Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Leuthen

August von Mackensen

Recommended Posts

Leuthen   

Chciałbym podyskutować w tym wątku o Auguście von Mackensenie, chyba najlepszym niemieckim dowódcy I wojny światowej. Urodził się w 1849 r. Karierę wojskową rozpoczął w 1869 r. Brał udział w wojnie francusko-pruskiej 1870 r. W 1900 r. awansowany do stopnia generała majora. W momencie wybuchu Wielkiej Wojny był generałem kawalerii. Dowodził wielkimi jednostkami niemieckimi w bitwie pod Tannenbergiem i pod Łodzią w 1914 r. Wiosną 1915 r. zostaje mu (już generałowi-pułkownikowi) powierzone dowództwo nowo utworzonej 11 Armii, która ma odwrócić losy wojny w Galicji, gdzie austro-węgierski sojusznik ledwie dycha. 2 maja 1915 r. zaczyna się bitwa pod Gorlicami. W jej rezultacie państwa centralne nie tylko wyrzucają Rosjan z Galicji, ale też zdobywają Królestwo Polskie (5 sierpnia zajęto Warszawę) i wchodzą głęboko na terytorium Rosji. Za odbicie Lwowa (22 VI 1915 r.) Mackensen dostaje awans na feldmarszałka.

"Końcem 1915 po błyskotliwie przeprowadzonej kampanii przeciwko Serbii zdobył Belgrad, dowodząc wspólną ofensywą Niemiec i Austro-Węgier. W sierpniu 1916 po przystąpieniu Rumunii do wojny po stronie Ententy skierowany na front rumuński. Po początkowym zaskoczeniu dowodząc armią bułgarską i niemiecką szybko powstrzymał ofensywę rumuńską zdobywając Bukareszt w grudniu 1916 roku. Zwycięstwo było całkowite i do końca grudnia 1916 r. prawie cała Rumunia znalazła się pod okupacją. Od 1917 do końca wojny pełnił stanowisko wojskowego gubernatora nad okupowaną Rumunią." [wikipedia.pl]

I dalej za wikipedią: "Do końca życia zwolennik monarchii Hohenzollernów. Nie poparł Hitlera. W 1940 roku w liście do dowódcy Wehrmachtu potępił zbrodnie niemieckiej armii popełnione w trakcie kampanii wrześniowej.

W okresie międzywojennym był propagatorem rewizji granic z Polską oraz przyczynił się do współdziałania Reichswehry z NSDAP.

Zmarł w 1945 roku wieku 96 lat w Schmiedeberg w Westfalii."

Bez dwóch zdań ciekawa postać. Ktoś ma ochotę podyskutować o nim?

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   
Bez dwóch zdań ciekawa postać. Ktoś ma ochotę podyskutować o nim?

Czemu nie :)

MAckensen rzeczywiście musiał być niezły. Pod Tannenbergiem wprawdzie jakoś się nie wyróżnił (ani pozytywnie ani negatywnie) z tego co pamiętam, po prostu robił swoje. Jednak musiał to robić na tyle dobrze, że gdy Hindenburg z Ludendorffem zostali powołani do Ober-OSt, to własnie Mackensen dostał dowództwo 9 Armii.

Musiał mieć też dużo taktu, że został wyznaczony na dowódcę 11 Armii, która miała współpracować z siłami austro-węgierskimi. Stosunki między sojusznikami były wówczas skomplikowane (przez osobowości Falkenhayna i Conrada).

Mackensen był dobrym dowódcą - jego szef sztabu - Seeckt [ :) ] wiele razy to podkreślał - tworzyli świetny duet - szef sztabu daje projekty i pomysły, dowódca bierze na siebie odpowiedzialność. Później bodaj Tappen był szefem sztabu u Mackensena i też współpracowało im się dobrze.

No i, jak to Seeckt napisał, w pewnym okresie (bodaj 1916 r.) tylko Mackensen był jedynym dowódcą grupy armii bez książęcego tytułu.

W Niemczech ukazała się jakiś czas temu obszerna biografia tego marszałka. Ale niestety nie miałem jej w swoich łapkach... jeszcze :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
W Niemczech ukazała się jakiś czas temu obszerna biografia tego marszałka. Ale niestety nie miałem jej w swoich łapkach... jeszcze

Można prosić dane bibliograficzne? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Dzięki! Szkoda, że nie wiedziałem o tym miesiąc wcześniej - dałbym cynk mojemu wujkowi w Niemczech, żeby kupił mi ją na urodziny :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

dalej za wikipedią: "Do końca życia zwolennik monarchii Hohenzollernów. Nie poparł Hitlera. W 1940 roku w liście do dowódcy Wehrmachtu potępił zbrodnie niemieckiej armii popełnione w trakcie kampanii wrześniowej.

W okresie międzywojennym był propagatorem rewizji granic z Polską oraz przyczynił się do współdziałania Reichswehry z NSDAP.

Autorzy tego hasła w polskiej Wikipedii popadli w pewną sprzeczność. I nadal popadają - zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/August_von_Mackensen. "Nie poparł Hitlera", ale "przyczynił się do współdziałania Reichswehry z NSDAP". Czyli - pewnie z jakąś NSDAP bez Hitlera.;)

Pomijając już krotochwile, uznać wypada, że relacje Mackensena z reżimem były dosyć złożone. Pruskim tradycjonalistą, monarchistą pozostał pewnie do końca życia. Może i brzydził się krzykliwym parweniuszem u władzy. Ale "dawał twarz" (i charakterystyczny mundur). A to miało znaczenie dla legitymizacji nazistów.

Ostatni raz w życiu "dał twarz" pewnie w Die Deutsche Wochenschau z 14 grudnia 1944 roku. Na swoje 95-urodziny i krótko przed końcem. Hitlera, reżimu, swoim.

Zob.:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.