Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Gospodarcze i społeczne skutki II wś

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Mam nadzieję, że nie ma nigdzie tematu o skutkach II wś...

Miałam ostatnio do napisania plan wypracowania o skutkach II wś. Jeszcze nie wiem co dostałam z tej pracy, ale zastanawiałam się czy uwzględniłam wszystko i co można było jeszcze dodać. Temat ciekawy (o ile takiego nie ma), więc założony tutaj, a nie w Pomocowym :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Warto wspomnień o "ludzkich" skutkach IIWŚ- czyli milionach rozbitych rodzin, nieudanych małżeństw związanych z powrotem dziesiątek milionów zdemobilizowanych żołnierzy, nieprzystosowanych do życia w społeczeństwie po kilku latach przebywania w strefie wojny, rozstrojonych nerwowo, dotkniętych w mniejszym lub większym stopniu zniszczoną psychiką. W jakimś tam stopniu poradziły sobie z tym problemem Stany Zjednoczone, które zorganizowały program darmowej edukacji dla zdemobilizowanych żołnierzy, co pozwoliło wielu z nich przestawić się na "pokojowy" tryb życia i wkręcić się w bieg społeczeństwa.

Niektórzy, jak wielu żołnierzy niemieckich czy polskich, nie miało dokąd wrócić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Zbrodnie popełniane, jeszcze po wojnie, na gruzach niemieckich i polskich miast, bratobójcze walki w Polsce i Grecji, zaprzedanie połowy Europy największemu zbrodniarzowi świata, gorszemu od Hitlera, Mussoliniego i Franco razem wziętych, zniszczenie kompletne dwóch stolic z powierzchni Ziemi(no może w 80%), zagłada Żydów i okradzenie Europy Wschodniej z dóbr i ziem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
bratobójcze walki w Polsce i Grecji,

Dodam to tego jeszcze Włochy, gdzie w latach 1943-45 walczyli między sobą włoscy partyzanci z bratnimi oddziałami opowiadającymi się po stronie Niemiec. Również po wojnie doszło tam do krwawych starć, w których partyzanci brali odwet na faszystach. Wydaje mi się, że można mówić w tym wypadku o wojnie domowej, w której zginęło od 15 do 30 tysięcy ludzi.

zniszczenie kompletne dwóch stolic z powierzchni Ziemi(no może w 80%),

Warszawa, Belgrad, Berlin. Londyn również bardzo poważnie ucierpiał w wyniku nalotów LW. Budapeszt również.

Wracając do mojego poprzedniego postu oto, co pisał o swoim powrocie do domu w Merseyside w Anglii: "To była najgorsza rzecz w tej wojnie. Nikt nie przygotował mnie na to, co mnie spotkało. Usiadłem i po prostu rozpłakałem się. Byłem nerwowo chory, bardzo chory".

"Miałem poważne urazy psychiczne, szczególnie z powodu strachu przed pociskami artyleryjskimi. Nie powinno mnie tu być, nie wiem, czy naprawdę nadal jestem tutaj, czy to wszystko, to zły sen"- wspominał fizylier Fredrick Beacham.

"(...) miłe uśmiechnięte dziewczyny z Czerwonego Krzyża. (...) Dali nam małą torbę, w której było kilka tabliczek czekolady i komiks. Wypływając, byliśmy niemal dziećmi, ale wracaliśmy- tak, spójrzmy prawdzie w oczy- jako mordercy. A oni nadal traktowali nas jak dzieci. Słodycze i komiksy"- to słowa anonimowego kanadyjskiego żołnierza.

Cytaty za: "Monte Cassino" Matthew Parker; "Piekło Italii" James Holland.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam,

- skutki gospodarcze

: m.in - podwaliny do szybkiego wzrostu gospodarczego dla krajów walczących po obu stronach [postęp techniczny, wykorzystanie prac naukowców z obu stron przez zwycięzców], Plan Marschalla - podstawa do rozwoju gospodarczego Europy, przyczynek do stworzenia EWWiS i EWG, rozwój przemyslu w krajach Europy Wschodniej i Środkowej [przyśpieszona industrializacja], podwaliny do dekolonizacji,

- skutki polityczne

: m.in - zimna wojna [powiązanie z gospodarką], wytworzeni się dwóch wielkich obozów politycznych w świecie, uznanie ZSRR za potęgę, uznanie że normalne pokojowe Niemcy mogą być takie które są zaangażowane w Europie wśród innych krajów [inna polityka niż po 1wś], pelne prawa polityczne dla Murzynów [czarnych i kolorowych] w USA, o wiele większa rola dyplomacji niż wcześniej [ONZ, i in. organizacje wspólpracy na różnych polach], dekolonizacja [i powiązana z nimi destabilizacja w Afryce i częściowo w Azji], powstanie państwa Izrael, koniec marzeń o komuniźmie na świecie, atomowy pokój [atak i kontratak powoduje, że świat nie istnieje -> pokój], zmiana granic na etniczne

- skutki spoleczne

:m.in - kolejna ogromna wędrówka ludów, zmiana zachowań i początek zmian zachowań spolecznych, przewartościowanie poczynań, skazanie "winnych" mniej lub bardziej rozpętania wojny [trybunal], ujednolicenie narodowe państw i powiązane z nimi czystki w mniejszym lub większym stopniu, wymordowanie przynajmniej kilku narodów zamieszkujących Europę w stopniu przynajmiej niemalże ostatecznym, zniszczenie miast [gl. Niemcy, Polska, Rosja] zdruzgotaly stare systemy i umozliwialy budowanie nowych, pokolenie "bez ojców"

- inne

m.in - wyścig zbrojeń, czlowiek w kosmosie [związane pośrednio przynajmniej z wieloma skutkami i wywolujące kolejne mniej lub bardziej pozytywne skutki], konflikt na Bliskim Wschodzie

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Szkoda, że nie założyłam takiego tematu przed oddaniem pracy ;)

Jeśli chodzi o skutki społeczne to ja napisałam, że wojna miała charakter totalny i najbardziej dotknęła ludność cywilną, śmierć 53 mln ludzi, ok 35 mln zostało rannych, o wpływie wojny na psychikę również wspomniałam, o migracjach ludności również, napisałam jeszcze, że w walkach brała udział młodzież, czasem nawet dzieci, a to mogło im trochę charaktery wypaczyć, chociaż to bardziej zalicza się do wpływu wojny na psychikę...

Skutki gospodarcze: rozpad potęg kolonialnych w Afryce i wycofanie się stamtąd Europejczyków doprowadził do strasznej nędzy w tych krajach i powstania państw trzeciego świata, wojna spowodowała duże zniszczenia co odbiło się negatywnie na gospodarce światowej, pociągnęła za sobą wielkie koszta, bo prowadzenie kampanii trochę kosztuje. Napisałam jeszcze o osłabieniu systemu kapitalistycznego i zwracaniu się ludzi ku komunizmowi, chociaż to akurat balansuje między skutkami gospodarczymi a politycznymi...

Niestety jeszcze nie wiem co dostałam :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Dzionga - mam nadzieję, że to zwracanie się na system komunistyczny zostanie ci uznane, dla mnie zwracanie się ku systemowi socjalnemu jest wymuszane przez bogacenie się spoleczeństwa / ludności w danym kraju, co powoduje wzrost wymagań co do państwa

Z drugiej strony zwracanie się w stronę komunizmu w Europie: wymuszone [patrz: ZSRR], w Azji czy Afryce to dekolonizacja i nacjonalizmy plemienne / ogólno krajowe, a że przy okazji byly owe państwa traktowane jako front walki między US a ZSRR to dany system byl zawsze podlewany dodatkowym pieniądzem i/lub uzbrojeniem i "przyjaźnią" wielkiego brata.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nacjonalizm w Afryce nie był efektem II w.św., powszechnie przyjmuje się, że nacjonalizm zaczął się rodzić wraz z procesem "detrybalizacji" w latach 1920-1939. Stąd próby przeciwstawienia się przez tradycyjne struktury plemienne tego typu prądom, w postaci tzw. Tribal Associations (Tribal Unions, Achimotan Associations, Calabar Improvement Unions, Związek Młodych Bagandów).

Przypomnę też, że Kongres J.E. Casely Hayforda powstał... już w 1920 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: tylko owe procesy zostały spotęgowane wojną, dekolonizacja i rywalizacją wielkich. Nie wiem ilu, ale cała masa wodzów, kacyków i dyktatorów w Afryce miała szlachetne demokratyczne zamiary, które kończyły się zwykle po przejęciu władzy i uciszeniu przeciwników. A nacjonalizm był tego koloru jakiego koloru był najwierniejszy przyjaciel. Zmiany barwy nie były niczym trudnym...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie wiem ilu kacyków...

1. a kolega wie kiedy w Rodezji Południowej odbyło się referendum?

2. kiedy zostało ogłoszone Native Authority Ordinance w Tanganice?

3. Co robił w danym okresie G.K. Blankston w Radzie Ustawodawczej na Złotym Wybrzeżu?

4. W jakim okresie powstały i czym się zajmowały; poza statutową działalnością; Rodger Club w Akrze, Island Club w Lagos, Hodson Club w Kamsei?

5. Na jakiej literaturze kolega się opiera... wystarczy mi pięć tytułów

Proszę o odpowiedź na poszczególne punkty i wyciągnięcie z tego wniosków.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O ile wzrósł potencjał gospodarczy ZSRR, które miało możliwość "skorzystania" z zasobów niemieckich?

ZSRR zdemontowało na terenach okupowanych generatory elektryczne o wydajności 8039 megawatów, czyli 80% swej mocy krajowej (w 1945 r. ZSRR poprzez generatory elektryczne wytwarzało 9936 megawatów). Wskutek demontażu, jak i reparacji ogólna moc kotłów parowych zwiększyła się przeszło 1,5 raza, o 90% zwiększyła się liczba pras i młotów kowalskich, 1,5 raza liczba maszyn do obróbki drewna.

Czy miało to jakieś większe znaczenie dla potencjału gospodarczego tego kraju?

/dane za: B. Musial "Stalins Beutezug. Die Plünderung Deutschlands und der Aufstieg der Sowjetunion zur Weltmacht"/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.