Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Najlepsza armia średniowiecza  

114 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Najlepszą armie średniowiecza posiadało:

    • Królestwo Francji
      4
    • Królestwo Anglii
      9
    • Cesarstwo Bizantyjskie
      8
    • Turcja
      10
    • Królestwo Polski
      19
    • Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego
      3
    • Królestwo Szwecji
      1
    • Inna jaka?
      8


Rekomendowane odpowiedzi

Ja patriotycznie za Polską, ale skłaniam się ku niej zwłaszcza za końcówke średniowiecza czyli lata ok. 1400 r. kiedy to pod Grunwaldem biliśmy cały kwiat rycerstwa zachodniego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Sredniowiecze to okres X wiekow i ocena armii walczacych w tym czasie bedzie bardzo niedokladna i subiektywna. Zaznaczylem armie Krolestwa Polskiego bo pod koniec tej epoki historycznej ( jak juz wspomnial moj przedmowca ) byla jedna z najlepszych, jezeli nie najlepsza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
polska. W pamięci bitwy pod Kircholmem...ach aż się łezka w oku kręci.

Bitwa pod Kircholmem nie była w średniowieczu, bo był to rok 1605.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ach faktycznie, wybacz. Co nie zmienia faktu że husaria była najlepsza.

a trzeba pamiętać że pod Grunwaldem w armii polskiej nie walczyli tylko polacy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ach faktycznie, wybacz. Co nie zmienia faktu że husaria była najlepsza.

a trzeba pamiętać że pod Grunwaldem w armii polskiej nie walczyli tylko polacy.

Tak, ale to o czym mówisz odnosi się do czasów nowożytnych. Po Grunwaldem rycerstwo ciężkozbrojne stanowili Polacy pod dowództwem świetnego wodza - Jagiełły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nie przeczę.

Tak sobie pomyślałam....że właściwie to nie wiem dlaczego Krzyżacy byli uważani za niepokonanych, skoro zasadniczo nie było problemu żeby ich pokonać pod grunwaldem. To tylko pogłoski czy faktycznie tacy dobrzy byli?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak sobie pomyślałam....że właściwie to nie wiem dlaczego Krzyżacy byli uważani za niepokonanych, skoro zasadniczo nie było problemu żeby ich pokonać pod grunwaldem. To tylko pogłoski czy faktycznie tacy dobrzy byli?

Wcale nie było tak łatwo :P

Siła krzyżaków była dyplomacja i propaganda. Samych zakonników było pod Grunwaldem 250 (209 bodajże poszło do piachu :roll: ) natomiast Jagiełło miał za przeciwników całe zachodnioeuropejskie rycerstwo (najlepsi z najlepszych) dlatego wynik tej bitwy może świadczyć o wybitnej pozycji polskiej armii w Europie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale czemu ludzie nie mogli się wcześniej poprostu zbuntować, zebrać armię i wybić Krzyżaków w pień? Czemu przez prawie 200 lat nikt o tym nie pomyślał?

Byłoby łatwiej, chociaż z drugiej strony pod Grunwaldem odnieśliśmy piękne zwyciętswo.

//JKM o Krzyżakach w temacie: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=645 lub http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=334

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No tak, ale czemu ludzie nie mogli się wcześniej poprostu zbuntować, zebrać armię i wybić Krzyżaków w pień? Czemu przez prawie 200 lat nikt o tym nie pomyślał?

Polacy też buntowali się "po prostu" w XIX wieku a na wolność musieli czekać 123 lata :P

To wcale nie było takie łatwe.

Myślano o tym :P: przykłąd: Związek Jaszczurczy czy Związek Pruski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kuba89   

Nie jestem pewien czy armia mongolska byla zdecydowanie najlepsza.....ich sztuka walki byla znakomita. Wielki wplyw na rozwoj armii mial Temuczin. Oczywiscie byłoby bledem nie docenic ich wartosci bojowej.Ich armia gromiła wszystkie ludy i narody jakie stanęly im na drodze,ale ja obstawiam armie bizantyjska.Mieli najbardziej zroznicowane oddzialy, najlepsze uzbrojenie lecz niestety brakowało juz dowodcy.....ich armia upadala. Dlatego nadal sie zastanawiam o dokladny sens pytania. Chodzi o efektywnosc w walce(wartosc bojową) czy potencjał bojowy armii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lex87   
Ja patriotycznie za Polską, ale skłaniam się ku niej zwłaszcza za końcówke średniowiecza czyli lata ok. 1400 r. kiedy to pod Grunwaldem biliśmy cały kwiat rycerstwa zachodniego.

Jak na taki okres to ja bym to przeciwstawił takim oto przykładem. Turcy i powiem tylko tyle , że bitwa pod Nikopolis [1396] jest najlepszym przykładem , widzimy przez tą bitwe moc tureckiej nawałnicy i nawet połączone chrześcijańskie siły nie mogły ją powstrzymać . Już nie wspomne o janczarach , najlepszej piechocie , jakże fanatycznej i posłusznej wtedy, potem im " odbiło" jak pretorianom w czasach rzymskich .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.