Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Relacje żołnierzy

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Tu możecie zamieszczać relacje i wspomnienie żołnierzy z czasów I wojny śwaitowej. Co o nich myślicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Moja ulubiona to "Wszystkiemu do widzenia" Roberta Gravesa. Mysle, ze to jest najlepsza ksiazka tego czleka...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Ja polecam (choć nie przeczytałem wszystkich - niektóre tylko przejrzałem):

- Karol Okoński, Z karabinem na bakier, Katowice 1962 [wspomnienia niemieckiego żołnierza o polskich korzeniach, członka SPD, który walczył 4 lata na froncie zachodnim; chwilami książka o retoryce nieco komunistycznej, ale jeśli nie patrzeć na to, jak autor "jedzie" na oficerów i cesarza Wilhelma II, czyta się świetnie ---> jak dla mnie Okoński jest niemieckim "Szwejkiem" ;) ]

- Węgrzy w twierdzy przemyskiej w latach 1914-1915, Warszawa-Przemyśl 1985

[na stronach 115-160 wypisy z dziennika nieznanego żołnierza z walk o twierdzę Przemyśl od początków listopada 1914 r. do 13 III 1915 r.; polecam zwłaszcza tym, którzy są zakochani w "Wojnie Galicyjskiej" J. Batora - ich wizja bohaterskich obrońców Festung Przemysl nieco po lekturze tych zapisków zblednie]

- Dziennik oficera Landsturmu, Przemyśl 2004 [pierwszy wpis - 31 VII 1914 r., ostatni - 21 X 1914 r.]

- Józef Iwicki, Z myślą o niepodległej. Listy Polaka, żołnierza armii niemieckiej, z okopów I wojny światowej 1914-1918,Wrocław 1978

- Józef Piłsudski, Moje pierwsze boje, Łódź 1988 [wspomnienia spisane podczas uwięzienia w twierdzy magdeburskiej, dotyczące okresu od wkroczenia "Pierwszej Kadrowej" do Królestwa Polskiego w sierpniu 1914 r. do walk polskich legionistów pod Limanową i Marcinkowicami na początku grudnia 1914 r.]

- August Krasicki, Dziennik z kampanii rosyjskiej 1914-1916, Warszawa 1988 [dziennik oficera Legionów Polski - na bieżąco prowadzone notatki, dotyczące wydarzeń, w których autor brał udział - a był bardzo bystrym obserwatorem]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

ciekawostka: Die deutsche dokumente zum Kriegsausbruch 1914. Herausgegeben im Auftrage des Auswartigen Amtes. Dritter Band vom bekanntwerden der russichen allgemeine. Mobilmachung bis zur Krieges klarung an Frankreich 1922

inne:

- Siergiejew J. N. : Od Dźwiny ku Wiśle 1925

- Clemenceau Jerzy: Blaski i cienie zwyciestwa 1930

- Foch Ferdinand : Pamiętniki 1914 - 1918 T. 1 / T. 2 1931

- Laar Clemus : Das Geifter U-boot 1937

Nie czytalem obcojęzycznych, natomiast i czas powstania i autorzy [okres 1918-1939] gwarantują ciekawe spojrzenie na temat

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Chodziło mi też o relacje, fragmenty życia okopowego w oczach tych, którzy to piekło musieli przejść

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Nie wiem czy zamieścić tytul "Na zachodzie bez zmian"...

I WŚ to nie tylko okopy to także U-booty i pierwsze rajdy tych okrętów, i o tym jest "Das Geifter U-boot ". Niestety niemieckiego nie znam na tyle by swobodnie czytać tą książkę. pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Wspomnienia żołnierzy z Rudawki i Bzury, gdzie 31.05.1915 r. zastosowano proń chemiczną przez Niemców mogą chwytać na gardło. Opisują oni jak wyglądało otoczenie po tym "zamachu". Przyrody zero, ludzie prawdę mówiąc też. Kilka wdechów i człowiek zaczyna się dusić, krzątać, upadać na ziemię, ból całego wnętrza i świadomość bolesnej śmierci...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Ja polecałbym jeszcze z literatury wspomnieniowej:

- Jünger Ernst, W stalowych burzach (wyszło jakoś parę lat temu - ale też jest przekład z międzywojnia Książę piechoty)

- Sławoj-Składkowski Felicjan, Moja służba w Brygadzie - super opisy walk pozycyjnych nad Nidą na przykład, świetne też opisy cenzurowanych listów

- Kawczak Stanisław, Milknące echa - np. opis kontrataku austro-węgierskiego przy dźwiękach "Marsza Radetzky'ego" czy kilka przygód z panienkami, walki na froncie włoskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Ja polecałbym jeszcze z literatury wspomnieniowej:

- Jünger Ernst, W stalowych burzach (wyszło jakoś parę lat temu - ale też jest przekład z międzywojnia Książę piechoty)

- Sławoj-Składkowski Felicjan, Moja służba w Brygadzie - super opisy walk pozycyjnych nad Nidą na przykład, świetne też opisy cenzurowanych listów

- Kawczak Stanisław, Milknące echa - np. opis kontrataku austro-węgierskiego przy dźwiękach "Marsza Radetzky'ego" czy kilka przygód z panienkami, walki na froncie włoskim.

Hmmm... Juenger to pouczajaca lektura, ale przydatna raczej psychiatrze niz historykowi. Czego dowodza inne jego dziela. Facet mial chwiejny umysl.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Hmmm... Juenger to pouczajaca lektura, ale przydatna raczej psychiatrze niz historykowi. Czego dowodza inne jego dziela. Facet mial chwiejny umysl.

Przyznam się, że czytałem tylko W stalowych burzach i zrobiły na mnie dobre wrażenie, a jestem historykiem a nie psychiatrą. Kusi mnie jeszcze Kampf als inneres Erlebnis ale nie mam narazie na to czasu. Nie mniej jednak Jünger walczył przez całą wojnę prawie i dlatego jak kogoś ta tematyka interesuje, to powinien go poczytać. Remarque'a może sobie spokojnie darować [przyznam się bez bicia, że ja tak zrobiłem]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"W stalowych burzach" są ciekawe.

Z punktu widzenia osoby najmocniej zainteresowanej Armią Rosyjską, to najbardziej zainteresowały mnie wspomnienia generała Michała Boncz-Brujewicza ( swoją drogą niesamowita postać). Wprawdzie zalatuje to troszkę komunistyczną propagandą, ale i tak polecam. Naprawdę można się z tej lektury bardzo wiele dowiedzieć o rzeczywistych stosunkach panujących w carskim korpusie oficerskim. Wszystko napisane, jak na Rosjanina przystało, bardzo lekkim językiem. -_-

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.