Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Batalion "Miotła" - ocena działań w PW

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Kolejny z batalionów wchodzących w skład Zgrupowania "Radosław". Na początek jego OdB:

ORDRE DE BATAILLE Batalion "MIOTŁA"

W okresie 1.08.19944 - 12.08.1944

kpt. "Niebora" Władysław Mazurkiewicz, (brat "Radosława") poległ 11.08 ul. Stawki róg Dzikiej

zastępca - ppor Seweryn Skowroński "Anatol"

oficer wyszkolenia - por. Stefan Śledziewski "Algajer"

oficer operacyjny - por. Witold Przyborwoski "Kulesza"

O godzinie "W" baon tworzyły 4 kompanie złożone z następujących szkieletowych plutonów:

pluton "KOSTKA" - ppor. Tadeusz Palusiak "Kostek"

pluton "CZARNEGO" - por. Tadeusz Janicki "Czarny"

pluton "HAWELANA" - por. Kazimierz Jackowski "Torpeda" "Hawelan"

pluton "MIRKA" - por. Miroslaw Palczewski "Mirek"

pluton "MARSA" - por. Tadeusz Mrówczyński "Mars", sierż. Bolesław Krzymowski "Bartosz"

pluton POS "JERZYKÓW" - ppor. Michał Panasik "Szczęsny"

pluton "NIEDŹWIEDZI" (KN) - ppor. Leszek Niżyński "Niemy"

2 plutony "OLSZYNY" - por. Tadeusz Wiwatowski z "Kolegium A", poległ 11.08

plutony "SARMAKA" - ppor. Henryk Gawlikowski "Sarmak"

pluton "KULESZY" - ppor. Witold Przyborowski "Kulesza"

pluton "GAŁĄZKI" - ppor. Zygmunt Ziemięcki "Gałązka"

patrol ŻMUDZINA" - kpr Grodecki Andrzej "Żmudzin"

łącznie ok. 350 żołnierzy w tym ok. 20-30 sanitariuszek

ORDRE DE BATAILLE kompanii "MIOTŁA"

Na dzień 3.09.1944 (po odtworzeniu )

dowódca ppor. Michał Panasik "Szczęsny", a od 12.09 kpt Janusz Kokorniak "Janusz", kpt. Tadeusz Janicki "Czarny" (już po kapitulacji i wydostaniu się z Warszawy i powrocie do konspiracji)

plutonu "Jerzyków" - por Janusz Kokorniak Janusz od 12.09 Jerzy Zabłocki "Igor"

plutonu "Niedźwiedzi" ppor. Leszek Niżyński "Niemy"

plutonu "Torpedy" - por. Kazimierz Jackowski

(żołnierze z oddziałów por "Czarnego", por "Mirka" i ppor "Sarmaka" zostali włączeni do kompanii kpt "Motyla" z "Czaty49")

Dane za: pw44.pl

Stan uzbrojenia na dzień 1 sierpnia wynosił:

- 2 lkm

- 8 rkm

- 16 kb

- 14 stenów i 3 MP-40

- 25 pistoletów kal. 7 mm i 126 kal. 9 mm.

- 520 filipinek i 130 granatów zrzutowych

Dane za: Mazurkiewicz S., Jan Mazurkiewicz "Radosław", "Sęp", "Zagłoba", Warszawa 1994, s. 232.

Podobnie jak baony "Pięść" i "Czata 49", "Miotła" pozostaje w cieniu "Zośki" i "Parasola". Oddział po ciężkich walkach na Stawkach, został ok. 12 sierpnia detaszowany do "Czaty".

Jak oceniacie jego udział w walkach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wars   

Masz moze imienne listy nazwisk i pseudonimow plutonow Miotly?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Chodzi o nazwiska wszystkich żołnierzy baonu? Jeśli tak, to polecam zajrzeć do:

L. Niżyński, Batalion Miotła, Warszawa 1992, s. 340-413.

Autor zawarł tam chyba pełen wykaz żołnierzy "Miotły", od okresu marca '44 aż do działań po Powstaniu Warszawskim (oddziały "Torpedy" i "Czarnego" i działalność jako oddziały dyspozycyjne "Radosława"). W innej formie tegoż wykazu nie posiadam... chociaż nie, przepraszam, jest jeszcze to:

http://www.1944.pl/szukaj/powstancze-biogr.../?s=Miot%C5%82a

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wars   

Nie wiem nic na temat Tygrysa, Bogdan Ostrowski z Miotły, a był celowniczym MG w desancie kanałowym i wyszedł z kanałów na Wareckiej. Prośba pomóż.

Przepraszam wiem, że poległ, jego nazwisko i pseudonim jest na obelisku Miotły na Powązkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

St. strz. Bogdan Ostrowski "Tygrys", syn Jana, urodzony 10 października 1926 roku w Warszawie, zginął 13 września '44 na Książęcej, od 2 sierpnia w oddziale "Torpedy". Tyle udało mi się znaleźć na szybko. Można jeszcze poszukać w dokumentach PCK z ekshumacji, ale nie mogę niczego konkretnego obiecać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wars   

Serdeczne dzieki.Czy przez internet mozna poszperac w tych dokumentach PCK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

O ile mi wiadomo, nie da się. Ale też nigdy nie szukałem. Na pewno są w publikacji przygotowanej przez Roberta Bieleckiego we współpracy z Markiem Strokiem. W tygodniu będę miał do niej dostęp, to i poszukam potrzebnych danych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ale powtarzam, nie mogę niczego obiecać, niestety sam parę razy naciąłem się na brak interesującego mnie nazwiska w tychże dokumentach, choć i zdarzają się takie, gdzie znajdziemy dane nt. miejsca zamieszania przed wojną, bliskich, z którymi trzeba się kontaktować itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Byłbym zapomniał o tym... sprawdziłem wszystkie trzy tomy pracy Bieleckiego i nazwisko Ostrowski Bogdan nie występuje ani razu. Nie ukrywam, że zaskoczyło mnie to. Sprawdzałem nawet pod samym pseudonimem zakładając, że być może autor znał jedynie sam pseudonim (w starszych pracach można natknąć się na sytuacje, kiedy to autor nie znał nazwiska konkretnej osoby, a my dzisiaj już tak) i też nic. Teraz pozostaje jedynie już chyba skontaktować się z MPW, być może oni dysponują dokładniejszymi danymi niż to, co podałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wars   

Trudno i tak duzo dla mnie zrobiles. Mam pytania niewiem czy wolno? Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czy wolno zadać? Jak najbardziej, nawet trzeba. Zawsze kiedy tylko będę mógł, pomogę. Dla mnie samego jest to okazja aby dowiedzieć się czegoś nowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wars   

Czy Kazimierz Jackowski [Torpeda] i Zenon Jackowski[Adam Horski] byli spokrewnieni czy tylko zbieznosc nazwisk,oraz wszystko co wiesz o .Franciszek Swierczewski[Franek] i Tadeusz Rajszczak[Maszynka] zolnierze z Miotly. Pozdrawiam..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.