Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
vanbrovar

Nikola Tesla - Serb czy Chorwat

Recommended Posts

Nie wiem w jakim dziale to umieścić, ale jakiej narodowości był właściwie ten słynny wynalazca? Do tej pory spotykałem się z informacjami, że był Chorwatem, a niedawno natykam się na same źródła czyniące go Serbem (np. wikipedia).

Jak właściwie jest?

Żył w czasach, gdy kwestie narodowościowe nabrały wagi, trudno więc by nie przydzielić go do jakiejś grupy narodowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsze słyszę, że był Serbem. Zawsze dotąd czytałem, że był Chorwatem. Przecież to w Zagrzebiu jedną z ulic na starym mieście jest ulica Tesli. Z tego co się orientuję to na wikipedii czasem zdarzają się błędy.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Chorwaci przyznają się do niego w 100%. Raz mało nie zostałem pobity gdy nieśmiało zasugerowałem iż według niektórych źródeł Tesla był Serbem.

Z tym, że nie dziwiłbym się gdyby Serbowie reagowali podobnie na sugestię, że Tesla był Chorwatem.

(Każdy chciałby mieć geniusza w rodzinie.)

Edited by secesjonista
poprawiono pisownię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   

Może by ęis ;) jakoś dogadali ze sobą?

Np. do czasu opracowania systemu energii trójfazowej prądu przemiennego byłby on Chorwatem. W późniejszym okresie jego "genialnej" wynalazczości byłby on Serbem.

Od tego typu uwag poldasie jestem - ja.

Proszę mi nie odbierać "chleba".

secesjonista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież to w Zagrzebiu jedną z ulic na starym mieście jest ulica Tesli.

Noo, jeśli ulica ma być dowodem, to ja też mam równie ważki argument. Podczas pogrzebu tego wynalazcy, w 1943 roku, intonowano pieśń "Tamo Daleko" Đorđe Marinkovićia. Był to nieoficjalny hymn serbskiej diaspory, zarówno w dwudziestoleciu jak w okresie zimnej wojny. W czasach Tito, jej wykonywanie było zakazane - jako symbol serbskiego nacjonalizmu.

A o chorwackich pieśniach podczas tej ceremonii, jakoś głucho...

:B):

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedni i drudzy uważają go za swojego. I pewnie samemu Tesli by to specjalnie nie przeszkadzało. W dzisiejszych kategoriach pewnie bardziej był Serbem. Urodził się co prawda na terenach dzisiejszej Chorwacji, ale w serbskiej (prawosławnej) rodzinie. A ojciec do tego był duchownym prawosławnym.

Ale sam Tesla w swoich dziennikach pisał o tym, że cieszy się, że także Chorwaci uważają go za swojego i wywodził swoje pochodzenie zarówno ze strony matki, jak i ojca od chorwackiej szlachty (na prawosławie miał przejść jego pradziadek).

W procedurach patentowych podawał się wpierw za obywatela Austro-Węgier, potem USA. Co zresztą nie dziwi i nie świadczy o narodowości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.