Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Amilkar

Mój Napoleon, epoka napoleońska - moja pasja

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Mi zawsze dziadek od małego tłumaczył, że to był najwybitniejszy człowiek jaki się zdarzył ludzkości od czasów Cezara czy Aleksandra Macedońskiego.

Obecnie nauczam mojego kuzyna ukochanego czteroletniego Maciusia, by kochał tak Cesarza i wierzył w jedynie słuszną wersję historii Francji :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

"Pozostawił on Francję mniejszą, niż ją zastał, zgoda. Ale przecież nie tak powstaje naród. Dla Francji jego istnienie było konieczne...Nie wolno kupczyć wielkością." de Gaulle, cytowany przez A.Malraux - to moje ulubione słowa opisujące Napoleona. Zawsze kojarzył mi się z wielkością. Był osobą niezwykła, postacią bajkową, postacią poetycką, dramatyczną - literacką- po prostu niezwykłą. Tą niezwykłością przyciąga. Był gigantem. Kojarzy mi się z tym jego piękne epitafium.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mały ciałem, wielki duchem oraz zwycięstwo kojarzy mi się z jego osobą. Ponadto słysząc swoło Napoleon pojawia mi się przed oczami ten obraz:

http://www.canadiangeographic.ca/atlas/Ima..._Bonaparte.jpeg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Mam nieco brytyjskie spojrzenie na osobę Napoleona. Był genialnym strategiem i logistykiem oraz wprowadził wiele innowacyjności i reform w porządku prawnym i politycznym. Uległ wizji swojej potęgi i przegrał w rozgrywce najpierw z carem, potem z premierem brytyjskim. Człowiek, który udowodnił, że wszystko jest możliwe, nawet takie osiągnięcia jakie on sam osiągnął będąc kapitanem wojsk rewolucyjnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ReveaL   

Taak... Geniusz, który uległ manii wielkości i nie umiał się opanować... a szkoda.

Jak każde mocarstwo rozbił się o Rosję...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Możesz rozwinąć tą swą "manię wielkości"? Narya też może byś coś rzekl o "uleganiu wizji własnej potęgi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Mi zawsze dziadek od małego tłumaczył, że to był najwybitniejszy człowiek jaki się zdarzył ludzkości od czasów Cezara czy Aleksandra Macedońskiego.
U mnie było podobnie, choć nie do końca, gdyż mój dziadek długo nie wiedział kim był Juliusz Cezar czy Aleksander Wielki ;) Natomiast bardzo dużo wiedział o Napoleonie. Był wojskowym i jeden z jego zwierzchników miał "hopla z przerzutką" na temat cesarza Francji. Więc wykładał im wiedzę dotyczącą Napoleona, a dziadek później przekazywał ją mi, jak byłem mały. Opowiadał, że Napoleon był geniuszem wojny, mistrzem strategii i świetnym taktykiem, który podbił niemal całą Europę.

Nie wiem czemu nie polubiłem Napoleona, choć dziadek raczej dobrze o nim mówił. Nie umiem teraz odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego Napoleon nie wzbudził we mnie takiego zainteresowania jak u dziadka. Śmiesznie, bo teraz to ja dziadkowi wykładam kim był Juliusz Cezar. Niestety, nie mam daru bycia nauczycielem + nie mam odpowiednio dużej wiedzy, żeby odpowiadać dziadkowi na wszystkie jego pytania odnośnie pewnych posunięć Cezara w czasie wojny w Galii. Wiem tylko, że zniechęcony moimi odpowiedziami dziadek poszedł do biblioteki szukać książek o Cezarze :mrgreen:

Obecnie nauczam mojego kuzyna ukochanego czteroletniego Maciusia, by kochał tak Cesarza i wierzył w jedynie słuszną wersję historii Francji ;)
Nie ma to jak indoktrynacja od najmłodszych lat :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

N.B to kodeks - symbol zmian w prawie, który nieodwracalnie zmienil i system prawny i samo jego pojęcie wszędzie tam gdzie N.B mial wplyw na losy w Europie, a więc dotyczyl niemal calego kontynentu.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jak byłam w gimnazjum to czytałam coś tam o Napoleonie i kojarzył mi się od tamtej pory z miłością do Józefiny, z tym, że jego siostra (Paulina) była nimfomanką ;) (Nie wiem czy to prawda, ale tak było tam napisane, tytuł wyleciał mi z głowy), która spała m.in. z Naszym księciem Poniatowskim :) A Napoleon miał Polkę- kochankę (Wachnowską?).

Tyle lat minęło, a ja ciągle pamiętam... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Przesadna legenda narosła wokół tej postaci, tak samo jak wokół Aleksandra Macedońskiego, zwanego Wielki.

Faktem jest jedno - został pokonany, raz przez wielką koalicje, drugi przez zimę.

O ile Anglicy potrafili na przyszłość wynosić doświadczenia z walki z Napoleonem, o tyle u Napoleona było to trudnijże..

Był małym wielkim człowiekiem, ale nie aż tak wielkim, jak narosła po nim legenda..

Moje nie pasjonata skojarzenia to są.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ReveaL   

Przemyślał i przeanalizował wszystko siedząc na Elbie ale nie mógł się z tym pogodzić więc raz jeszcze podjął próbę powrotu do władzy.... wiemy jak się to skończyło - Waterloo... :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.