Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ania02101

Bitwa pod Grunwaldem...

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już w temacie podane zostało chcę popatrzeć na Bitwę pod Grunwaldem ale inaczej. Jak?

Otóż chciałabym odnaleźć jak największą liczbę osób które brały udział w tej bitwie ;) Z moich dotychczasowych źródeł wiadomo że w tej bitwie brali nawet udział mieszkańcy mojej okolicy czyli opolszczyzny. Może macie takie informacje o swoich okolicach, może i od was ludzie walczyli. Jeśli tak, (po raz kolejny) może uda nam się wspólnie odnaleźć jak największą liczbę osób (ich imion i nazwisk i miejsca skąd pochodzą).

Mam nadzieję że uważacie to za dobry pomysł i wspólnymi siłami stworzymy bardzo ciekawą listę.

Pozdrawiam wszystkich ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Pomocny link. Trochę postaci wymienia również Nadolski w swoim habeku, trochę historycznych nazwisk wypisuje również Sienkiewicz, ale tutaj radziłbym być rozsądny i nie wierzyć we wszystko to co on napisał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Adammo   

A ja polecę książkę "Krzyżacy 1410" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Choć sam dzieła nie czytałem (jeszcze), to po przekartkowaniu rzucają się w oczy imiona i nazwiska nic mi nie mówiące i jest tego całkiem nie tak mało. J.I.Kraszewski odtwarzał o wiele wierniej rzeczywistość niż Sienkiewicz, więc zapewne to w książce Kraszewskiego można znaleźć więcej prawdziwych nazwisk niż w lekturze Sienkiewicza.

Przy okazji czytania tego tematu odświeżyła mi się myśl, że kiedyś planowałem przeczytać tę książkę Kraszewskiego. Choćby i z faktu również takiego, że uczęszczam do liceum im. J.I.Kraszewskiego, do którego ten wielki pisarz zresztą uczęszczał. Oczywiście to tak na marginesie, nie chwaląc się :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Choć sam dzieła nie czytałem (jeszcze), to po przekartkowaniu rzucają się w oczy imiona i nazwiska nic mi nie mówiące i jest tego całkiem nie tak mało.

Wybacz, ale to, że Tobie nic nie mówią, niewiele znaczy :roll: Równie dobrze mogą niewiele znaczyć, bo słyszysz te nazwiska pierwszy raz, bo to wymysł autora. Polecałbym jednak bardziej historyczne książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Adammo   
Wybacz, ale to, że Tobie nic nie mówią, niewiele znaczy :roll: Równie dobrze mogą niewiele znaczyć, bo słyszysz te nazwiska pierwszy raz, bo to wymysł autora.

W pełni zdaję sobie z tego sprawę, jednakże uznałem, że warto będzie mimo wszystko nadmienić fakt istnienia tej książki. Dziewczyna jak widać interesuje się sprawą personaliów w bitwie i samą bitwą, więc może dzieło Kraszewskiego okazać się przydatne, nawet jeśli nie w kwestii znalezienia prawdziwych nazwisk, to w sprawach dotyczących ogólnie grunwaldzkiego wydarzenia. Choć jak już wcześniej wspomniałem, Kraszewski jako historyk o wiele wierniej odtwarzał rzeczywistość niż Sienkiewicz. U Kraszewskiego bardziej jest to zbliżone do powieści historycznych, u Sienkiewicza do przygodowych. Stąd większe prawdopodobieństwo znalezienia przydatnych informacji w książce Kraszewskiego. Zresztą, "Krzyżaków" Sienkiewicza czytał chyba każdy, a "Krzyżaków" Kraszewskiego raczej nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pewności, ale myślę że w tej bitwie brali udział właściciele miejscowości, w której mieszkam czyli Chlewiccy, ale nie znam ich imion.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A po co szukać u Kraszewskiego, jak można w bardziej solidnych źródłach...

Mikołaj de Borowyecz

Danilko de Russia

Dobiesław Kobyła

Jan Grzimalka

Jan Lyon

Jan Sumik de Nabrzosz

Przedbor de Przechody

Bartosz z Trembowli

Piotr Wągl

Skarbek z Góry h. Awdaniec

Andrzej Ciołek h. Ciołek z Żelechowa

Bieniasz Goworzyński h. Dębno

Imram Czulicki h. Czewoja

Pakosz Bytrzanowski h. Amadej

Dzik z Kadłuba h. Doliwa

h. Dębno: Zbigniew Oleśnicki - sekretarz królewski, Dobiesław Oleśnicki, Jaśko Oleśnicki - sędzia ziemi krakowskiej, Piotr Oleśnicki - łowczy sandomierski

Zbigniew Czajka h. Dębno z Nowegodworu

Stanisław Jelitko h. Doliwa

Jan Czelustka h. Dębno

Jan Kretkowski h. Dołęga

Jan Szczycki (Szczitczky) i Niemsta ze Szczytnik, obaj h. Doliwa

Mikołaj Dębicki h. Gryf

Przedpełko Kropidłowski h. Drya

Zygmunt z Bobowy h. Gryf - podsędek krakowski

Henryk z Rogowa h. Działosza

Jarosław z Iwna (miles Hispanicus) h. Grzymała

Jan Goły z Kliszowa h. Nieczuja

Paweł Złodziej z Biskupic h. Niesobia

Jan Odrowąż ze Sprowy h. Odrowąż

Jan Rej z Nagłowic h. Oksza

Andrzej Brochocki h. Ossoryja

Dziersław Włostowski h. Oksza

herbu Ostoja: Hanko Chełmski, Piotr Chełmski ("z bracią"), Dobiesław Olewiński, Mościc ze Stęszewa - kasztelan poznański

herbu Grzymała: Domarat Kobyleński, Jakób Kobyleński, Żernicki, Janusz Brzozogłowy - starosta bydgoski

Mikołaj Bielawski de Koźlerogi h. Jelita

Dziwisz Marzaczky h. Jelita

Piotr Cebrowski (Petrus Czekowsky) h. Hołobok

Floryan z Korytnicy h. Jelita - kasztelan wiślicki

Aleksander Gorajski h. Korczak

Slanka de Rudek h. Kopasina

Piotr Korczbog h. Korczbog

Piotr Madaliński (Medelansky) h. Larysz

Budek z Zaborza h. Kopasina

herbu Leliwa: Jan z Tarnowa - wojewoda krakowski, Spytko z Jarosławia, Wincenty z Granowa - kasztelan nakielski

Mroczko z Łopuchowa h. Leszczyc

Krysty Koziegłowski h. Lis

Mszczug ze Skrzynna h. Łabędź

Świętopełek z Zawady h. Lis

Jaksa z Targowiska h. Lis

herbu Nałęcz: Mikołaj Kiełbasa, Wojciech Malski, Jan Socha - pisarz królewski, Sędziwój Ostroróg - wojewoda poznański, Dobrogost z Szamotuł, Jan Warszowski

Klemes Moskorzowski h. Pilawa

Jakób Koniecpolski h. Pobóg - wojewoda sieradzki

Jan Ligęza z Bobrku h. Połukoza - wojewoda łęczycki

Jarand z Brudzewa h. Pomian

Marcin z Wrocimowic h. Połukoza - chorąży krakowski

herbu Powała: Mikołaj Morawiec z Kunaszówki, Mikołaj Powała z Taczowa, Sasin z Wychucza

herbu Poraj: Mikołaj Michałowski - wojewoda sandomierski, Jakubowski, Tomasz Kalski, Tomasz Szeliga z Wrześni - podkomorzy sieradzki

Mikołaj Chrząstowski h. Strzegomia

Mikołaj Kmita z Wiśnicza h. Śreniawa

Gniewosz z Dalewic h. Strzegomia - podstoli krakowski

Zyndram z Maszkowic h. Słońce - miecznik krakowski

Piotr z Myedźwiedzia h. Stary koń

Piotr Szafraniec h. Stary koń - podkomorzy królewski

herbu Rawicz: Krystyn z Ostrowa - kasztelan krakowski, Krystyn Magiero z Gaworzyczowa

Stanisław Charbinowski h. Sulima

Zaklika Korzekwicki h. Syrokomla

herbu Sulima: Zawisza Czarny z Garbowa, jego brat: Jan Farurej

Jan Nos z Dobrkowa h. Topór

Mikołaj h. Trąby - podkanclerzy królewski

herbu Topór: Maciej z Łabiszyna - wojewoda brzesko-kujawski, Piotr de Riterz Riterski, Andrzej z Tęczyna - kasztelan wojnicki, Jan Naschian de Ostrowcze, Maciej z Wąsosza - wojewoda kaliski

Jan Męzyk (Manszik) z Dąbrowy h. Wadwicz

herbu Wieniawa: Jan Długosz z Niedzielska, Dobiesław Okwya, Bartosz z Płomykowa, Jarosław z Płomykowa, Dobiesław Puchała de Wągry, Jan Iwan z Obychowa - kasztelan śremski

Bieniasz z Białej h. Wieruszowa - ochmistrz królewski

Kanimirz z Tuchowca (bądź Kunracic) h. Zgraja

anusz z Tuliszkowa h. Zaręba

Zbigniew z Brzezia h. Zadora - marszałek królestwa

Z duża dozą prawdopodobieństwa w bitwie udział wzięli, pochodzący ze Śląska rycerze, pośród których wymienić można:

Henrika i Otina z Fulsztyna

Adama (z Gdziemierza) i Jankę Szeligów

Weruke Seliga de Sambzicz

Pakosza z Breynic

Jana de Bukowicz

Jana Szczirbic

Adama z Gelsawic

Pawła z Lubtina

Wilhelma i Piotra de Chrastelaw

Miczke z Janowic

Paschko von Grunem Pusche

Olszowiec z Wikowicz

Petulin von Caldim Wasser

Pote von Rabszicz

Czaffor vom Heissen Stein

Maćko von Neuwinstadt

Jaśko i Stefko von Steblaw

Woldan von Rotin Hawz

Herold von Wochzwinkel

Havel von Buchenwalde

Szymon Gotschalk de Beyske

Wystube von Caldin Haws

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Secesjonista napisał:

A po co szukać u Kraszewskiego, jak można w bardziej solidnych źródłach...

Skoro podajesz tak obszerna listę , to może by podał jakieś źródło tej listy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga - Długosz...

:lol:

Kwestie heraldyki uzupełnił w swym artykule dr. A. P-ska czyli jak mniemam Antoni Prochaska.

/tegoż: "Herby bohaterów grunwaldzkich", "MH" R. III, nr 6-7, czerwiec-lipiec 1910/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja też znalazłem kilku u Sienkiewicz :):

Jaśko z Tarnowa

Jędrek z Tęczyna

Spytko Leliwy

Krzon z Ostrowa

Mikołaj z Michałowa

Zbigniew z Brzezia

Krzon z Kozichgłów

Kuby z Koncipola

Jaśko Ligęzy

Kmita

Zaklik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy dwóch, o których wiemy że zostali wynagrodzeni za swe męstwo:

Iwana Suszyka z Romanowa wynagrodzono jeszcze na polu bitewnym, szlachcic ów otrzymał wsie: Boryczówkę i Zubów

Fredro z Pleszewic, któremu 29 listopada władca nadał wsie: Frydrowce, Surże i Kadyjowce.

/za: J. Sperka "Beneficjenci Wielkiej wojny wśród rycerstwa polskiego", "Annales Universitatis Pedagogicae Cracoviensis" Studia Historica XI, Kraków 2011/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Z moich dotychczasowych źródeł wiadomo że w tej bitwie brali nawet udział mieszkańcy mojej okolicy czyli opolszczyzny. Może macie takie informacje o swoich okolicach, może i od was ludzie walczyli. Jeśli tak, (po raz kolejny) może uda nam się wspólnie odnaleźć jak największą liczbę osób (ich imion i nazwisk i miejsca skąd pochodzą).

Ja dodam coś nie tyle o pochodzeniu konkretnych osób, raczej o obszarach formowania poszczególnych oddziałów.

Zakładając, że większość walczących pod daną chorągwią pochodziła z obszarów okolicznych miejsca gdzie tę chorągiew wystawiono (czyli np. w przypadku chorągwi ziemskiej - dana ziemia, rodowej - obszar gdzie były posiadłości tego rodu, wystawionej przez możnowładcę świeckiego czy duchownego - miejsce gdzie była siedziba tego człowieka, itd.) to mniej więcej tak by się rozkładało to na mapie ówczesnej Polski (tylko chorągwie polskie - bez wojsk Wielkiego Księstwa i krzyżackich):

http://postimg.org/image/nbuti1bbh/full/

Chor_gwie_Grunwald3.png

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.