Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najwybitniejszy Grecki polityk

Najwybitniejszy Grecki polityk to:  

52 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Arystydes
      2
    • Demostenes
      5
    • Kimon
      1
    • Klejstenes
      4
    • Perykles
      19
    • Inny jakie?
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie to Klejstenes za reforme organów władzy w Atenach:

zgromadzenie ludowe (eklezja)

rada 500

areopag

sąd przysięgłych

Stworzył podwaliny pod ustrój demokratyczny jego myśli kontynuował Perykles.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Jak dla mnie to Perykles. Myślę że gdyby nie zaraza mógłby poprowadzić ateny do zwycięstwa w wojnie peloponeskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

IMHO Alkibiades też zasługuje na uznanie. Kto, jak nie on potrafił tak zręcznie lawirować pomiędzy kolejnym władcami?

Ostatecznie zagłosuję jednak na Peryklesa za rozsądne reformy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

większość z nich zasługuje na uznanie jednak perykles był najwybitniejszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

no właśnie ty nie wykluczasz innych a ja wykluczam i uważam że nie wszyscy z tej listy zasługują do kandydowania na najwybitniejszego greckiego polityka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Ach... Problem wyniknął w momencie, gdy uznałem, że twoja poprzednia wiadomość była skierowana do mnie, a była w gruncie rzeczy niezależna. Czy byłbyś tak uprzejmy i rozwinąłbyś myśl, że "nie wszyscy z tej listy zasługują do kandydowania na najwybitniejszego greckiego polityka"? Kto konkretnie i dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Kimon był przeciwnikiem demokracji, oraz dążył do przyjaźni między spartą a atenami. Arystydes był zwolennikiem walki z Persami na lądzie(gdyby sięgo posłuchano nie byłoby salaminy) Demostenes o mało co nie doprowadził swoimi ruchami do zniszczenia aten. Tylko co do Peryklesa, Klejstenesa i pominiętego w ankiecie Temistoklesa nie można mieć większych zastrzeżeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Perykles był najlepszy. Jego reformy e demokracji ateńskiej umożliwiły sprawowanie urzędów wszystkim pełonoprawnym obywatelom Aten...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Perykles. Najczęściej mając na mysli najlepszego reformatora Aten mozna powiedziec, ze Perykles lub Klejstenes, ale jestem za Peryklesem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Perykles. Dzięki niemu Ateny były potęgą, ale położyła go zaraza i zabawa się skończyła.

i pominiętego w ankiecie Temistoklesa

Właśnie... Kto uratował Ateny (jeśli nie całą Grecję) w wojnie z Persami 480-479?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Temistokles - polityk absolutny, zniszczony mechanizmem którego największy geniusz nie mógł kontrolować skoro jego celem była eliminacja wszystkiego co wybitne i nie wyłonione z losowania czy gorszego nawet od losowania demokratycznego wyboru - chociaż wybitne przypadkowo zaplątane i wylosowane czy co bardziej zdumiewające wybrane demokratycznie było równie zagrożone. Temistokles miał na tyle sprytu by przynajmniej ocalić życie. Wspaniała postać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.