Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Achilles

Alfred Nobel

Recommended Posts

Achilles   

Alfred Bernhard Nobel. Słynny wynalazca urodzony 1833, a zmarły w roku 1896. Twórca dynamitu i innych wspaniałych wynalazków jak balistyt (proch bezdymny), wybuchowa żelatyna. Ponadto opracował na większą skalę plan produkcji nitrogliceryny. Głównie zajmował się chemią. Zapewne słyszeliście o słynnej nagrodzie Nobla przyznawanej od roku 1901 w następujących kategoriach: fizyka, chemia, fizjologia (lub medycyna), dzieło literackie oraz Pokojowa Nagroda Nobla. Każdy laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 10 milionów koron szwedzkich. Dlaczego takie nagrody ustanowiono. Alfred podczas swoich ostatnich dni postanowił spożytkować swoją fortunę na jakiś szczytny cel. Padło na naukę.

Jednak nie o nagrodzie tutaj nam rozmawiać, bo to wiek XIX.

Jak oceniacie postać Alfreda Nobla? Czy mieszał lub próbował uczestniczyć w życiu politycznym? Co pozostawił po sobie i z czym ta osoba na drugim planie się Wam kojarzy?

Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alfred Nobel jest znany przede z utworzenia nagrody swego nazwiska, ale niewątpliwie jest także ojcem dynamitu, który według jego zamiarów miał służyć do dobrych celów ułatwiających życie, a nie do wzajemnego zabijania się nim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alfred Bernhard Nobel.

Czy mieszał lub próbował uczestniczyć w życiu politycznym? Co pozostawił po sobie i z czym ta osoba na drugim planie się Wam kojarzy?

Zapraszam do dyskusji.

Cóż znaczy mieszać w polityce? Jakieś wskazówki?

I skąd sugestia o jego zaangażowaniu na tym polu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja powiem tak - to polityka wmieszała sie do Nagrody nobla, niedaleki przykład - Obama, oszem w czasie wojny Krymskiej miny morskie produkcji Nobla udaremniły przedostanie się Navy Royal w głąb lądu. I tak można powiedzieć: był to pokojowo nastawiony czlowiek. To jedyne mi znane wmieszanie się w politykę Nobla. Tylko,że to był Immanuel, ojciec Alfreda.

Edited by czytacz1967

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Czytacz 1967 napisał:

owszem w czasie wojny Krymskiej miny morskie produkcji Nobla udaremniły przedostanie się Navy Royal w głąb lądu.

A ja myślałem, że najbardziej przeszkadzał im brzeg. Ale i tak rarytna ciekawostka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.