Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Panowie "S"

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Spotkałam się z takim określeniem w książce "Noc i mgła" Ryszki. Zastanawia mnie czy jest to częste wyrażenie czy może utworzone przez autora?

Dotyczy Schachta (prezesa Banku Rzeszy), Gustava Stresemanna i Hansa von Secta. Autor stwierdza, że Ci:

trzej najbardziej miarodajni politycy okresu stabilizacji kapitalistycznej w Niemczech powojennych przyczynili się, każdy w swoim zakresie, do powstania i pierwszych sukcesów hitlerowksiej Rzeszy.

Prawda to?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam,

Dzionga - raczej nie, jeżeli nie dużo na wyrost to przynajmniej troszkę gdyż:

-> Seeckt - general, przynajmniej już wiekowy po 1 WŚ, zachowywal się jak wojskowy który musi rozwijać armię mającą 100 tys ludzi tylko i same ograniczenia. Rozwijal kadrę zawodową [szkielet] i wspólpracowal z ZSRR. Odsunięty z wojska jeszcze przed 1930. Zapoczątkowal nacisk na nowe bronie, lecz:

- mimo wszystko opór przeciw nim byl conajmniej bardzo silny w calej armii [patrz np. Guderian, Wspomnienia żolnierza, i in.]

- nie on kontynuwal i spieral rozwój Wehrmachtu już za Hitlera [byl w Chinach]

-> Stresemann - po prostu zagwarantowal normalną pozycję Niemiec na arenie międzynarodowej, lacznie z wyprowadzeniem Niemiec na prostą gospodarczą [co zwykle raczej nie sprzyja partiom populistycznym i skrajnym]

- zagwarantowal granice Niemiec na Zachodzie, udalo mu się wykpić od uznania granic na Wschodzie

-> Schacht - bankowiec i z tego punktu patrzący na każdy rząd , czyli dopóki uważa że dana polityka jest o.k. realizuje ją. Kiedy okazuje się, że pomysly na pomnożenie pieniędzy z niczego, doprowadzą do upadku lub bankructwa kraju i o tym mówi zostaje odwolany

Ci trzej panowie każdy ze swej strony pchnąl "swoją" dzialkę na nowe tory, lecz żaden z nich nie byl glównym maszynistą pchającym ów pociąg w stronę stacji p.n. hitlerowskie Niemcy. Co więcej dwóch z nich zostalo zdymisjonowanych [schacht i Seeckt] a Stresemann zmarl. Gdyby okazalo się, że wladza zostala przejęta przez kogoś innego, to ów pociąg zajechal by gdzie indziej. To byl tylko impuls który zostal wykorzystany w ten a nie inny sposób

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Schacht nie został zdymisjonowany za swe wypowiedzi o pomnażaniu pieniędzy z niczego, czy też spór wokół kwestii pieniężnych.

Powodem dymisji były rozbieżności co do strategicznego charakteru rozwoju całej gospodarki w związku z drugim planem 4-letnim.

Schacht był zwolennikiem wciągnięcia gospodarki niemieckiej w koła gospodarki światowej, co stało w sprzeczności z koncepcjami autarkicznymi faworyzowanymi w najbliższym otoczeniu Hitlera. Początkowo obie strony wypracowały pewien kompromis, stąd rozwój kontyngentowych kwot importowych i bilateralizacji handlu zagranicznego, a zarazem zmiana kierunku wymiany handlowej.

Próby realizacji maksymalnego zaoszczędzenia dewiz nie przyniosły szczególnych sukcesów. Projekty przewidywały oszczędność do 1937 r. 464 mln RM, wyliczenia kierownika działu dewiz w planie 4-letnim Neumanna wykazały jedynie kwotę 150 mln RM.

Konieczne było zatem sztukowane gospodarki niemieckiej tzw. gospodarkami pomocniczymi (innych krajów).

Osią sporu; a zarazem powodem dymisji; było forsowanie przez Göringa dalszego zwiększania autarkii, poprzez reglamentację handlu zagranicznego, z jego preferencyjnymi instrumentami.

Innymi słowy - nie kwestie finansów a handlu zagranicznego.

Szerzej:

A. Hirschmann "National Power and the Structure of Foreign Trade"

D. Petzina "Autarkiepolitik im Dritten Reich"

B. Heuss "Konzetrazion. Mythos und Wirklichkeit", "Wirschaftsdienst" 1969, nr 10

A. Österheld "Wirtschaftsraum Europa"

R. Hilferding "Kapitał finansowy"

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.