Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Małe wielkie sprawy Napoleona

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Napoleon Bonaparte miał na swojej głowie wielkie sprawy. Panował nad ogromną liczbą ludzi. Mimo tego, zajmował się również małymi wobec prowadzonych wojen, ale bardzo ważnymi kwestiami.

[...] ambasador Austrii i negocjator małżeństwa zbudował w ogrodach swego pałacu wielką salę balową z gazy, tiulów i innych lekkich materii. Przyjęcie przebiegało wspaniale do momentu, kiedy od jednej ze świec zapaliła się zwiewna tkanina i błyskawicznie całe pomieszczenie stanęło w ogniu. Wybuchła straszliwa panika, którą po szybkim odprowadzeniu małżonki w bezpieczne miejsce opanował dopiero cesarz, przejmując dowództwo operacji. Przy okazji wyszło na jaw, że zaangażowani, w liczbie pięciu, strażacy byli kompletnie pijani, ich szef i prefekt policji bawili gdzieś za miastem, uliczne pompy w sąsiedztwie były zamknięte, a klucze od nich gdzieś zdeponowane. Bilans ofiar, dzięki Napoleonowi, nie był tak tragiczny, jak można było oczekiwać.

Spłonęła żywcem szwagierka ambasadora, pozostali doznali oparzeń i kontuzji. Następnego dnia Bonaparte podjął decyzję o gruntownej reorganizacji służby straży pożarnej, która do owego wydarzenia, nie tylko we Francji, miała właściwie charakter chałupniczy i improwizowała akcję ratunkową, kiedy już stało się nieszczęście. [...] Napoleon dekretem z 18 grudnia 1811 roku wprowadził w pożarnictwie system wojskowy, tworząc w Paryżu batalion zawodowców podzielony na 4 kopanie po 142 ludzi. Wszyscy byli zmilitaryzowani i skoszarowani, ale co ważniejsze i stanowi do dziś francuską specyfikę- przygotowani do działań nie tylko związanych z pożarnictwem, lecz również do pomocy we wszystkich nagłych wypadkach. Pomysł organizacyjny cesarza Francuzów upowszechnił się w Europie, choć nie w całości; nie wszędzie bowiem, także i u nas, strażacy spełniają rolę uniwersalnego pogotowia. A szkoda!

Wiedza i życie, maj 1996 r., Jacek Kunicki: "Małe wielkie sprawy".

Znacie inne takie przykłady? A może słyszeliście bądź czytaliście o przypadkach gdy Napoleon podejmował się rozwiązywania problemów zwykłych ludzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Suryn   

Witaj Estero, bratnia duszo.

Rzeczywiście ultra scentralizowany system decyzyjny jaki stworzył, wymagał zaiste nadludzkiego wysiłku. Napoleon jak wiemy był gigantem pracy i potrafił ogarniać wiele spraw państwa, na każdym niemal szczeblu.

Jako doskonały przykład ilustrujący i wpisujący się w temat przedstawię okoliczność podpisania statutu słynnej Comédie Française. Ciekawostką jest nie tylko sam fakt uprawomocnienia tej kulturotwórczej placówki, ale także gdzie i w jakich okolicznościach został on dokonany. Otóż na dokumencie widnieje sygnatura - Moskwa 1812. Tak więc nawet w ogniu i mrozie najcięższej kampanii wojennej, Cesarz nie zaniedbywał spraw pozawojskowych. Nota bene statut ten obowiązuje do dzisiaj.

Vive L'Empereur!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.11.2008 o 1:13 PM, Suryn napisał:

Otóż na dokumencie widnieje sygnatura - Moskwa 1812. Tak więc nawet w ogniu i mrozie najcięższej kampanii wojennej, Cesarz nie zaniedbywał spraw pozawojskowych.

 

Co podważa Tony Sauvel: www.napoleon.org - "Le décret de Moscou de la "Comédie française", 15 octobre 1812: légende et réalité".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.