Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bryśka

Auschwitz_Birkenau

Rekomendowane odpowiedzi

Bryśka   

Mogę zalozyc ...mi to obojetnę kulturą żydowską też sie interesuje... :wink: w ogole nie zmieniając tematu troche wstrąceniowa zamierzam isc na judaistyke na UJ...;)

Dla nas to jest niemozliwe ,niewyobrazalne..jednak ludzie ,którzy przezyli obozy koncenatrcyjne wiedzą ,że mają na sobie piętno tamtych czasow... i muszą opowiadac aby nie dac zapomniec...dostali drugie zycie ..

[ Dodano: 2008-10-03, 20:13 ]

Niedawno czytałam ksiązke "Auschwitz-Medycyna III Rzeszy... i ta ksiązka pokazywała pełny obraz zbrodniarzy ...i ludzkich cierpien

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Blok kultury żydowskiej? W tym bloku znajdują się fotografie i dokumenty Żydów i cały czas leci muzyka żydowska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ziajon   

Byłem tam jako 11latek w 2006 roku i pojąłem co się tam wydarzyło 70 lat temu. Ogromne przeżycie. Były tam wszystkie rzeczy więźniów: podpisane walizki, włosy kobiet, ubrania obozowe, naczynia itp. Oprócz tego fotografie, obrazy i worki z Cyklonem B. Byłem w krematorium. Widząc to wszystko zastanawiałem się jak hitlerowcy byli w stanie coś takiego im robić? To tacy sami ludzie jak oni! Różnili się tylko językiem i w przypadku Żydów większym nosem. Ale czy to jest powód, żeby ich tak bestialsko mordować?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Różnili się tylko językiem i w przypadku Żydów większym nosem

No nie tylko, przede wszystkim inne wyznanie i kultura.. A czy język ? Mieszkający w Rzeszy 'schprechali', w Polsce mówili po polsku..

Ogromne przeżycie

Niestety nie dla wszystkich..

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ziajon   
No nie tylko, przede wszystkim inne wyznanie i kultura.. A czy język ? Mieszkający w Rzeszy 'schprechali', w Polsce mówili po polsku..

Niestety nie dla wszystkich..

Pozdrawiam :)

No tak, masz rację co do Żydów ;) No ale to i tak zbyt mało, żeby ich torturować i zabijać!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Ziajon: w historii tak naprawdę, fakt że ktoś ma krzywy nos, inny styl życia, jest innej narodowści stanowilo bardzo konkretną i realną podstawę do rzezi wzajemnych, do mordowania, zabijania ponizania calych nacji. Wcześniej z racji "rozwoju" techniki i granic możliwe byly tzw. rzezie czy pogromy [patrz: Noc św. Bartlomieja], lub wypędzanie narodów. Niemcy mieli przyklady już wcześniej, jednakże nikomu wcześniej nie udalo się tego zrobić w takim stopniu... ale to tak na marginesie:)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tryton65   

Ja bylem w Auschwitz chyba dwa razy ze szkołą i ostatnio z moim synem przed dwoma laty bo miał 18 lat i pomyślałem, że dorósł by to zobaczyć (w 2007).I właśnie ta wizyta z własną rodziną bardzo mną wstrząsneła. Bo wtedy uświadomiłem sobie co to znaczyło dla tych ludzi gdy oddzielali rodziny i wysyłali ich w wielką niewiadomą.Chodziłem jak zadżumiony z łzami w oczach.Nie moglem sobie wyobrazić tego bestialstwa braku serca by coś takiego stworzyć .Te okrutne zabawy z ludźmi i myślę, że potworna beznadzieja z braku nadziei na przeżycie.To co ci ludzie tu przezywali to chyba niewyobrażalne.Najgorsze to to ze gdy czyta się takie "Rozmowy z katem" i uświadamia sobie że Niemcy byli wtedy przświadczeni ze wszystko jest okay ze tak trzeba ....Oni byli NIEŚWIADOMI tego co czynili !!! Czy to możliwe czy można zrobić ludziom taką wodę z mózgu by nie wiedzieli co czynią.Chyba tak bo pomyślmy ile było innych zbrodni.Turcy na Ormianach,Stalin swój własny naród,Chińczycy rewolucje,Afryka ..etc,ostatnia wojna w Jugosławii,wydarzenia w Irlandii Północnej etc. etc. etc..Czyli ludzie zawsze mordowali się w okrutny sposób.Tylko chyba nikt nie wymyślił takich fabryk śmierci.Myślę że Niemcy coś się nauczyli.Obecnie neonaziści nie maja w tym kraju w wyborach najmniejszych szans.Do tego mieszkają tu wszystkie narody i religie...Myśle ze tej historii nie wolno zapomnieć i trzeba ją przypominać by uświadomić co mogą zrobić zwyrodniali politycy.

Myślę że każdy człowiek powinien zobaczyć to miejsce i poświęcić trochę czasu temu okrutnemu miejscu.

Edytowane przez widiowy7

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

tryton65: to nie tak że to tylko Niemcy i, że było o.k. W wielu krajach byłą silna propaganda antyżydowska, z różnych powodów. Każdy miał swych endeków. Poza tym gros ludzi mordujących w obozach pracy, czy KL-ach typu Auschwitz - Birkenaus było z SS. Byli to fanatycy święcie wierzący w Adolfa i to co on mówi. Oni wykonywali tą pracę z przeświadczeniem, że czynią dobro i że tak ma być.

Sam fakt, że ludzie ludziom robią kuku jest znany w historii od lat, rozmaite noce, pogromy nie jest niczym nowym w historii. Podobnie jak niczym nowym nie jest rabunek zabijanych, dokładniej mordowanych osób, torturowanie ich czy wykorzystywanie dla najgorszych, bo niewolniczych prac.

Novum, które sprawiło, że Auschwitz - Birkenau stał się symbolem jest skupienie tego wszystkiego w jednym miejscu:

- niewolniczej pracy za głodowe racje aż do śmierci

- mordowania "innych", nazwijmy ich "nieprawowiernymi" [pod względem religii, narodowości [czasem jest to jedno i to samo], preferencji seksualnych i in.]

- rabunku i doprowadzenie go aż do perfekcji

- ilości osób jakich to dotyczyło.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vegito   

Byłem tam 2 razy. Za pierwszym na wymianie międzynarodowej z Niemcami w 2008 roku.Mieliśmy pełne zwiedzanie obozu. Miałem świetną przewodniczkę, opowiadała historie tych którzy próbowali się ratować, tych którzy narażali życie próbując ratować innych. Niesamowite przeżycie. Gdy tak chodziłem po tych salach, ciągle się zastanawiałem jak ludzkość mogła do tego dopuścić. Później apelowałem i przekonywałem niemieckich rówieśników, że nie można dopuścić do III Wojny Światowej pod żadnym pozorem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Vegito

Mocno idealistyczne podejście. Ale gratuluję chęci.

Mi po wizycie w tym obozie to akurat rzygać się chciało. Zwłaszcza, jak zobaczyłem te stosy włosów.

Ale ludzkość jest niereformowalna.

Niestety.

Pzdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Powiem szczerze, że czułam się bardzo zażenowana, wchodząc tam. Dodam, że byłam tam w 3 klasie gimnazjum z wymianą niemiecką (nie wiem kto wpadł na ten pomysł, nikogo się nie powinno zmuszać do oglądania takiego miejsca). Oprócz tego, że niektórzy Niemcy z mojej grupy płakali, to po wyjściu z muzeum przez godzinę nie wiedzieli, czy mogą się do nas odezwać. Byli wstrząśnięci, tak jak my. Mam nadzieję, że już nigdy tam nie wejdę, bo to nie na moje nerwy. Mój pradziadek zginął w obozie koncentracyjnym, mojemu dalekiemu wujkowi udało się przeżyć Gross Rosen. To było po prostu straszne, wyszłam w kompletnym szoku. Warto jednak odwiedzić choć raz, żeby wiedzieć, jak okrutni potrafią być ludzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Może jestem wyprany z uczuć, może przez to, co kiedyś już zobaczyłem. Ale obóz nie zrobił na mnie tak dużego wrażenia. Poza dwoma miejscami.

Dwie tony włosów.

Stosy okularów i butów.

To mocno ryje się w pamięci. A byłem pierwszy i ostatni raz tam rok temu.

Kiedy w tym roku byłem w Muzeum WP w Warszawie i zobaczyłem okulary i guziki z Katynia, to przypomniało mi się Auschwitz. Jedno i drugie to samo.

'Tylko guziki nieugięte.

Guziki z płaszczy i mundurów'

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Avaritia : Polak ma o wiele większą szansę czuć się zażenowany. Spójrz na to co się u nas dzieje - A-B stał się niemalże "dobrem narodowym". Zawsze występuje jako synonim najgorszego co może spotkać człowieka, co rok omawiane są wycieczki z Izraela i migawki z marszów niemieckich żołnierzy / uczniów et c. Słysząc od tym od małego staje nam w wyobraźni coś potężnego, poza możliwością objęcia przez umysł, wchodzimy - napis jak napis kilka piecy, ze cztery koiny, parę baraków, ileś fundamentów i drut kolczasty. Gwoli ciekawości - jeżdżąc po Śląsku [po jego przemysłowej części, tej która jeszcze "za Niemca"] nie raz i nie dwa można zobaczyć tak dobrze znane z A-B słupy, drut kolczasty na górze i ruiny terenó przemysłowych. Według mnie, w Polsce o wiele za często pokazuje się A-B, przy byle okazji działa na wybraźnię, co sprawia że wizyta jak wizyta - przyjść - wyjść.

Niemcy mają zupełnie inną historię, dla nich A-B to memento mori, to sznur w domu powieszonego, to wstydliwy katowski topór mający świadczyć jak niegodnym zawodem parał się ojciec lub dziad, to cmentarz na terenie którego jest multum krzyży i komentarz - to Twój ojciec / dziad ich poćwiartowal.. Przy czym nikt nie twierdzi że "jaki ojciec taki syn", lecz pamiętaj - do tego prowadzi zapalczywość.

Włosy czy okulary zostają w pamięci z prostego powodu - nawet jak dziewczyna z warkoczem jak udo Arnolda S. zgoli się do gołej glacy - będzie z tego szufekja taka na śmieci, góra dwie... a tam mierzą nie na szufle ale miliony szufli. Okulary - dokładnie ta sama zasada: gigantyczny salon okulistyczny to podświetlone gabliotki gdzie na wielu metracj jest może ze trzy - cztery setki i wielki salon. Zrzucone na kupkę te cztery setki zmieściłyby się może do 10 litrowego wiadra, takiego jak do szmaty do podłogi... a tam takich wiader.... Takie drobne rzeczy działają na wyboraźnię, bo z nimi spotykamy się conajmniej codziennie, jeśli nie częściej.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   
Słysząc od tym od małego staje nam w wyobraźni coś potężnego, poza możliwością objęcia przez umysł, wchodzimy - napis jak napis kilka piecy, ze cztery koiny, parę baraków, ileś fundamentów i drut kolczasty. Gwoli ciekawości - jeżdżąc po Śląsku [po jego przemysłowej części, tej która jeszcze "za Niemca"] nie raz i nie dwa można zobaczyć tak dobrze znane z A-B słupy, drut kolczasty na górze i ruiny terenó przemysłowych.

FSO-uważasz ,że A-B jest zbyt przereklamowane?.Hm...opisałeś to trochę tak jakbyś był z kraju w którym takie rzeczy są na porządku dziennym wręcz, w którym normalnie pali się ludzi w piecach i nie jest to nic niezwykłego. Chyba trochę zbyt nonszalancko to ująłeś.Przecież jest to milionowy cmentarz..największy cmentarz na świecie. I dla Polaka to miejsce nie powinno być postrzegane..jako kilka piecy,baraki,zwykły napis itp..dobra idziemy dalej nic ciekawego. A hm..częste transmitowanie obchodów i uroczystości A-B prawda jest taka ,że jest to " wyjątkowe" miejsce bo każde państwa europejskie ma inną historię związaną z A-B I nie zgadzam się ,że w Polsce zbyt często pokazuje się się A-B rzekłabym nawet ,że jest to naszym obowiązkiem...bo przecież to działo się na naszych ziemiach i kto jak nie my będziemy przede wszystkim o tym pamiętać. A wizyta na pewno nie jest traktowana jak przyjdź-wyjdź...bo to bardzo mocno działa na człowiek, między innymi z tego powodu ,że jest to niepojęte dla normalnego człowieka który przychodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.