Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Vissegerd

Piotr Stołypin

Rekomendowane odpowiedzi

Piotr Stołypin (Piotr Arkadiewicz Stołypin, ros. Пётр Аркадьевич Столыпин; 14 kwietnia 1862 - 18 września 1911), polityk rosyjski, 1906-1911 premier i minister spraw wewnętrznych w okresie rządów Mikołaja II Aleksandrowicza (1894-1917).

Urodził się 14 kwietnia 1862 (2 kwietnia wg kalendarza juliańskiego) w Baden-Baden. Od kwietnia 1906 minister spraw wewnętrznych od lipca jednocześnie premier.

Stosował terror w walce z ruchem rewolucyjnym, okres jego władzy określany jest jako reakcja stołypinowska. W 1907 rozwiązał Dumę, zmienił ordynację wyborczą i znacznie ograniczył uprawnienia parlamentu sprowadzając go do instytucji fasadowej.

Jednocześnie Stołypin dążył do modernizacji państwa. Wspólnie ze swoimi współpracownikami takimi jak Aleksandr Kriwoszein i Andrzej Andrzejewicz Køfød, przeprowadził zakrojoną na szeroką skalę reformę rolną. Zdania historyków na temat działań Stołypina są bardzo różne.

Stołypin został śmiertelnie raniony w zamachu 14 września 1911 (1 września wg kalendarza juliańskiego) przez eserowca mającego powiązania z carską tajną policją Ochrana Dymitra Bogrowa w Kijowie i zmarł 18 (5) września.

Tyle wikipedia, to zaledwie garść informacji. Według niektórych był brutalnym i krwawym premierem, likwidującym jakikolwiek opór i knowania bez litości, wysyłającym w kibitkach na Sybir przeciwników politycznych. Z drugiej strony, jego zasługi w "cywilizowaniu" Syberii, reformie produkcji rolnej (spółdzielnie), plany na przyszłość Imperium Rosyjskiego są nie do podważenia. Ponoć planował, że w latach '20 takie kraje jak Polska czy Finlandia powinny uzyskać autonomię, aby po kolejnych 20 latach stały się państwami w pełni suwerennymi, w ten sposób w sojuszu z Rosją. Takie plany dotyczyły też innych obszarów Cesarstwa. Stołypin doskonale rozumiał, że nie da się w XX wieku trzymać brutalnie pod butem tylu narodów, przewidział krótkowzroczność takiej polityki. Był chyba najwybitniejszym premierem Rosji, późniejszy rząd księcia Lwowa to nawet nie namiastka gabinetu naszego bohatera.

Co sądzicie o tej postaci? Istnieją tezy, że gdyby nie jego przedwczesna śmierć, to być może uniknięto by I WŚ, a przynajmniej Rosja nie wzięłaby w niej udziału. Dla mnie osobiście, to największy polityk rosyjski XX wieku.

Pyotr_Stolypin_LOC_07327.jpg

Zapraszam do dyskusji :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Był osobą wpływową w ówczesnej Rosji. Człowiek z zasadami wielkimi planami. Przeprowadził jednąz istotnych reform. Zginą w wyniku zamachu. Zamach najprawdopodobniej nastąpił aby wyeliminować jednego z wpływowych polityków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tym zamachem to bardzo prawdopodobne. Otóż zabójcą premiera Stołypina był niejaki Dymitr Bogrov, powszechnie uważany za anarchistę. Taką też wersję oficjalnie przyjęto, że za zamachem stali anarchiści. Jednak Bogrov był również agentem carskiej Ochrany. Dalej, powieszono go zaledwie w 10 dni po zamachu, a śledztwo przerwano na osobisty rozkaz cara. Dlatego też, podejrzewa się, że za zamachem nie stali żadni lewacy, a konserwatywni monarchiści, przeciwni reformom Stołypina, obawiający się jego wpływu na cara. Nigdy jednak nie udowodniono tej wersji.

To świadczy jednak, jak szerokie horyzonty miał Stołypin, jak wielkim był reformatorem, niestety, niezrozumianym przez współczesnych. Czy nie ma tu pewnej analogii do Wielopolskiego? Na przekór własnemu narodowi, lecz dla jego dobra.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

hmm analogii z Wielopolskim. Daleko idąca teza. Nie chciałbym się o nim wypowiadać. Stołypin miał dalekie horyzonty. Był zrozumianym i to bardzo dobrze. Bano się go i jego wpływów. To najprawdopodobniej stało sie przyczyną zamachu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

hmm analogii z Wielopolskim. Daleko idąca teza. Nie chciałbym się o nim wypowiadać. Stołypin miał dalekie horyzonty. Był zrozumianym i to bardzo dobrze. Bano się go i jego wpływów. To najprawdopodobniej stało sie przyczyną zamachu.

Przypomina mi się artykuł Jana Baudouin de Courtenay pt. Z powodu zamachu na Stołypina, "Krytyka" 1911, R. XIII, t. 31, z. 10, a zwłaszcza stronice 129, 131.

Ten jednej z najwybitniejszych językoznawców polskich, człowiek który jak mało kto ma prawo rościć sobie prawo do tego by znać realia Rosji przełomu XIX/XX wieku; wywołał u mnie wrażenia dość negatywne; stosując "pełen odrażających inwektyw" język, o którym za chwilę dopowiem.

Ów Autor, przez praktycznie większą część tego tekstu, daje adnotacje względem margrabiego Wielopolskiego, nazywa go "zbrodniarzem", który w styczniu 1863 r. zarządził brankę "według dawnego złodziejskiego systemu".

Po tych arbitralnych sądach, zaczyna się akord 'Stołypina', aczkolwiek Jan Baudouin de Courtenay zastrzega się iż wcale nie chce porównywać tych dwóch postaci, bo jak to anonsuje Stołypin był powierzchownym dyletantem, a jego przemówienia to mowy: "butnego raubrittera lub też rosyjskiego oficera gwardii, gotowego z aplombem gadać o wszystkim" - bo "Stołypina należy nazwać zbrodniarzem w n-tej potędze" albo też "jednym z największych zbrodniarzy"... bo nie dorósł on nawet do tej miary co Witte i Trepow...".

Stołypin lojalny sługa Imperatora, który miał wizję reform, zwłaszcza rolnych, zlikwidowania nieudolnej 'kliki' jaką bez wątpienia były 'wspólnoty gminne' które przyczyniały się do patologii z wykorzystaniem ziemi rolnej.

Niestety natrafił ów na archaiczną administrację państwa carów zacofaną, niezdolną do akceptacji tak reformatorskiego kursu, kursu który dodatkowo potęgowany był przez mentalności kół rządzących.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, bavarsky - Baudouin de Courtenay, choć ma szereg zasług na wielu polach to znany jest z dość kontrowersyjnych ocen wielu kwestii, zwłaszcza w ramach saidowskiego dyskursu o kolonializmie, zwłaszcza tym na wschodzie Polski.

A co do samego Stołypina... zainteresował mnie ów fragment o "wspólnotach gminnych" - czy rzeczywiście były, aż taką patologią i co Stołypin proponował w zamian?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

A co do samego Stołypina... zainteresował mnie ów fragment o "wspólnotach gminnych" - czy rzeczywiście były, aż taką patologią i co Stołypin proponował w zamian?

Chciałbym to rozszerzyć bardziej przy najbliższej sposobności, tym niemniej jestem obecnie na etapie przerabiania sprawozdania Stołypina za rok 1904, z rządzonej przez siebie guberni saratowskiej [był naówczas gubernatorem, co ciekawe odpowiadającym bezpośrednio przed Ministrem Spraw Wewnętrznych, którym naówczas był kto?... Plehwe].

Raport tenże został opublikowany jako źródło w t. 4, 1926 r. ... archiwalnego periodykowa pt. 'Krasny Archiw'. I co trzeba przyznać niezwykłym, nowym?, doświadczeniem jest przeczytanie w bolszewickim periodyku; tekstu, którego pierwsze zdanie brzmi tak: В 1904 году господь бог благословил Саратовскую губернию обильным урожаем.

Był to rok bardzo urodzajny plony obfite 148 mln pudów zboża przy przeciętnej wynoszącej tylko 108 mln.

Chciałbym jednocześnie na końcu zaznaczyć; że w sprawie poruszonych w swoim poprzednim poście sprawy 'wspólnot gminnych', nie tyle wyrażałem swoje zdanie ile opinie które przyświecały Stołypinowi na ich temat, jeszcze z czasów kiedy to był marszałkiem szlachty na Kowieńszczyźnie, oraz przewodniczącym zjazdu tzw. komisarzy włościański w powiecie kowieńskim.

Z ziemią tą Stołypin jako urzędnik związał się na całkiem długo, bo od marca roku 1889 aż do 1902, poznał przy tym bardzo dokładnie problematykę rolną, a przejeżdżając koleją, nieraz przez Prusy i spotykając się z tamtejszymi ziemianami, miał sobie wyrobić przekonanie o nieefektywności Rosyjskiego zagospodarowania przestrzenią upraw rolnych.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie dywagując blisko O.T. warto by wiedzieć jaki był plon z dziesięciny i jakiej: skarbowej (1,09 ha) i tzw. dużej (1,45 ha) w poszczególnych regionach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×