Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Napoleon ogarnięty manią wielkości?

Recommended Posts

Estera   

Czy Bonaparte był ogarnięty manią wielkości? Jeśli tak, to co temu dowodzi? Jeśli nie, jakie argumenty można podać?

Proszę o spokojną, merytoryczną dyskusję i wzajemne zrozumienie obu stron uczestniczących w dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że można tak powiedzieć, jednak zależy o co nam chodzi- jeśli o kompleksy z powodu wyglądu, to nie wydaje mi się, ale niewątpliwie w początkach panowania miał manię co do podbijania

chociaż w sumie to też zdarzają się pogłoski co do tego, że miał kompleksy z powodu niskiego wzrostu i dlatego podbijał

Share this post


Link to post
Share on other sites
McHeir   

Ja powiem tak - z Rewolucji Francuskiej i jej chaosu wyłonił się ktoś sprytny, kto potrafił wykorzystać ciężką sytuację Francji i poderwać ludzi do boju. Co Francja miała do stracenia? Poszła za nim i przegrała.. Wtedy już nie była mocarstwem jak dla mnie.

Historia lubi ludzi, którzy narobią dużo szumu wokół siebie i którzy później odchodzą z wielkim "bum". Każda epoka miała swoich - Juliusz Cezar, Hannibal, Czyngis Chan czy Aleksander Wielki. Z taką różnicą, że prawdę mówiąc Napoleon tym dwóm ostatnim nie dosięga w osiągnięciach do pasa. A to mówią fakty. Nowożytność też potrzebowała takiego i wzięła Napoleona. Sprytny był, bo umiał się otaczać ludźmi o wiele zdolniejszymi od siebie, ale i tak nie opłacało mu się wojować z Europą. O co? Farsa z Rosją, po prostu farsa.

Już bardziej genialny był kardynał Richelieu. A Francja była wtedy prawdziwym mocarstwem, a nie uzurpacją cesarstwa Karola Wielkiego.

Napoleona lubię, a nawet bardzo lubię i podziwiam, bo przez niego dużo w historii się działo /dla Polski również../, ale bez przesady.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   
Ja powiem tak - z Rewolucji Francuskiej i jej chaosu wyłonił się ktoś sprytny, kto potrafił wykorzystać ciężką sytuację Francji

Wyłoniło się całe morze takich "spryciul". Bonaparte zakończył ten korowód.

Historia lubi ludzi, którzy narobią dużo szumu wokół siebie i którzy później odchodzą z wielkim "bum". Każda epoka miała swoich - Juliusz Cezar, Hannibal, Czyngis Chan czy Aleksander Wielki. Z taką różnicą, że prawdę mówiąc Napoleon tym dwóm ostatnim nie dosięga w osiągnięciach do pasa.

Przepraszam, ale po pierwsze brzmi to dla mnie nieco bełkotliwie, a poza wszystkim stawianie wyżej (jak zrozumiałem) Czyngis Chana wyżej od Juliusza Cezara jest dla mnie trudno wytłumaczalne.

Sprytny był, bo umiał się otaczać ludźmi o wiele zdolniejszymi od siebie

Jeżeli człowiek potrafi dobrać sobie i zaakceptować podwładnych mądrzejszych od niego samego to świadczy o jego wielkości (o manii już mniej).

Farsa z Rosją, po prostu farsa.

Hannibal. Farsa z Rzymem, po prostu farsa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.