Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Capricornus

Zbiór źródeł

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to tu założyć, (jeżeli nie pasuje to niech to ktoś przeniesie), ale wpadłem na traki jeden pomysł.

Pancerny ma wiekowego dziadka, Dzionga ma 85 letnią babcię, Mostostal ma dziadka 77 letniego inni też pewnie mają kogoś starszego w rodzinie, wśród sąsiadów czy znajomych ci ludzie sporo przeżyli może mogliby o tym opowiedzieć.

Jesteśmy tu wszyscy fanatykami historii gdyby tak spróbować pobiegać z magnetofonem, pozbierać opowieści tych ludzi, zapisać je i umieścić tutaj, chodzi mi głównie o czasy II Wojny Światowej i tuż po tak dajmy na to do 1950 roku (utrwalanie władzy ludowej).

Byłaby to taka wielka akcja zbierania źródeł historycznych, opowieść zwykłych ludzi jak wyglądała wojna w ich najbliższej okolicy. Chyba każdy miałby coś do powiedzenia na ten temat nie ważne czy brał udział w jakichś walkach, był w obozie czy „tylko” przeżył wojnę w swojej miejscowości.

Jak wyglądała okupacja widziana oczami zwykłych, szarych ludzi, ale równocześnie uczestników tych wydarzeń.

Tylko jest mały problem z ochroną danych osobowych, bo żeby było to wiarygodne i by wiadomo było, jakich terenów opowieść dotyczy trzeba by to opatrzyć imieniem i nazwiskiem oraz miejscem zamieszkania (miejscowość, województwo) danej osoby.

Może dałoby się to jakoś rozwiązać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

To jest dobry pomysł. Oprócz 85-letniej babci mam też ciocię, która przeżyła pacyfikację Soch i na pewno chętnie by mi to opowiedziała. Musiałabym się tylko do niej pofatygować. Poza tym znalazłoby się jeszcze kilka osób, które mogłyby mi coś opowiedzieć o tym...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
wśród sąsiadów czy znajomych ci ludzie sporo przeżyli może mogliby o tym opowiedzieć.

Capri, gratuluję pomysłu, jestem jak najbardziej za.

Pancerny ma wiekowego dziadka,

Mój dziadek, oj miałby co opowiadać, od wojny z Rosją do zostania okupacyjnym handlarzem, ale cóż, lata lecą i pamięć już nie ta, żeby ze dwa lata wcześniej, ehhh....Dlatego trzeba się śpieszyć z rozmowami.

Tylko jest mały problem z ochroną danych osobowych,

Może Jarpen wie jak to od strony prawnej wygląda.

P.S.- Jeszcze raz gratuluję pomysłu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To jest dobry pomysł
gratuluję pomysłu,

To było dwa lata temu. :mellow:

I do tej pory nie ma żadnego odzewu, nawet od tych, którym pomysł się spodobał.

Szkoda...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Nie wiem czy to tu założyć, (jeżeli nie pasuje to niech to ktoś przeniesie), ale wpadłem na traki jeden pomysł.

Pancerny ma wiekowego dziadka, Dzionga ma 85 letnią babcię, Mostostal ma dziadka 77 letniego inni też pewnie mają kogoś starszego w rodzinie, wśród sąsiadów czy znajomych ci ludzie sporo przeżyli może mogliby o tym opowiedzieć.

Jesteśmy tu wszyscy fanatykami historii gdyby tak spróbować pobiegać z magnetofonem, pozbierać opowieści tych ludzi, zapisać je i umieścić tutaj, chodzi mi głównie o czasy II Wojny Światowej

Ja już to robię od dawna - kopalnią tego typu "wiedzy historycznej" są starzy mieszakańcy Domu Pomocy Społecznej. :mellow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja już to robię od dawna

To wrzuć to na forum, może utworzy się coś w rodzaju małego zbioru źródeł.

Miałem dać tu tych parę swoich wspomnień ale jakoś nigdy nie ma czasu by to przepisać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Pomysł jest realizowany od kilkudziesięciu zresztą lat przez Ośrodek Karta. Można sobie poczytać wspomnienia w kwartalnikach Karty oraz powysyłać własne opracowania wspomnień seniorów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pomysł jest realizowany od kilkudziesięciu zresztą lat przez Ośrodek Karta. Można sobie poczytać wspomnienia w kwartalnikach Karty oraz powysyłać własne opracowania wspomnień seniorów.

Do Twojej babci dotarli? A pewnie mogła coś opowiedzieć. Co szkodzi zrobić to samo? Im więcej ludzi zaangażowanych tym więcej wspomnień da się zebrać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Równierz mam wiele osób w rodzinie którzy pamientaja II Wojnę Światową. Spróbuję z każdym z nich porozmawiać i coś z tego napisać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Capricornus napisał:

Do Twojej babci dotarli? A pewnie mogła coś opowiedzieć. Co szkodzi zrobić to samo? Im więcej ludzi zaangażowanych tym więcej wspomnień da się zebrać.

Wspomnienia w opracowanej formie artykułu należy przesłać do Ośrodka Karty. Tworzą oni archiwum i publikują.

Oczywiście można poza tym na własną rękę prowadzić "śledztwa" małych historii. Ośrodek Karta jednak ułatwia znacznie (w kontekście publikacji i udostępniania szerokiej opinii publicznej).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.