Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

jachu   
czy Benedykta XVI, czy jak kto woli, Josepha Ratzingera, też mamy oceniać przez pryzmat narodowości i faktu, że służył w HJ? Tak jak wszyscy jego rówieśnicy?
Absolutnie! A który młody Niemiec, mający "szczęście" żyć w tamtych czasach nie należał do HJ? Podobnie było ze służbą związaną z obroną plot (obsługa baterii, usuwanie zniszczeń itp.), kierowano tam obligatoryjnie wszystkich (zdrowych oczywiście) młodych ludzi w określonym wieku (to chyba też zleżało od odpowiedniego etapu edukacji).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Taki mały cytacik, mam nadzieję, że mi wybaczycie język: otóz pewien chlop pod koniec lat 40. trafił do obozu pracy za takie zdanie, w którym powiedział, że:''wolałby Hitlera w d... pocalować, jak Stalina w twarz, bo za Hitlera miał wszystko, a za Stalina nie ma nic, bo mu sołdaty wszystko rozkradły.''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
P@blo   

Moja babcia miała wtedy 13 lat.Mieszkała kolo Wielunia,przy granicy.Gdy którys z niemieckich żołnierzy zarzadał od niej chleba dostał go.Powiedział,że odda chleb gdy przyjedzie ich kuchnia polowa.Oddał dwa bochenki.

Dzielenie żołnierzy rzeszy na dobrych i złych nie ma sensu,działali w jednej sprawie.Czasem widac było przebłyski człowieczeństwa,czasem okrutność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Byli również dobrzy Niemcy np. burmistrz Koloni . Może część Niemców działała pod przymusem.

Przykładowo wstępowanie do HJ. było obowiązkowe.

Edytowane przez FSO
Ortografia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Marszalek : pożycz i przeczytaj sobie książki, nieco fabularyzowane ale jednak, gdyż pisane na podstawie autentycznych przeżyć: 08/15 [trzy części] H. H. Kirsta; np. Batalion Marszowy S. Hassela, czy Żelazny Krzyz. Są to opisy tego co się dzialo na froncie, tego jak wojna sprawia że żołnierz stjae się istotą walczącą o to by przeżyć.

Co do "cywilnych" nikt nie pisze, że wszyscy Niemcy byli winni wszystkiemu co się działo - to oznaczałoby odpowiedzialność zbiorową, w najgorszym tego słowa znaczeniu [co niestety mimo wszystko zastosowano w Norymberdze - ale to zupełnie inna bajka]. Niemcy jako naród byli różni - byli tacy co ratowali każdego narażając swoje życie, byli tacy co skarżyli na sąsiadów i byli też tacy co mówili "Twoja chata z kraja i starali się żyć". Co ciekawe wśród elity i warstw wykształconych tak mocno po wojnie oceniano wspolpracę z A.H. że gdyby chciano zrobić denazifikację tak jak powinna ona wyglądać to Niemcy jako kraj przestałby funkcjonować [vide etos niemieckiego urzędnika i aparatu biurokratycznego].

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dawidd   

Witam

Zawsze przyglądałem się i starałem zrozumiec jak Adol Hitler w ciągu niewielu lat odbudował tak zniszczoną gospodarke niemiecką , tak zrujnowane Państwo Niemieckie oraz surowo ukarane Traktatem Wersalskim.

W ciągu paru lat Adolf podniósł gospodarke , ludzie mieli prace było lepiej dla Niemców widziałem plan niemieckich autostrad co w tamtych czasach było coś absolutnie nowego . Jestem ciekaw również jak rzesza zapoczątkowała tak świetną technike wojskową ?

A co do bomby atmowej to poczatki tej bomby zalicza sie na konto Niemców...

pozdrawiam

Edytowane przez FSO
Ortografia!!!! - FSO

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Witam

Zawsze przyglądałem się i starałem zrozumiec jak Adol Hitler w ciągu niewielu lat odbudował tak zniszczoną gospodarke niemiecką , tak zrujnowane Państwo Niemieckie oraz surowo ukarane Traktatem Wersalskim.

W ciągu paru lat Adolf podniósł gospodarke , ludzie mieli prace było lepiej dla niemców widziałem plan niemieckich autostrad co w tamtych czasach było coś absolutnie nowego . Jestem ciekaw również jak rzesza zapoczątkowała tak świetną technike wojskową ?

a co do bomby atmowej to poczatki tej bomby zalicza sie na konto niemców...

pozdrawiam

He, he, he......No i to mistrzostwo w propagandzie......Nie tylko na uzytek helmutow.....

przecietne zarobki byly nizsze niz przed 1929. Konsumpcja masla tez duzo nizsza niz przed dojsciem

Adolfa do wladzy. Mieszkacy miast wcinali duzo mniej miecha i kielbasy. Zajadali sie za to margaryna,

byli szczesliwi i przekonani, ze sa the best. Swiat byl in Ordnung. Przestepczosc nie istniala - prawie.

(bo nic o tym w gazetach nie bylo). Prostytutki zniknely z ulic, zebracy tez. (czesc w obozach pracy,

reszta praktykowala po kryjomu). Nakazy pracy dla absolwentow z czasu PRL -u to maly pikus w porownaniu

z tym co czekalo takiego goscia z Rzeszy. Brunatne elyty sie dosc szybko skorumpowaly, prowadzac

"interesujcy" tryb zycia. Reichsschatzmeister der NSDAP przeprowadzil miedzy 1933 i 1941 10. 887 spraw

o korupcje dot. czlonkow partii.

" System Koch" - gauleiter Prus Wschodnich tez jest ciekawym przykladem...

W 1935 zostaje na miesiac zdjety ze stanowiska (Oberpräsident) pod masywnymi zarzutami defraudacji i korupcji.Jego wspolpracownik (bodajze Paul) zostaje uwieziony. Po miesiacu Koch zostaje przez Adolfa przywrocony na stanowisko ( zasluzony Volksgenosse - pozycja NSDAP w Prusach Wschodnich) . Jego wspolpracownik zostaje krotko potem zwolniony i w partyjnym trybie oczyszczony ze wszelkich zarzutow.

Koch nabija kabze dalej...tyle ze inteligentniej.....itd...itd....Pokazowa organizacja DAF (Deutsche Arbeitsfront) - sklep samoobslugowy dla swoich "Volksgenosse". W sumie normalne. Likwidacja parlamentow,

kastracja instytucji kontrolnych, brak niezaleznych mediow.....Moglo byc w sumie gorzej. Bylo jak bylo.

Odrobine inaczej niz niektorzy sobie to wyobrazali i wyobrazaja.

Ze wczorajszy i dzisiejszy helmut (i nie tylko) wierzy w III Rzesze - ideal prawa i sprawiedliwosci ma

swoja przyczyne. Nazisci na tym (niszczenie "ukladow"- korupcji) (tez) dojechali do wladzy,

silnie akcentujac i wyolbrzymiajac zjawiska korupcji za czasow republiki weimarskiej, z pokazowymi

procesami i innymi szopkami ( skad my to znamy ...????). Potem jak juz sa u wladzy ( i koryta)

to zjawisko naraz znika.....nic sie o nim nie pisze. Bo nie wolno. A "deutscher Michel" ( i nie tylko) jest do dzis

przekonany o panujacym Ordnung und Disziplin w tysiacletniej.

Swietna technika wojskowa ? Margaryna. I nie tylko. To system ksztalcenia, szkol, instytutow......

istniejacy na dlugo przed Adolfem. Tak samo jak plany autostrad.

A ze III Rzesza byla pod koniec lat 30 na krawedzi bankructwa ?. O tym przecietny helmut nie musial

wiedziec.....Obywatelom PRL tez sie tak miedzy 1976 - 1978 tez wiele wydawalo......

(ale przynajmniej konsumowali wiecej kielbasy.....;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

dawidd : tak naprawdę [będę pisal troszkę mniej na wesolo niż ak_2107 ;)] A.H. wykorzystal kilka spraw:

1. Z pomocą tow. Stalina podzielil lewicę [dokladniej socjalistów i komunistów - SPD i KPD] i w rozmowach z wielkim przemyslem stwierdzil ze jest jedyną silą zdolną zablokować komunistów a poza tym, on jest przeciw ograniczeniom traktatowym jakie zostaly nalozone na przemysl

2. Jak już ak_2107 zauważyl ów rozwój militarny Niemiec odbywal się "na kredyt" zaciągany normalnie u innych lub bezzwrotny jako zajęcie zasobów banków Austrii i Czechoslowacji. Poza tym zajęcie Saary i remilitaryzacja Nadrenii oznaczala przejęcie pelnej kontrolii nad tymi bardzo ważnymi rejonami gospodarczymi i możliwość wykorzystania ich "na calego"

3. Dane statystyczne pokazują, że tak naprawdę choć roslo zatrudnienie i średnie place, to koszty utrzymania rosly znacznie szybciej. Z drugiej strony dość szeroko rozwinięta pomoc socjalna czy pewne typowo "socjalne zabiegi -> KdF" spowodowaly, że spoleczeństwo czulo, że o nie się dba. [dostalo nieco chleba i calą masę igrzysk]

4. Wielkie budowy - nie wnikam czyjego projektu - oznaczalo zatrudnienie calej masy osób, także bezrobotnych i więźniów pozwalalo na oficjalne szybkie zmniejszanie statystyk, sprawienie ze mniej lub bardziej pozornie naród znów czul, że ktoś o niego dba, zatrudnia się obiboków i tych którzy do tej pory...

5. Wykorzystanie Żydów jako wroga publicznego nr 1. za to się dzialo wcześniej oznaczalo znalezienie winnego [coś a'la dzisiejszy uklad], a wykonienie go - jego rozbicie. Poza tym po wieloletnich zamieszkach brutalne zaprowadzenie spokoju, dla wielu bylo czyms calkiem sensownym - w końcu jest spokój i można z dziećmi wieczorem...

6. Odrzucenie realne i oficjalne Traktatu Wersalskiego, traktowanego jako upokorzenie Niemiec, na pewno zjednalo mu wielu naprawde wielu szczerych zwolenników

7. Goebbels czyli propaganda.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Fejszterze Dyskusja na SB przeskoczyła ale ten temat jest jak najbardziej byś pociągnął dalej swe rozważania o "niemieckich nazistach".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Wydaje mi się, że na SB dosyć jasno sprecyzowałeś swoje poglądy. Niemieckie obozy więc i niemiecka odpowiedzialność jako wszystkich. Zapomniałem o czymś ?

Edytowane przez fejszter

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Mniej więcej. Wyróżnianie co do winy za Auschwitz jakichś bliżej nieokreślonych nazistów, czy też niemieckich nazistów nie oddaje istoty sprawy. Bo Niemcy jako nacja lubią sprawność organizacyjną państwa, ordung. To powoduje, że tworzą bardzo sprawne czy to ludzkie czy nieludzkie systemy, w których czy porządni, czy nieporządni są sprawnymi trybikami. Stąd me bibilijne pytanie o tych dziesięciu sprawiedliwych.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, fejszter edytował swój wpis zatem tych 13 Sprawiedliwych (z rodziny) zniknęło... a dlaczego?

Przecież warto się pochwalić takimi przodkami i wspomnieć ich z nazwiska.

Oczywiście, trudno nam weryfikować rodzinne przekazy fejszter - skoro nie wiemy o jakich osobach jest mowa, gdzie stacjonowali w czym brali udział itd.

Zatem możemy mu wierzyć bądź - nie, zależnie od naszej dobrej woli.

Atoli ja rozumiem rzeczy prosto:

"... jasno sprecyzowałeś swoje poglądy. Niemieckie obozy więc i niemiecka odpowiedzialność jako wszystkich".

Czy fejszter nie zgadza się z taką konstatacją?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Jeżeli tak uważacie i słuszna jest odpowiedzialność grupowa to nie wiem co mam dodać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jeżeli tak uważacie i słuszna jest odpowiedzialność grupowa to nie wiem co mam dodać.

Słabe tłumaczonko. Czyż pod określeniem "niemieccy naziści" nie ma też takowej ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.