Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Przypadki Niemców - Powstańców?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Słyszałem o Austriaku. Ottokar Flandorfer "Otto" walczył na Reducie Wawelskiej jako snajper. Odznaczony został nawet KW. Ale o Niemcach po stronie polskiej nie słyszałem. Chociaż poszperać tu i tam nie zaszkodzi...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A cóż się z nim później stało? Rozstrzelano go, zginąl, a może udało mu sie przeżyć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki oto fragment:

Kilku chłopców słucha opowiadań wziętego do niewoli Ukraińca. Służył w oddziałach niemieckich i w czasie ataku przeszedł na stronę powstańców. Teraz prosi, aby mu dać broń, ponieważ chce walczyć w naszych szeregach.

Na imię ma Misza. Był w Armii Czerwonej, został wzięty do niewoli przez Niemców i miał do wyboru śmierć w niemieckim obozie zagłady albo Wehrmacht. Wybrał to drugie. teraz skorzystał z okazji, by znów mieć możność walki z "germańcem". Mówi, że Rosjanie są już na Pradze, że lada dzień wejdą do Warszawy. Z jego słów przebija niezachwiana wiara w siłę Armii Czerwonej, wiara, że lada godzina nastąpi uderzenie zza Wisły.

"Na barykadach Warszawy" Stanisław Komornicki

W owym przypadku, nie był to co prawda Niemiec, ale pokazuje nam to obraz, iż zdarzały się sytuację, w których przechodzono na stronę powstańców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A jednak byli:

Nagle seria miotaczy min pada w pobliżu. Giną w gruzach ci, którzy nieśli pomoc zasypanym. Sanitariuszka Jagienka (Danuta Pieńkowska), powstańcy: Jankowski, Królikowski, Flizikowski i porucznik Konstanty, zastępca kwatermistrza batalionu <<Gozdawa>>.

Śmierć jego wzbudziła ogromny żal. Prawdziwe jego nazwisko- Henryk Bülow-Gorow. Po wejściu Niemców do stolicy nie powrócił na stanowisko dyrektora PKO. Wraz ze swoimi przyjaciółmi założył spółdzielnię >>Rozwój<< i na tym polu rozwinął ożywioną działalność. Odrzucał wszelkie propozycje przejścia na reichs- czy volksdeutscha, choć okupanci przypominali mu jego pochodzenie z arystokratycznej niemieckiej rodziny, której członkowie byli sławnymi kanclerzami, ministrami, generałami- twórcami germańskiej potęgi.

Przodek jego w okresie wojen napoleońskich osiadł w naszej stolicy, ożenił się, pokochał to przedziwne miasto, uległ urokowi kultury polskiej i najzupełniej się zasymilował.

Nie był to zresztą odosobniony wypadek. Wystarczy choćby wspomnieć najbardziej znane i szanowane nazwiska w stolicy: Oppmanów, Wolffów i Gebethnerów. Mimo krwi niemieckiej byli żarliwymi Polakami.

Za: Podlewski S., Przemarsz przez piekło, Warszawa 1957, s. 336.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Albinosie, na moj gust to nie byl Niemiec. Nie bardziej niz Krzysztof Zanussi jest Wlochem. Obaj to Polacy z nietutejszym pochodzeniem...

Zaznaczyc musze, ze ja mam cokolwiek francuska idee narodowosci - jestem Polakiem, bo sie za takiego mam. Moje geny czy rodzinna historia nic do tego nie maja. Liczy sie przekonanie i paszport :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jednak pochodzenie niemieckie. Sam fakt, iż same władze okupacyjne proponowały mu zostanie reichs- albo volksdeutschem, wystarczy aby umieścić go w tym temacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Oczywiscie! Ja tylko musialem swoje analno-szczegulanckie trzy grosze wetknac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To żeby wątpliwości nie było, temat dotyczy przypadków Niemców-powstańców, a nie tego, kiedy jest się przedstawicielem jakiegoś narodu, a kiedy nie. Z tym proszę do innych tematów :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Reichdeutsch to obywatel Rzeszy aryjskiej krwi i tylko takich można uznać za Niemców,był bodaj jeden przypadek w AL walczył członek KPD zginął na Starówce

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Reichdeutsch to obywatel Rzeszy aryjskiej krwi i tylko takich można uznać za Niemców

Por. Henryk Bülow-Gorow "Konstanty" spełnia ten warunek. To że nie przeszedł z własnej woli, to już inna sprawa. Ale formalne warunki na Niemca spełniał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy miał obywatelstwo przed 1939, Reichsdeutsch to obywatel starej Rzeszy w granicach z 1937 roku, ewentualnie potomek Reichsdeutscha do 1918 którego rodzice nie zrezygnowali z obywatelstwa niemieckiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.