Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt nie wprowadził równości wobec prawa

Konstynuanta uchwalając Deklarację Praw Człowieka i Obywatela też nie? Bo z tego, co czytałem, takie właśnie było jedno z założeń owej Deklaracji - obok wolności osobistej, słowa i druku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to w latach Rewolucji - chyba niezbyt pełną.

A na czym w latach 1789-1792 polegała ta: "właściwie pełność", na ile zaś nie była pełnią właściwą?

Jakieś konkrety...

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Ja tam nie wiem co kolega czytał, ale wiem, że katolicy nie mieli pełni praw co do praktykowania swych rytuałów, ale może się mylę?

Przymuszanie pod nożem do zaprzysiężenia... to pełnia praw?

Pozwolę sobie wątpić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gdzie pisałem o edykcie?

Nigdzie, ale wyszedłem z założenia, że skoro taki przymus był, to opierał się na jakimś akcie prawnym, który to nakazywał. I zapytałem, od kiedy to przymuszanie było.

Nie zaprzeczam, ale i nie potwierdzam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Loix   

Rewolucja francuska to przełom w historii Europy. Pierwszy raz ręka została podniesiona na monarchię, ale w inny sposób niż w XVIIw. w Anglii. Zryw mas, niezadowolonego stanu trzeciego pociągnął za sobą wydarzenia. Konwent Narodowy, moim zdaniem symbol ustanawiającego ludu władzę dla samego siebie, dalsze uchwalenie konstytucji, zniesienie monarchii, to wydarzenia, które szerokim echem niosły się po Europie.

Oczywiście, dzięki zmianom jakie rozpoczęła rewolucja i zmiany ustrojowe I Republiki Francuskiej pozwoliły na późniejsze sformowanie Dyrektoriatu, Konsulatu i wreszcie I Cesarstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli te wielkie zmiany, włącznie z obaleniem monarchii doprowadziły do Cesarstwa.

Zatem gdzie tu przełomowa zmiana?

Wandea to przypadek czy problem RF?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Rewolucja francuska była przełomem głównie w układzie sił jakie dotychczas dominowały w Europie. Była też zamachem na monarchie absolutne na całym kontynencie. Rozbijając struktury państwowe na terenie Francji, zakłóciła porządek w ówczesnej Europie. Z destrukcji narodziło się cesarstwo, tak jak pisał Kadrinazi, a powstanie tegoż miało wpływ na cały wiek XIX.

Czym wobec tego jest ruchawka w Wandei ? Głosem niezadowolonych wobec zmian które w sposób niekontrolowany burzą stary system. Nie ma tu mowy o demokracji i innych szczytnych ideach, jest zwykła eliminacja przeciwnika.

Szkoda, że nikt z późniejszych rewolucjonistów nie wyciągnął nauki z tej lekcji. Każdy z nich skupił się na niszczeniu zastanego ustroju, a nie na ewentualnych skutkach ubocznych.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rewolucja francuska była pierwszym krokiem ku nowoczesnym formom demokracji, mimo, że paradoksalnie, swoje źródło miała w strasznym terrorze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A taka Rosja zafundowała sobie i rewolucje i terror, a o nowoczesnych formach demokracji tam ani widu ani słychu.

Taki paradoks...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Brytyjczycy poradzili sobie bez takich kroków.

Czyżby? Bo tak jakoś mi się kojarzy nazwisko Cromwell i jakaś królewska głowa oddzielona od reszty ciała?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.