Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Nagroda Nobla dla profesora Wolszczana?

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Jednym z kandydatów do tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki może być profesor Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego.

Tymczasem prof. Aleksander Wolszczan, został oskarżony o współpracę z SB.

- Jest prawdą, że na początku lat 70., gdy zacząłem wyjeżdżać za granicę, zgodziłem się nieopatrznie na kontakty z SB i na podpisywanie się pseudonimem. (...) Nie widziałem w tym wtedy nic szczególnego. Deklarację wierności systemowi podpisywało się przecież przed każdym wyjazdem za granicę - napisał Wolszczan.(Gazeta.pl)

Czy fakt współpracy Aleksandra Wolszczana z SB, może mieć wpływ na decyzję komitetu przyznającego nagrody Nobla?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Czy fakt współpracy Aleksandra Wolszczana z SB, może mieć wpływ na
odkrycie pierwszych planet spoza Układu Słonecznego.

Najwyraźniej SB bardzo dużo wiedziała i prof.Wolszczan z tej wiedzy aktualnie korzysta. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Najwyraźniej SB bardzo dużo wiedziała i prof.Wolszczan z tej wiedzy aktualnie korzysta.

To może Nobla powinno dostać SB? :wink:

Przecież to ma być nagroda naukowa, więc współpraca nie ma tu nic do rzeczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Toż można byc świetnym naukowcem i jednocześnie kompletnym sukinsynem. To są rzeczy kompletnie rozłączne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
więc współpraca nie ma tu nic do rzeczy.

A właśnie, że ma. Wybór zwycięzcy jest trzyetapowy i bardzo rygorystyczny. Jeden z punktów mówi o nieposzlakowanej opinii kandydata...

Najwyraźniej SB bardzo dużo wiedziała i prof.Wolszczan z tej wiedzy aktualnie korzysta. :wink:
To może Nobla powinno dostać SB? :wink:

Profesor Wolszczan , kandyduje do nagrody z fizyki, a nie z poczucia humoru... :evil:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jeden z punktów mówi o nieposzlakowanej opinii kandydata...

Przypominam, że Nobla otrzymał Al Gore, w jego przypadku nie można raczej mówić o nieposzlakowanej opinii, a już na pewno nie ma takiej opinii u wszystkich. Zresztą, Wałęsa też nie jest przez wszystkich wychwalany :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I to jest właśnie "polskie piekiełko"... Zamiast się cieszyć, że wybitny rodak może dostać nagrodę Nobla w dziedzinie naukowej, to my wyciągamy mu jakieś SB-ckie kwity. Guzik mnie obchodzi jego współpraca z SB, od prawie 20 lat "komuny" już nie ma, a prof. Wolszczan rozsławia polską naukę. Nie chcę go oceniać jako człowieka, oceniam go jako naukowca.

Co do "nieposzlakowanej opinii", to wątpię, czy ktoś prócz nas, Polaków w ogóle się "podnieca" SB-ckim tematem, więc się tym akurat bym nie przejmował. Trzymam kciuki, żeby Nobla dostał, jego odkrycia były wręcz epokowe.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
I to jest właśnie "polskie piekiełko"... Zamiast się cieszyć, że wybitny rodak może dostać nagrodę Nobla w dziedzinie naukowej, to my wyciągamy mu jakieś SB-ckie kwity. Guzik mnie obchodzi jego współpraca z SB, od prawie 20 lat "komuny" już nie ma, a prof. Wolszczan rozsławia polską naukę. Nie chcę go oceniać jako człowieka, oceniam go jako naukowca.

Mam odmienne zdanie. Nie tak dawno okazało się, że profesor współpracował z SB. Wszyscy są krytykowani za takie działania w przeszłości.- przecież jak mogli współpracować? Robi się afery, potępia... Ale profesorowi się wybaczy. Bohater narodowy- kandydat do nagrody Nobla. Wczoraj potępiany, dziś pochwalony. To nie chodzi oto czy tę nagrodę dostanie, tylko o podejście Polaków do sprawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Jak dla mnie to fakt, że wspólpracował z SB nie powinien miec wpływu na zyskanie tej skali nagrody, a już na pewno nie powinno się w to mieszać polskiej polityki. Oni nie mają tu nic do gadania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jednak nie udało się, prof. Wolszczanowi nie dane było cieszyć się Noblem, nagrodę otrzymał Yoichiro Nambu z Uniwersytetu w Chicago oraz Makoto Kobayashi i Toshihido Maskawa za badania nad zjawiskiem złamania symetrii w fizyce cząstek elementarnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Darkman   

Co do profesora Wolszczana - to jego współpraca z SB pozwoliła mu na pozbycie się konkurencji (miał lepszy start i poparci czyli tzw."plecy").

Właśnie dzięki tej współpracy mógł publikować, wyjechać na Zachód i dalej kształcić się (oraz donosić), a Ci którzy powiedzieli "panom kontrolerom" , że "nie i dzięki za propozycję" pozostali w kraju i karier raczej nie zrobili (służby były pamiętliwe).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.