Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

siwa9339   

sluchajcie mam problem !! mam zadaną krzyżówkę o Rewolucji Francuskiej i nie moge znaleźć jednej rzeczy:( : Początkowo okreęlenie nadane rewolucjonistom, którzy zaczęli nosić długie pantalony zamiast obcisłych spodni do kolan, później nazwa najbardziej radykalnej grupy spośród ludu Paryża.

pomóżcie jak możecie bardzo prosze!1 :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Co dała rewolucja? Jakie przyniosła korzyści? Jakie zaś straty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dała podstawę do wprowadzenia we Francji Cesarstwa - i to powinna być jedynie słuszna odpowiedź ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Dała podstawę do wprowadzenia we Francji Cesarstwa - i to powinna być jedynie słuszna odpowiedź

Podczas koronacji Napoleona, kiedy rozbrzmiewało Te Deum, któryś z generałów, późniejszy marszałek, pozwolił sobie zauważyć, że na uroczystości brakuje tych, którzy podczas rewolucji zginęli, aby takich uroczystości nie było...Nie mogę sobie przypomnieć, kto to powiedział (mam dwa typy). W każdym bądź razie co do wprowadzenia tego cesarstwa słowa ciekawe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Słowa te wypowiedzieć miał Augereau do Lannes (jeszcze coś pamiętam z czasow gdy się interesowałem epoką napoleońską ;))

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

1 stycznia 1791 roku odebrano pułkom piechoty ich dawne nazwy, a na ich miejsce wprowadzono numery. Miało to po części na celu odcięcie się od monarchii.

1 sierpnia 1791 roku wprowadzony nowy reglement dla piechoty, i poczęto szkolenie pułków liniowych i batalionów ochotniczych według jego zasad.

Po części ten nowy system szkolenia uratował rewolucyjną Francję, kiedy to 20 kwietnia 1792 roku Prusy i Austria ruszyły na ratunek upadającej monarchii...

21 lutego 1793 roku, uchwalono I amalgamat – czyli łączenie wojsk liniowych z wszystkimi formacjami ochotniczymi, lecz prawnie zaczął funkcjonować rok później, 8 grudnia 1794 roku.

Ja, na Rewolucję patrzę ostatnio tylko przez pryzmat zmian, jakie zaszły na polu wojskowym.

Rewolucja z jednej strony przyczyniła się do zniwelowania różnic społecznych, umożliwiając awans nawet najniżej sytuowanym. W praktyce to bardzo różnie wyglądało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Słowa te wypowiedzieć miał Augereau do Lannes (jeszcze coś pamiętam z czasow gdy się interesowałem epoką napoleońską :D )

No tak- podejrzewałam, że powiedział to Augereau albo Massena. Massena też się wykazał swego rodzaju aktywnością na koronacji, ale to nie temat do tego- zapędziłam się ;)

Rewolucja była potrzeba Europie, która od dawnych czasów nie zmieniała się aż tak gwałtownie jak podczas kilkunastu lat licząc od roku 1789. Umożliwiła budowanie nowego ładu prawnego, społecznego i politycznego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Karolem, choć nie we wszystkim.

Jesli chodzi o tzw. osiągnięcia, to zniesienie obciążeń feudalnych nie poprawiło na ogół sytuacji chłopów. Deklaarcja nie zawierała prawie niczego dobrego, czego wcześniej juz by nie powiedzieli chrześcijańscy intelektualiści. Novum był radykalnie laicki kontekst owych idei. Ogłoszenie równości było beztreściowym frazesem, wówczas do tego niebezpiecznym. Wolność sumienia dotyczyła jak wskazuje cytat z Diderota a przede wszystkim praktyka, tylko niektórych grup. Reasumując: Rewolucja Francuska nie była wielkim krokiem na drodze postępu ale radykalnym zerwaniem z prawidłowym ciągłym postepem społecznym i rozpoczęciem całkiem nowego projektu historycznego, na końcu którego stanął bolszewizm i hitleryzm.

Czy aby na pewno obciążenia feudalne były tak duże. Ludności przed rewolucją nie powodziło sięźle. Na pewno nie gorzej niż ludności innych krajów. Polecam książkę Gaxotte'a, który stawia tezę o mocnej demokratyzacji państwa pod wodzą Króla Słońce i zadaje kłam mitom rewolucyjnym. Winą za klimat do rewolucji obarcza drobną i postępową szlachtę. Nie wiem, czy powtarzany przez salony europejskie motyw "Państwo narodowe narodziło się w XIX wieku" nie jest naciąganiem rzeczywistości. Król Słońce był uosobieniem narodu, swego rodzaju materializacją - ale tego my nie jesteśmy w stanie zrozumieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rewolucja ANTYfrancuska. Ludobójstwo w Wandei

http://www.digipedia.pl/b/d/978-83-207-172...francuskie.html

stworzenie zideologizowanego, republikańskiego superpaństwa z rozbudowana biurokracja i wyjątkowymi skłonnościami do podporządkowywania państwu -wszelkich dziedzin życia "obywateli"

--

„Osiągnięcia” rewolucji, najlepiej podsumował, widzący zaledwie początek tego szału autodestrukcji, cytowany przez Gaxotte’a, Burke: „Francuzi okazali się największymi na świecie mistrzami w dziele zniszczenia. Obalili całkowicie swoją monarchię, zburzyli Kościół, handel i manufaktury. Uczynili dla nas, swoich rywali więcej, niżby dokonało dwadzieścia bitew pod Ramillies. Gdybyśmy całkowicie pokonali Francję, gdyby leżała powalona u naszych stóp, to i wówczas wstydzilibyśmy się (posyłając komisję w celu uregulowania ich spraw) narzucić Francuzom tak bezwzględne i zgubne warunki, jakie sami sobie narzucili” (s. 241).

http://www.konserwatyzm.pl/publicystyka.php/Artykul/167/

Biorąc pod uwagę, iż Buonaparte rozniósł te zarazę po Europie, wyjątkowa trucizna :-(

Niestety, po dziś dzień, w podręcznikach, prezentowana jest wyłącznie republikańsko -lewicowa interpretacja tych wydarzeń :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Akurat cytujesz Burke'a, który jest znanym krytykiem rewolucji francuskiej i twórcą nowoczesnego konserwatyzmu to tak jakby zwolennik Rewolucji cytował Napoleona Bonaparte ; )

Stworzenie zideologizowanego, republikańskiego superpaństwa z rozbudowana biurokracja i wyjątkowymi skłonnościami do podporządkowywania państwu -wszelkich dziedzin życia "obywateli"

A jak było wcześniej?

Biorąc pod uwagę, iż Buonaparte

Od 1796 r. Bonaparte ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś pisze, ze 2+2=4, to się z nim zgadzam. Rozumiem, iż każdy, kto o rewolucji pisze aprobatywnie , jest wg ciebie lewakiem...? :D

A wcześniej? Nie było zideologizowanego, zbiurokratyzowanego superpanstwa, którego podwaliny założyli właśnie kordelierzy, jakobini, termidorianie e tutti quanti.

Buonaparte. Prawda , ponad wszystko. wielu ludzi w historii zmieniało sobie nazwiska, ale ja lubię używać tych prawdziwych, które się nosi po ojcu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Carlo_Maria_Buonaparte

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem, iż każdy, kto o rewolucji pisze aprobatywnie , jest wg ciebie lewakiem...?

W ogóle unikam oceny ludzi przez pryzmat poglądów na dane sprawy, bo często jest to bardzo mylące.

A wcześniej? Nie było zideologizowanego, zbiurokratyzowanego superpanstwa, którego podwaliny założyli właśnie kordelierzy, jakobini, termidorianie e tutti quanti.

Wcześniej także była biurokracja, np. u Ludwika XIV, też były superpaństwa jak Starożytny Rzym również trudno powiedzieć, by tam nie było biurokracji, przykłady można mnożyć. Dodatkowo uważam, że Rewolucja nie do końca dała podwaliny pod superpaństwa, ale niosła równość, wolność i braterstwo. Idee można powiedzieć liberalizmu i społeczeństwa demokratycznego. Konserwatyści bardzo chcieli, by nadal był stary ład z władzą królewską i powrotem do społeczeństwa pozbawionego większości praw. Rewolucja w mojej ocenie słusznie rozprawiła się dodatkowo z władzą kościelną.

Buonaparte. Prawda , ponad wszystko. wielu ludzi w historii zmieniało sobie nazwiska, ale ja lubię używać tych prawdziwych, które się nosi po ojcu.

Wg mnie jest to poprawne, ale tylko do 1796 po tym czasie należy mówić Bonaparte, bo jako taki figuruje formalnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Biorąc pod uwagę, iż Buonaparte rozniósł te zarazę po Europie, wyjątkowa trucizna :-(

Nie rozniósł "zarazy", tylko pewne jej przejawy (czy jeśli już mamy używać terminologii medycznej objawy), które nie doprowadziły do tego co miało miejsce we Francji. Napoleon z rewolucji wyłuskał to, co było najmniej radykalne.

Buonaparte. Prawda , ponad wszystko. wielu ludzi w historii zmieniało sobie nazwiska, ale ja lubię używać tych prawdziwych, które się nosi po ojcu.
Wg mnie jest to poprawne, ale tylko do 1796 po tym czasie należy mówić Bonaparte, bo jako taki figuruje formalnie.

O tym jest temat na Forum: https://forum.historia.org.pl/index.php?sho...t=0&start=0 . Zapraszam do dyskusji.

W tym temacie proszę bez OT.

PS- Witam użytkownika Stańczyka w dziale Rewolucja Francuska i Epoka Napoleońska. Życzę ciekawych dyskusji!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Taa, nie zwracasz uwagi.., to po co te aluzje do Burke'a?? Czy ja się czepiam,ze zwolennicy rewolucji cytują, bez podawania źródeł :( , to co wyczytali u lewicowego Mathieza, czy takiegoż Baszkiewicza, lub po prostu w szkolnych podręcznikach?

Tak,jak pisałem, współcześnie dominuje jeszcze taka lewicowo-republikańska interpretacja; chociaż już częściej -niż w PRL- pisze się o tym, jak faktycznie wyglądała ta wolność , równość i braterstwo :D

To antyfrancuska rewolucja zrodziła scentralizowane państwo (departamenty podległe Paryżowi) o rozbudowanej biurokracji, to ona zrodziła nowożytny nacjonalizm, a Buonaparte rozniósł go po Europie. Słusznie marksiści nazwali rewolucję burżuazyjną, socjologicznie rzecz biorąc , nastąpiła wymiana elit.

Ja uważam, że na gorsze. Chociaż.... oświeceniowa arystokracja we Francji , sama piłowała gałąź na której siedziała. Z tym, że spadli wszyscy ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.