Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Polityczne skutki II wś

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Nikt nie protestował przy gospodarczych i społecznych, więc ośmieliłam się założyć także taki temat :D

Zapraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Od razu nasuwa się na myśl rozciągnięcie "żelaznej kurtyny" od Triestu do Szczecina i objęcie komunizmem całej Europy Wschodniej i Środkowo-wschodniej (zresztą, w ogóle wydaje mi się, że należy mówić o wzroście znaczenia i poparcia dla ruchów komunistycznych w Europie), a także utworzenie się dwubiegunowego świata. Osłabienie pozycji Wlk. Brytanii na arenie międzynarodowej, nie mówiąc już o Niemcach i znaczny wzrost znaczenia, wręcz objęcie funkcji hegemona świata zachodniego przez Stany Zjednoczone.

Należało by dodać wzrost znaczenia broni jądrowej, której groźba użycia po raz ponowny- z tym, że na większą skalę- oblała falą strachu cały świat z przywódcami dwóch największych mocarstw na czele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

O żelaznej kurtynie napisałam, o broni atomowej to mi nawet do głowy nie przyszło... Dorzuciłam jeszcze zlikwidowanie faszyzmu, osłabienie systemów kapitalistycznych, nowe granice państw, zmniejszenie roli państw, które przed II wś grały w Europie pierwsze skrzypce- Wielka Brytania, Francja, Niemcy, wzrost znaczenia USA i ZSRR, powstanie ONZ na miejsce Ligii Narodów, proradziecka propaganda zyskiwała na popularności (bo trzeba im przyznać, że hasła to mieli chwytliwe ;) ), ustanowienie nowego ładu geopolitycznego- jałtańskiego, a także napisałam jeszcze o zimnej wojnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Do politycznych skutków [od końca świata;)]

-> dekolonizacja i destabilizacja sporej części państw Afryki i Azji [patrz wojny w polowie Afryki] do tego [Wietnam; Kambodża itp]

-> przeniesienie się politycznej rywalizacji US i ZSRR na tereny takich państw "neutralnych" lub "mających nikla rolę" i przy okazji wspieranie dyktatur byle slusznych

-> zatrzymanie marszu systemu komunistycznego w Europie [to co Stalin osiągnąl to klęska a nie sukces] i przeniesienie rywalizacji na teren państw trzecich poza Europę

-> EWG i EWWiS - jako początek integracji europejskiej LĄCZNIE z Niemcami

-> dwubiegunowość na świecie [glówni US i ZSRR], spadek roli GB do drugiego garnituru i uzananie tych "drugogarniturowych" za ważnych [patrz: Rada Bezpieczeństwa i prawo weta]

-> Izrael i jego powstanie

-> państwa są narodowe choć ich powstanie wiązalo się czasem z wyganiem i "wędrówką ludów"

-> tutaj dorzucilbym prawa wyborcze w Ameryce dla Murzynów i "nie bialych" - koniec segregacji rasowej

-> osądzenie po raz pierwszy winnych [mniej lub bardziej owej wojny]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
-> tutaj dorzucilbym prawa wyborcze w Ameryce dla Murzynów i "nie bialych" - koniec segregacji rasowej

Nie tak od razu. Segregację w armii zniesiono w 1948 roku, natomiast "Civil Rights Act" uchwalono dopiero w 1964 roku. Tak to wygląda prawnie- w społeczeństwie amerykańskim rasizm jest wciąż silny do dziś- zwłaszcza w głębi USA. Pamiętne zamieszki w latach '80 w Los Angeles w "czarnych" gettach wciąż krążą mi po głowie.

Nie da się jednak ukryć, że IIWŚ miała decydujący wpływ na poprawę traktowania ludności afroamerykańskiej- to w końcu w tym okresie czarnoskórzy obywatele USA po raz pierwszy wzięli udział w walce na równych prawach z "białymi", doczekali się wielu odznaczeń a nawet mieli możliwość walczyć w ramach tych samych kompanii ramię w ramię z żołnierzami pochodzenia europejskiego. Mieszane kompanie stały się na porządku dziennym dopiero w Wietnamie.

Co do segregacji rasowej w USA i US Army zapraszam do tego tematu, by nie robić offtopicu:

https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=4109

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

mch: mialem na myśli dokladnie to co ująleś w niższych akapitach - chodzilo mi dokladnie o to że pokazano Afroamerykanom i in żesą normalnymi ludźmi, którzy mogą walczyć za kraj, mmogą być odznaczani, mogą mie wyzsze stopnie niż "najniższy szerogowy", dalo to impuls do tego by walczyli o swoją pozycję w kraju. Bez 2 WŚ byloby znacznie gorzej. Dla mnie jest to m.in polityczny skutek; który ociera się o spoleczny.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.