Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
vanbrovar

Nikola Tesla - Serb czy Chorwat

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem w jakim dziale to umieścić, ale jakiej narodowości był właściwie ten słynny wynalazca? Do tej pory spotykałem się z informacjami, że był Chorwatem, a niedawno natykam się na same źródła czyniące go Serbem (np. wikipedia).

Jak właściwie jest?

Żył w czasach, gdy kwestie narodowościowe nabrały wagi, trudno więc by nie przydzielić go do jakiejś grupy narodowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę, że był Serbem. Zawsze dotąd czytałem, że był Chorwatem. Przecież to w Zagrzebiu jedną z ulic na starym mieście jest ulica Tesli. Z tego co się orientuję to na wikipedii czasem zdarzają się błędy.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Chorwaci przyznają się do niego w 100%. Raz mało nie zostałem pobity gdy nieśmiało zasugerowałem iż według niektórych źródeł Tesla był Serbem.

Z tym, że nie dziwiłbym się gdyby Serbowie reagowali podobnie na sugestię, że Tesla był Chorwatem.

(Każdy chciałby mieć geniusza w rodzinie.)

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Może by ęis ;) jakoś dogadali ze sobą?

Np. do czasu opracowania systemu energii trójfazowej prądu przemiennego byłby on Chorwatem. W późniejszym okresie jego "genialnej" wynalazczości byłby on Serbem.

Od tego typu uwag poldasie jestem - ja.

Proszę mi nie odbierać "chleba".

secesjonista.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przecież to w Zagrzebiu jedną z ulic na starym mieście jest ulica Tesli.

Noo, jeśli ulica ma być dowodem, to ja też mam równie ważki argument. Podczas pogrzebu tego wynalazcy, w 1943 roku, intonowano pieśń "Tamo Daleko" Đorđe Marinkovićia. Był to nieoficjalny hymn serbskiej diaspory, zarówno w dwudziestoleciu jak w okresie zimnej wojny. W czasach Tito, jej wykonywanie było zakazane - jako symbol serbskiego nacjonalizmu.

A o chorwackich pieśniach podczas tej ceremonii, jakoś głucho...

:B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedni i drudzy uważają go za swojego. I pewnie samemu Tesli by to specjalnie nie przeszkadzało. W dzisiejszych kategoriach pewnie bardziej był Serbem. Urodził się co prawda na terenach dzisiejszej Chorwacji, ale w serbskiej (prawosławnej) rodzinie. A ojciec do tego był duchownym prawosławnym.

Ale sam Tesla w swoich dziennikach pisał o tym, że cieszy się, że także Chorwaci uważają go za swojego i wywodził swoje pochodzenie zarówno ze strony matki, jak i ojca od chorwackiej szlachty (na prawosławie miał przejść jego pradziadek).

W procedurach patentowych podawał się wpierw za obywatela Austro-Węgier, potem USA. Co zresztą nie dziwi i nie świadczy o narodowości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.