Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Egzekucja Ludwika XVI

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. A co do gilotyny wiem, że najpierw testowano je na żywych owcach i zmarłych. W końcu zadebiutowała na żywym rabusiu o nazwisku Pelletier. Tłumy zebrały się 25 kwietnia 1792 roku, aby popatrzeć na egzekucje. Narzekano: za szybko to idzie nie ma czasu się nacieszyć. Niezadowolony tłum rozszedł się śpiewając: dajcie nam stare dobre drzewo wisielców. Okropne :mellow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak to widzę, źle się czuję.

A ja jeszcze nie widziałem czegoś takiego trudno mi więc określić własną reakcję.

Jak to widzę

Choć nie mogę powiedzieć, że zazdroszczę Ci widoków. :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że nie jestem okrutnikiem. Uważam, że Francuzi dobrze zrobili, zakazując Ludwika XVI na gilotynę. Za pierwszym razem, kiedy próbował uciec, został jednak złapany. Za drugim razem mogłoby się udać. Ludwik XVI miał plan odzyskania władzy po przez wypożyczenie wojsk, od swoich sąsiadów, aby stłumić rewolucję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo źle zrobili zwłaszcza, że złamali własne prawa w tym momencie.

Za pierwszym razem, kiedy próbował uciec, został jednak złapany

No popatrz, a oficjalna wersja rewolucjonistów brzmi: został porwany...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to powiedz mi przez kogo, przez siebie? Zresztą jedyny kraj, który chciał udzielić pomocy militarnej była Szwecja. Ludność uznała to za zdradę stanu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na słówko "oficjalna", po czym zadaj sobie pytanie czemu rewolucyjnej wierchuszce zależało na ukryciu faktu próby ucieczki.

Ludność uznała to za zdradę stanu.

Ludność czy rewolucyjni przywódcy?

A za co w sumie skazano Ludwika i jak to się ma do artykułów rozdziału drugiego konstytucji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To idzie tak, że Ludwik XVI z Marią Antoniną, planowali ucieczkę z Paryża. Potem zamierzali „pożyczyć” wojska od krajów ze wschodu. Numer polegał na tym, że Maria Antonina była siostrą cesarza Austrii. Tyle, że wschód nie kwapił się z pomocą militarną, po za Szwecją. Przywódcy rewolucyjni, przestraszyli się, że król powróci z licznym wojskiem, aby stłumić rebelię. A z tą próbą ucieczki, sądzę, że gdyby lud dowiedział się, że to rząd nawalił, nie był by zadowolony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pytanie moje nie tyczyło się opisu okoliczności i zamiarów - te są powszechnie znane.

Pytanie brzmi czemu mówiono o porwaniu?

Czy Ludwik był w tym czasie więźniem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że tak. Gdyby ludzie dowiedzieli się, że uwięziony król uciekł. Pokazałoby to niestabilny rewolucyjny rząd. Dlatego myślę sobie, że mówiono o porwaniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tym oczywiście się zgadzam, za to pozostaję przy konstatacji, że w świetle ówczesnego prawa króla nie można było skazać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.