Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
dzionga

Plan Dawesa, Plan Younga

Recommended Posts

dzionga   

Jaki miały wpływ na odbudowywanie niemieckiej gospodarki, na czym polegały ich główne założenia, jak były odbierane przez niemieckie społeczeństwo?

Zapraszam do dyskusji...

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam,

oba plany - wcześniejszy Dawesa, późniejszy Younga ['24 i '29] bylo wlaściwie przyznanie się Aliantów, że ograniczenia nalożone na Niemcy po 1918/9 roku byly nieracjonalne. Z grubsza wygladalo to tak:

N: Jak mamy splacać reparacje kiedy kontrolujecie nasz przemysl ciężki, zabraliście nam sporą jego część [Alzacja, Lotaryngia, Saara, G. Śląsk], nalożyliście masę ograniczeń a i my sami mamy ogromne klopoty wewnętrzne [inflacja, kryzys, bezrobocie]. Jesteśmy za biedni.

A : No dobrze pomożemy wam - tu są pieniadze - cala fura. Dajemy je wam po to byście oplacili biednych i bezrobotnych, wspomogli markę, a jak wam coś z tego zostanie to splaććie [efekt Niemcy dostali chyba ok 20 mld RM a splacili 10 mld RM].

Okazalo się, że mimo ze Niemcy nie splacali tego co mieli to jeszcze dostali kupę szmalu. Zarobili ok 10 lmd RM w efekcie:

A: ['29 r.] Redukujemy wam splaty macie tutaj swój przemysl plaćcie samą kwotę i niemal setkę lat ale COŚ splaćcie!

W 1930 r. Niemcy zawiesili splaty z powodu kryzysu, a w 32 czy 33 roku dostali jednorazową wplatę chyba coś ok 3 mld RM i uznali że wszelkie reparacje zostaly splacone.

Wniosek: Alianci zachowali się jak banda kretynów w 1918 / 9 r. nakladając ogromne ograniczenia i nierealne zobowiązania sami sobie placili reparacje dokladając jeszcze conajmniej drugie tyle by polowa z pieniędzy mogla do nich wrócić.

Efektem przemyśleń byl plan Marschalla dla Europy i Niemiec czyli bezzwrotna pożyczka.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

W 1930 r. Niemcy zawiesili splaty z powodu kryzysu, a w 32 czy 33 roku dostali jednorazową wplatę chyba coś ok 3 mld RM i uznali że wszelkie reparacje zostaly splacone.

A kto uznał?

Bo z tych 3 mld marek to Niemcy nie zapłacili ani feniga, zresztą nie ratyfikowali porozumienia z Lozanny.

Co do faktu, że alianci zupełnie nie wiedzieli jak wyliczyć wielkość odszkodowań to zgoda, zresztą nikt tego wtedy nie potrafił.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.