Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

''Dyktator''

Recommended Posts

Andreas   

Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się II wojną światopwą, zna ten film. Bodajże jeden z najlepszych filmów z udziałem króla komików Charliego Chaplina. Na ekranach kin pokazał się w październiku 1940r., gdy bomby spadały jeszcze na Londyn.

Film dotyczy Niemiec, a postać dyktatora nieistniejącego państwa, Tomanii(czyli Germanii), Adenoida Hynkela jest zobrazowaniem postaci Adolfa Hitlera(nawet podobnie brzmią nazwiska), większość szczegółów jest niemalże proroczych(np. momenty gdy Hynkela ogarnia szał i rozpacz oraz pawie szaleństwo, są niemal nie do odróznienia od sytuacji z roku 1945), Śmieciak-to Goebbels, opasły marszałek Herring to Goering, a Benzino Napaloni-Benito Mussolini. Przy czym Napaloni jest kompletnym przeciwieństwem Mussoliniego-jako typowa twarda osobowość, która góruje nad zawstydzonym Hynkelem.

Po wojnie, gdy wyszła na jaw prawda o obozach koncentracyjnych, Chaplin powiedział, ze gdyby wiedział o tym co się działo, nie nakręciłby tej komedii.

A jakie były reakcje w Niemczech i innych krajach? Podobno Hitler obejrzał ''Dyktatora''. I się śmiał. A może wiecie coś więcej? Jak na niego Niemcy zareagowali? Co mówil o swoim angielskim sobowtórze i jego dziele? Co sądzicie o tym filmie? Czy mógłby nieco zmienić losy wojny i świata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O reakcji na ten film w Niemczech nic nie wiem. Wiem jednak, że 14 grudnia tego roku Churchill obejrzał ten film na prywatnym pokazie.

Sam widziałem go (dopiero), gdy był emitowany na TVP Kultura i na prawdę mi się podobał. Miejscami nie mogłem się powstrzymać od śmiechu. Co prawda niektóre sceny były scenami typowymi dla ówczesnych komedii (jak np. scena z pociągiem), ale całość jest na prawdę znakomitym dziełem.

Czy mógłby nieco zmienić losy wojny i świata?

Na pewno wpłynął na historię światowego kina ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guzi   

Film jest bardzo fajny, moze nie smieszny gdyz dla ludzi ktorzy znaja historie takie rzeczy smieszne nie moga byc.

Mimo wszystko jest dosyc ciekawie zrobiony. Gdzies na torrentach go widzialem niedawno gdy poszukiwalem innego dokumentu, takze jak ktos chce to spokojnie moze go latwo znalezc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Miejscami nie mogłem się powstrzymać od śmiechu.

A dlaczego w ogóle się wstrzymywałeś? To komedia i z założenia ma ona wywoływać śmiech.

Podobno Hitler obejrzał ''Dyktatora''. I się śmiał.

A ja gdzieś słyszałem, że Hitler wydał na Chaplina wyrok śmierci po obejrzeniu tego filmu.

Nie pytajcie mnie tylko gdzie to słyszałem i na ile to prawda, bo nie wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja gdzieś słyszałem, że Hitler wydał na Chaplina wyrok śmierci po obejrzeniu tego filmu.

Nie pytajcie mnie tylko gdzie to słyszałem i na ile to prawda, bo nie wiem.

Ja nawet czytałem coś w podobnym stylu, ale kompletnie nie pamiętam gdzie i kiedy. Nie wiem czy wyrok śmierci, ale jakieś tam reperkusje planowano względem Chaplina, oczywiste, że film w Niemczech był zakazany.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Guzi, czyzbys sugerował, że ja nie znam się na historii? Przedstawienie tyrana w komicznym świetle jest dziełem wybitnym! To rzecz gustu, a nie powinności.

Ja przeczytałem, że Fuhrer obejrzał ''Dyktatora'' dwukrotnie. I śmiał się. Może coś tu nie tak jest?

Temat zalożyłem od razu po obejrzeniu filmu-dopiero dostałem go w ręce, naprawdę świetnu film, a postać Napaloniego i eksperymenty Herringa wywołałyu mnie ryk śmiechu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się II wojną światopwą, zna ten film. Bodajże jeden z najlepszych filmów z udziałem króla komików Charliego Chaplina.

Czy na pewno najlepszy?

Na pewno podówczas jeden z najpopularniejszych i uznany za ważny, atoli prócz zarzutów natury politycznej, film spotkał się niepochlebnymi recenzjami względem jego artyzmu.

Film dotyczy Niemiec, a postać dyktatora nieistniejącego państwa, Tomanii(czyli Germanii)

No właśnie...

Tomainia (vide: gazeta "The Tomainia Post") czy Tomania?

Co do etymologii nazwy kraju - może być powiązaniem słów oznaczających zatrucie pokarmowe i szaleństwa (ptomaine poisoning + mania). "Ptomanine" zaś pochodzi od greckiego słowa "ptōma" oznaczającego m.in. trupa.

A jakie były reakcje w Niemczech i innych krajach?

(...)

Z racji tego, że film nie był wyświetlany w Rzeszy trudno zatem mówić o jakiejś reakcji.

W Hiszpanii dekretem z 2 kwietnia 1940 r. zostało zakazane wspominanie jego nazwiska (sic!), sam film przez 36 lat był wstrzymywany przez cenzurę. Pierwsze pokazy (w Barcelonie i Madrycie) miały miejsce w maju 1976 roku. Podobnież w Argentynie jeszcze w kwietniu 1945 r. film ów był zakazany.

/za: D. Wingeate-Pik "Hiszpania i Trzecia Rzesza"/

Wiem jednak, że 14 grudnia tego roku Churchill obejrzał ten film na prywatnym pokazie.

(...)

Choć wcześniej Wielka Brytania nie chciała rozpowszechniać u siebie tego filmu.

Podobno Hitler obejrzał ''Dyktatora''. I się śmiał.

(...)

O ile jest pewnym, że obejrzał, to już jego reakcja nie jest znana, choć wielu autorów pisze, że się śmiał to nie podają na czym się opierają.

Ja nawet czytałem coś w podobnym stylu, ale kompletnie nie pamiętam gdzie i kiedy. Nie wiem czy wyrok śmierci, ale jakieś tam reperkusje planowano względem Chaplina, oczywiste, że film w Niemczech był zakazany

Chyba jednak ktoś coś pomieszał, żadnego wyroku nie było wedle mego rozeznania.

Pomieszanie zaś mogło się wziąć z tego, że Chaplin trafił na strony propagandowej broszury "Juden Sehen Dich An" autorstwa dr Johanna von Leersa, będącej listą osób pochodzenia żydowskiego. Wiele spośród pomieszczonych tam osób zginęła. Filmowiec Ivan Montagu miał przesłać tą książkę Chaplinowi, uważa, że mogło się ona stać inspiracją do powstania filmu.

Choć pamiętać trzeba, że Chaplin nosił się już wcześniej z zamiarem zrealizowania takiej parodii, tyle że jej bohaterem miał być Napoleon.

/szerzej: J.P. O'Donnell "Charlie Chaplin, Adolf Hitler & Napoleon", "Encounter", czerwiec 1978/

Dwa najpopularniejsze motywy z filmu to scena tańca z globusem i końcowe przemówienie, tymczasem pierwotnie tej ostatniej sceny nie było, zamiast przemówienia miał być taniec żołnierzy na łące.

Jak wspomniano film nie był pokazywany w Rzeszy, a jednak niektórzy żołnierze niemieccy mieli okazję obejrzeć ów film w maju 1942 roku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak wspomniano film nie był pokazywany w Rzeszy, a jednak niektórzy żołnierze niemieccy mieli okazję obejrzeć ów film w maju 1942 roku...

A jaka była ich reakcja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze kilka drobiazgów, kiedy tylko Chaplin zaczął kręcenie tego filmu, do United Artists dotarły głosy z tzw. Komitetu Haysa, że film będzie miał problemy z cenzurą. Antycypowali? :B): Przedstawiciele biura nowojorskiego i angielskiego słali depesze do Chaplina by nie realizował swego pomysłu. Aż przyszedł czas ataku niemieckiego na Wielką Brytanię. I wciąż przedstawiciele obu biur słali depesze do reżysera, tylko teraz domagali się przyśpieszenia realizacji filmu. Filmem zainteresował się i prezydent USA, zatem sprowadzono kopię do Białego Domu, a na seans Roosevelt zaprosił Chaplina.

Co powiedział o tym filmie Roosevelt zaproszonemu autorowi? I jaki był związek szefa związku zawodowego robotników portowych w Nowym Jorku z pokazami "Dyktatora" w tym mieście?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.