Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Explore

Wojny grecko - perskie

Rekomendowane odpowiedzi

Explore   

Potrzebuje pomocy w sprawie wojen grecko - perskich. Nie chodzi mi tu o powstanie w Jonii i lata 490- 449 p.n.e. Potrzebuje dokładniejszych informacji na temat działań wojskowych w czasie powstania w Jonii i przed bitwą pod Maratonem (lata 500-490 p.n.e.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marakuja   

Bunt w 500 roku p.n.e. ogarnął całą hellenistyczną Azję mniejszą. Jońskie miasta azjatyckie wezwały pomoc do kontynentalnych polis by te im pomogły, jedynie Ateny i Eretria wysłały łącznie 25 okrętów. Do 494 roku p.n.e. bunt został rozgromiony (zdobycie miasta Milet). W 492 roku p.n.e. wysłano wojska perskie, dotarły one jedynie do Macedonii którą przejęły. Nowa kompania w 490 p.n.e., zdobycie Eretrii i walka pod Maratonem. Walka odbyła się w dolinie mającej 1,5km szerokości, więc jazda perska na nic się nie zdała. Militiades (dowódca grecki), rozłożył armię grecką na trzy części, jedna znajdowała się w centrum. Dwie kolejne na bokach, te dwie ilością pokonywały środek (chodzi mi o rozłożenie ilościowe). Kiedy piechota perska zaatakowała, oczywiście wiadomo co się stało. Wtedy Militiades wysłał armię ateńską na resztę wojska perskiego, straty persów to około 6000 ludzi a greków około 200. W tym roku, reszta armii perskiej wycofała się do ojczystego kraju. Następnie przejęcie tronu przez Kserksesa w Persji i umacnianie pozycji. W 480 roku p.n.e. kolejna wyprawa i bitwa pod Termopilami. Leonidas - spartański władca - i 300 hoplitów, wraz ze wsparciem sprzymierzeńców. Było ich łącznie około 7000. Wiadomo, walka w wąwozie, która trwała trzy dni. Jeden z żołnierzy zdradził swoich i persowie otoczyli armię 'sprzymierzonych', Leonidas kazał wycofać sprzymierzeńców, a sam z 300 wojownikami zginął. Po tej bitwie, Grecja kontynentalna stała otworem dla plagi perskiej. W tym samym roku na morzu wydarzyła się mała potyczka, mianowicie przy przylądku Artemizjon; przegrana greków, wysłanie wojsk pod Salamine. Salamina (dowódcą był Temitokles) - kolejna przegrana persów. Statków perskich było dwa razy więcej, niż greckich, sam Kserkses, który był pewny swojej wygranej, kazał ustawić tron na Attyce by móc widzieć klęskę greków. Grecy mieli zaawansowaną sztukę marynarki to znaczy:

-masywny dziób okuty blachą miedzianą, który wbijał się bez trudów w statki nieprzyjaciela

-niewielki rozmiary, zwrotność, szybkość

-niskie zanurzenie, możliwość wpływania na mieliznę (kiedy statki persów ścigał okręty greckie, blokowały się właśnie na tej mieliźnie - pogrom)

Kserkses po przegranej uciekł z Grecji kontynentalnej. Ostatnią bitwą w Grecji była bitwa pod Platejami, której dowodził Pauzaniusz. Tutaj nie znam przebiegu tej bitwy, ale mogę rzec, iż po niej wojska perskie wycofały się z Grecji. Powstał Związek morski, na czele z Atenami. Wojna trwała jeszcze 30 lat do 449 p.n.e., następnie podpisano rozejm.

Napisałem co wiedziałem, działania wojskowe nie po wojnie pod maratonem, lecz od powstań :-).

Pozdrawiam,

Miłosz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Leonidas kazał wycofać sprzymierzeńców, a sam z 300 wojownikami zginął.
Wraz z 300 Spartanami w Termopilach zostało także 1100 sojuszników - 700 Tespijczyków i 400 Tebańczyków. Tespijczycy polegli tak jak i Spartanie, Tebańczycy się poddali.
W tym samym roku na morzu wydarzyła się mała potyczka, mianowicie przy przylądku Artemizjon
Mała potyczka? :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marakuja   
W tym samym roku na morzu wydarzyła się mała potyczka, mianowicie przy przylądku Artemizjon
Mała potyczka? :roll:

Mogę się mylić, ale w porównaniu z Salaminą tak.

Pozdrawiam,

Miłosz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Pod Artemizjon Grecy mieli w sumie 324 okręty, pod Salaminą 378 - z kolei Persowie pod Salaminą mieli o ok. 270 okrętów mniej niż pod Artemizjon.

No i bitwa pod Artemizjon ciągneła się przez trzy dni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mała potyczka, mianowicie przy przylądku Artemizjon

Mała potyczka?

Około 300 okrętów greckich i 500 perskich.

Bitwa rozgrywała się równocześnie z Termopilami, Grecy wycofali się, gdy doszła ich wieść o klęsce bitwy lądowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Panowie dzięki wielkie, ale mnie naprawdę chodziło tylko o lata 500- 490 (nawet bez bitwy pod Maratonem). Nawet powstanie w Jonii jeszcze jakoś ujdzie, ale gdzieś słyszałem o wyprawie chyba w 492r. p.n.e. i potrzebuje dokładniejszych informacji na jej temat (gdzie dotarła, kto dowodził, ewentualnie potyczki), jeśli działo się w międzyczasie coś jeszcze to proszę o informacje...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marakuja   
mała potyczka, mianowicie przy przylądku Artemizjon

Około 300 okrętów greckich i 500 perskich.

Jak powiedziałem wyżej, (mogę się mylić) w porównaniu z Salaminą tak.

492r. p.n.e. - wyprawa za czasów Dariusza I, dowodzona przez Mardoniusza (zięcia Dariusza). Po przekroczeniu Hellespontu 20.000 ludzi i 200 okrętów zostało zniszczonych przez sztorm (wg. historyka Herodota). Dzięki niemu tereny Tracji i Macedonii znalazły się pod panowaniem perskim, musiał wrócić do kraju z powodu braku jednostek.

Pozdrawiam,

Miłosz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
janetka   

Witam.

Chciałabym się dowiedzieć czegoś na temat trzech wojen grecko-perskich. Najbardziej interesuje mnie ta trzecia, czy toczyła się ona za czasów Aleksandra Macedońskiego? Z góry dziękuję za pomoc :wink: Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.