Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
asiolekb

Osiągnięcia Sumerów

Rekomendowane odpowiedzi

R_7   

Jak widać w róznych źródłach mamy doczynienia z inną datą. Ciężko jednoznacznie powiedzieć która jest najbardziej prawdopodobna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kunio   

w tym linku do hasła koło w angielskiej wikipedii wyczytać można że najstarsze dzieło ukazujące wynalazek jakim jest koło odkryte zostało w południowej Polsce:

The earliest depiction of what may be a wheeled vehicle (here a wagon—four wheels, two axles), is on the Bronocice pot, a ca. 3500 BC clay pot excavated in southern Poland.

Na dole strony jest link do polskiego tekstu na ten temat. Waza znaleziona została w Broncicach. KLIK

Ciekawa sprawa. Wiedział ktoś o tym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

To jest dość stara sprawa. Wazę z Bronic doryto w 1976 r. podczas badań wykopaliskowych prowadzonych przez profesorów Janusza Kruka (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) i Sarunasa Milisauskasa (Uniwersytet w Buffalo, USA). Dla materiałów z obiektu, w którym znaleziono wazę, uzyskano datę radiowęglową wskazującą na wykonanie naczynia około 3635-3370 r. p.n.e. Aczkolwiek interpretacja ornamentu na wazie wcale nie jest tak jednoznaczna. Sporo na ten temat można znaleźć w Janusz Kruk, Sarunas Milisauskas, Rozkwit i upadek społeczeństw rolniczych neolitu, Kraków 1999

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ciekawe, że nikt nie wymienił pisma... Bo chociaż wciąż trwają spory o pierwszeństwo z Egiptem, ale mówimy przecież o osiągnięciach Sumerów- dlatego sądzę, że dla Sumerów to było jedno z największych. My znając szersze horyzonty historyczne możemy to trochę bagatelizować, ale też nie możemy odmówić jego znaczenia dla wszystkich cywilizacji Bliskiego Wschodu!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Sumerowie budowali tzw. zikkuraty. Były to monumentalne budowle sakralne w formie ostrosłupa, zbudowane z kwadratowych bloków. Byłyby to pierwsze budowle monumentalne człowieka? Bo nie wiem, jak w tym czasie wyglądały Chiny? „Epos o Gilgameszu”. Czyżby pierwsze dzieło literackie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karo   
„Epos o Gilgameszu”. Czyżby pierwsze dzieło literackie?

Ja słyszałam, ze pierwsze. Ponadto wprowadzili sześćdziesiętny pomiar czasu - 24 godz, 60 min. i 60 sek , umieli rozwiązywać równania kwadratowe , a co najciekawsze podobno potrafili wytwarzać prąd, czego dowodzą odnalezione w Mezopotamii naczynia, wypełnione prętami z kwasem. To chyba także oni stworzyli pierwsze odważniki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mhmm... l co dalej?

Może coś o systemie sześćdziesiątkowym? O podziale okręgu na 360 stopni... tabliczce Plimpton 322, podziale godziny podobnym do naszego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

o prosze;> dziekuje ci bardzo;>

a wiesz moze o co mojej nauczycielce chodzilo z tym:

Epos o Gilgameszu:

Mit o potopie:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

o prosze;> dziekuje ci bardzo;>

a wiesz moze o co mojej nauczycielce chodzilo z tym:

Epos o Gilgameszu:

Mit o potopie:

Ja wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.