze sprawy były odnotowywane w sejmowych zapisach. Zapisywano takie drobiazgi, jak ograniczenia dla danego rodu związane z scartabellat czy przywilejem Aurati Equitis, nie pominięto by zatem uszlachcenia.

Zacząłem dziś przekopywać tony internetu na ten temat...

Czyli co konkretnie?

Bez wycieczek po archiwach i parafiach - się nie obędzie, google nie wystarczy.

Po pierwsze - trzeba zweryfikować rodzinną opowieść, bo ta często bywa niemiarodajną. Jeśli była to rodzina szlachecka (niezależnie od kiedy) to ślady tego stanu powinny się ujawnić przy takich badaniach. Pojawi się np. informacja o urzędzie sprawowanym przez przodka, który to urząd jest przypisany li tylko do stanu szlacheckiego. Może się też pojawić określenie przymiotnikowe "Urodzony" itp.

Jeśli przodkowie byli szlachcicami to może wzięli udział w potwierdzeniu swego szlachectwa związanego z działalnością instytucji pod nazwą: Heroldya Królestwa Polskiego, zatem tam trzeba szukać tropów? Jeśli uszlachcenie miało nastąpić w czasie Sejmu Wielkiego, to musiało to zostać odnotowane w Vol.Leg. z tych lat.

Co ma do tego Walenty Gozimierski - nie pojmuję...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jjkiller   

Czyli co konkretnie?

(...)

Co ma do tego Walenty Gozimierski - nie pojmuję...

Konkretnie to tylko internet, bo dopiero co sam tę informację dostałem, może jak znajdę trochę czasu to postaram się pokopać głębiej.

Też nie pojmuje co ma Gozimierski wspólnego z Jodłowskimi ale to jedyne co mi się pojawia na zadane pytanie o Jodłowskiego.

Trzeba będzie popytać wśród seniorów o jakieś szczegóły żeby mieć o co się oprzeć przy poszykiwaniach.

Dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jjkiller   

W Volumina Legum kompletnie nie wiem jak się odnaleźć, za to w linkach zapodanych przez @Capricornus znalazłem Jodłowskich, muszę tylko z seniorami porozmawiać na temat osób pobocznych od tych Jodłowskich czy są znane, to może być jakiś trop. Wydaje mi się że ów imć Gozimierski mógł się "wżenić" w naszą rodzinę i stąd te legendy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

za to w linkach zapodanych przez @Capricornus znalazłem Jodłowskich

A konkretnie gdzie?

Co do VL to po prostu trzeba ją całą przeczytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wyszła kiedyś książka E. Juśko "Nobilitacje i indygenaty jako droga do awansu społecznego w Rzeczpospolitej szlacheckiej w XVII wieku". Wprawdzie nie ta epoka, ale tam jest rozdział "Nielegalne sposoby wejścia do stanu szlacheckiego ..." , czyli takie coś też się zdarzało. Metod jest tam wymienionych wiele, więc pewnie były stosowane i później.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lepszą pozycją zdaje się być:

S. Sęczysz, S.Górzyński "Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861(1867)".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jjkiller   

A konkretnie gdzie?

Co do VL to po prostu trzeba ją całą przeczytać.

http://www.sejm-wielki.pl/n/Jod%B3owski

A dzięki waszym podpowiedziom potwierdziłem już jednego przodka, który był doktorem, był zesłany na Syberię i ... Tu zacytuję za Wikipedią (https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Jod%C5%82owski) :

"Przed 1863 podjął studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu w Warszawie oraz zaangażował się w działalność polskiej konspiracji niepodległościowej. Po wybuchu powstania styczniowego przyłączył się do walczących i służył w stopniu porucznika na stanowisku adiutanta w oddziałach Kazimierza Błaszczyńskiego Bończy, Władysława Ludwika Padlewskiego i Edmunda Taczanowskiego. Za czyny waleczności został awansowany do stopnia kapitana. Po bitwie pod Kruszyną 29 sierpnia 1863 został wzięty przez Rosjan do niewoli, a następnie zesłany na obszar guberni jenisejskiej."

Ojciec potwierdza że to najprawdopodobniej nasz przodek bo jego ojciec (mój dziadek) opowiadał że jego dziadek po powstaniu został zesłany na Syberię gdzie temperatury były tak niskie że jak się splunęło to do ziemi tylko grudka lodu dolatywała, i że pochowany jest w Krakowie, poza tym jeszcze kilka szczegółów się zgadza ale nie będę się już nad nimi rozpisywał. Ale tu też przeplata się BOŃCZA, choć nie tyczy się dokładnie samej persony Jana Jodłowskiego. Coś mi się wydaje że z tym herbem to jednak tylko legenda, oparta na kilku splotach zdarzeń, co nie zmienia faktu że samo poszukiwanie korzeni, potwierdzanie lub zaprzeczanie wśród seniorów rodu jest bardzo interesujące i dzięki temu człowiek z szacunkiem do historii odkrywa jej karty.

Jak coś jeszcze wykopię to chętnie podzielę się z Wami.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie to w tych linkach Capricornusa nic pan pomocnego nie znajdzie. To są osoby będące potomkami posłów na Sejm Czteroletni, a zgodnie z opowieścią rodzinną - pan do takowych się nie zalicza. Czy w relacji rodzinnej wyszedł ktoś z Sierpowa, bo próba powiązania rodu z osobą wskazanego powstańca to trochę "przyszywanie" na siłę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie to w tych linkach Capricornusa nic pan pomocnego nie znajdzie. To są osoby będące potomkami posłów na Sejm Czteroletni,

Polemizował bym z twoją opinią secesjonisto.

W tym wskazanym przez jjkiller faktycznie są potomkowie Sejmu Wielkiego i tam nic nie znajdzie, ale na tej samej stronie jest odnośnik do Wielkiej Genealogii, która jest szersza i nie ogranicza się do uczestników Sejmu.

Trzeba się tam zalogować i, chyba, zapłacić za dostęp, idąc po samym nazwisku mamy coś takiego:

http://www.przodkowie.com/wielcy/j.shtml

Tu, na liście nazwisk na "J" mamy Jodłowskich - Jodłowski (8).

Czy wśród nich będzie ten właściwy? Trzeba by zajrzeć do Genealogii.

Mamy tam też odnośniki do herbarzy Bonieckiego i Niesieckiego.

U Niesieckiego nie ma Jodłowskich, u Bonieckiego jacyś się pojawiają, na ogół starsi (szlachta jeszcze sprzed czasu Sejmu), ale są też jacyś udowadniający swą szlacheckość w połowie XIX wieku.

Link do diariuszy jest chyba całkiem niezły, tylko trzeba by przeczytać wszystko a jest tego sporo. Najlepiej by było odszukać w jakich dniach przedstawiano osoby do nobilitacji. No chyba, że akurat tego brakuje. Wtedy faktycznie ten link jest do bani.

Podejrzewam, że AGAD byłby najlepszy tylko wiąże się z wycieczką do Warszawy i posiedzeniem tam jakiś czas. Link był tylko skierowaniem do archiwum i pokazaniu, w których tomach trzeba szukać.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem się do podanego linku, który nie jest przydatnym. Tak zwana WGM tyczy się głównie znanych rodów, trudno tam będzie znaleźć uszlachconą osobę u schyłku Rzeczypospolitej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem się do podanego linku, który nie jest przydatnym. Tak zwana WGM tyczy się głównie znanych rodów, trudno tam będzie znaleźć uszlachconą osobę u schyłku Rzeczypospolitej.

Odniosłeś się do linku a napisałeś o linkach, taki mały niuans. :rolleyes:

Co do Wielkiej Genealogii, nie znam jej, oparłem się na tym, co napisano o niej na podanej przeze mnie stronie:

"Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej prawie pół miliona osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok;"

Według tego, coś tam może i można znaleźć na temat interesujący jjkillera.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.