Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomek91

Daniel Czapliński

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek91   

Sługa A.Koniecpolskiego. Jego słynny zatarg z Chmielnickim niejako spowodował wybuch powstania, które zapoczątkowało rozpad państwa Polskiego. Człowiek równie wielkiej odwagi jak i głupoty. Wielokrotnie w listach do JKW Chmiel żądał aby go wydał lecz ten tego nie uczynił.

Jak wy oceniacie tę postać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Jego słynny zatarg z Chmielnickim niejako spowodował wybuch powstania, które zapoczątkowało rozpad państwa Polskiego

Musiał porządnie zajść za skórę Chmielnickiemu, porwał mu Helenę, spalił Subotów, ciężko pobił syna ( jedna z wersji mówi,że śmiertelnie).Chmielnicki próbował dochodzić sprawiedliwości aż w Warszawie, gdzie jesienią 1647 r. stanął przed królem Władysławem IV. Władca wysłuchał skargi, po czym – jak mówi legenda – powiedział: „A co, czyś ty nie żołnierz”, sugerując, aby szablą dochodził sprawiedliwości.

Wielokrotnie w listach do JKW Chmiel żądał aby go

Każda ugoda czy zawieszenie działań wojennych było uwarunkowane wydaniem Czaplińskiego.

O samym Czaplińskim znalazłem nie wiele więcej informacji niż te które napisał Tomek, na razie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
O samym Czaplińskim znalazłem nie wiele więcej informacji niż te które napisał Tomek, na razie.

A słyszałeś może o tym, że w czasie oblęzenia Zbaraża, Czapliński wydostał się z twierdzy i przebił z wieściami do króla? Oczywiście było mu o wiele łatwiej niż później Skrzetuskiemu. Jednak gdyby go dorwał jakiś odział Kozacki to na pewno czekał go palik. Uczestniczył on także w bitwie pod Beresteczkiem. Nie można mu więc odmówić odwagi.

, porwał mu Helenę,

A ta kobieta była bardzo lekkich obyczajów. Njapierw poszła do silniejszego Czaplińskiego, później do Chmiela, a gdy ten walczył pod Beresteczkiem ta zabawiała się w Czehryniu z jakimś zegarmistrzem. Skończyła marnie bo powieszona na jakimś drzewie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Czapliński wydostał się z twierdzy i przebił z wieściami do króla

O tym to czytam pierwszy raz.

A słyszałeś może o tym, że w czasie oblęzenia Zbaraża

Ciekawe czy Chmielnicki wiedział, że nie ma w oblężonym Zbarażu Czaplińskiego, był pewny, że największych swoich wrogów właśnie oblega, tj. młodego Koniecpolskiego, kniazia Jaremę i Czaplińskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
Ciekawe czy Chmielnicki wiedział, że nie ma w oblężonym Zbarażu Czaplińskiego, był pewny, że największych swoich wrogów właśnie oblega, tj. młodego Koniecpolskiego, kniazia Jaremę i Czaplińskiego.

Z tego co wiem to w Zborowie też był Czapliński. Chmielnicki o tym wiedział i bardzo się tym zdenerwował. Co do Zbaraża to nie jestem nic pewny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Daniel Czapliński to typowy przedstawiciel szlachty tego okresu, warchoł i hulaka, nie pozbawiony przypływu odwagi, czyli jeden z wielu i tylko zatargowi z Chmielnickim zawdzięcza to, że jego nazwisko przewija się na kartach teraźniejszych ksiąg do nauki historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

A słyszałeś może o tym, że w czasie oblęzenia Zbaraża, Czapliński wydostał się z twierdzy i przebił z wieściami do króla? Oczywiście było mu o wiele łatwiej niż później Skrzetuskiemu. Jednak gdyby go dorwał jakiś odział Kozacki to na pewno czekał go palik. Uczestniczył on także w bitwie pod Beresteczkiem. Nie można mu więc odmówić odwagi.

Co do tego nie jestem przekonany, bo czytając o dziejach powstania Chmielnickiego znalazłem źródła, które podają sprzeczne informacje. Pierwsze mówiło, że Czapliński na początku oblężenia wydostał się ze Zbaraża i był w Brodach. Drugie - że był w Zbarażu przez całe oblężenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Co do tego nie jestem przekonany, bo czytając o dziejach powstania Chmielnickiego znalazłem źródła, które podają sprzeczne informacje. Pierwsze mówiło, że Czapliński na początku oblężenia wydostał się ze Zbaraża i był w Brodach. Drugie - że był w Zbarażu przez całe oblężenie.

O takim to nie słyszałem, a myślałem że mam już wszystkie źródła do oblężenia. ;)

No ale żeby nie było że bezproduktywnie posty nabijam pozwolę sobie zacytować

Archi Jogo Zapadnoj Rosii, część 3, tom 4, str. 286:

"ustąpił sam 12 praesentis do Brodów gdzie już zastał tę nowinę, która przyszła godziną przed jego przyjazdem, o obozie oblężonym; nazajutrz przyjechał sam pan Czapliński, który był posłany na podjazd z panem Zaćwilichowskim za wiadomością oblężonego obozu;chcieli się koniecznie przebić do obozu y natracili niemało dobrych swoich wołoszy, ale temu dosyć uczynić nie mogli; o panu Zaćwilichowskim niemasz wiadomości, ieżeli się przebił do obozu, czyli go zabito, czyli poymany. Więzień ten tatarzyn, którego teraz pan Czapliński przyprowadził, twierdzi że jest sam chan, ale hordy 10 tysięcy tylko, niemasz jej znaków, ieno ośm buńczuków"

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O takim to nie słyszałem, a myślałem że mam już wszystkie źródła do oblężenia. ;)

No ale żeby nie było że bezproduktywnie posty nabijam pozwolę sobie zacytować

Archi Jogo Zapadnoj Rosii, część 3, tom 4, str. 286:

"ustąpił sam 12 praesentis do Brodów gdzie już zastał tę nowinę, która przyszła godziną przed jego przyjazdem, o obozie oblężonym; nazajutrz przyjechał sam pan Czapliński, który był posłany na podjazd z panem Zaćwilichowskim za wiadomością oblężonego obozu;chcieli się koniecznie przebić do obozu y natracili niemało dobrych swoich wołoszy, ale temu dosyć uczynić nie mogli; o panu Zaćwilichowskim niemasz wiadomości, ieżeli się przebił do obozu, czyli go zabito, czyli poymany. Więzień ten tatarzyn, którego teraz pan Czapliński przyprowadził, twierdzi że jest sam chan, ale hordy 10 tysięcy tylko, niemasz jej znaków, ieno ośm buńczuków"

Hehe, ja niestety nie mogę podać, gdzie o tym przeczytałem, bo nie pamiętam - to było dawno, 3 lata temu, gdy chciałem się przekonać, kto oprócz Skrzetuskiego próbował wyjść/wyszedł z oblężonego Zbaraża. Jednak jestem pewien, że były takie sprzeczne wieści. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.