Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Czaszki, panterki... czyli umundurowanie w Powstaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Słyszałem o tym, że Niemcy wracając na swoje pozycje, ściągali hełmy, by nie być rozpoznani jako powstańcy.

A to całkiem możliwe, biorąc pod uwagę, że obie strony stosowały różne fortele aby oszukać wroga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Czyżby chodziło o Totenkopfy z esesmańskich mundurów? A może naszywki lub ryngrafy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Totalnie nic z tych rzeczy. Otóż te czaszki umieszczane były na tarczach, naszywanych na ramionach mundurów "Rafałków". Te kwestie oznaczeń są nie mniej ciekawe od samego umundurowania. W "Parasolu" słynne "Parasole", przypominające kształtem spadochron (miało to związek z planami wobec "Parasola"), czy też to C z liczbą 49 w środku, w przypadku "Czaty 49". Swego czasu trafiłem na informację o takim oznaczeniu, tylko że nigdzie nie mogę znaleźć informacji, czy to było oznaczenie regulaminowe, czy może zdarzały się dosłownie pojedyncze przypadki noszenia ich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytalam gdzies kiedys, ze poszczegolne bataliony i kompanie nosily roznokolorowe apaszki (o ile pamietam zdobyte na Stawkach?), kazdy oddzial staral sie o inny wzor i byly one elementem rozpoznawym jednakowo ubranych zolnierzy. Apaszki czerwone nosili komunisci z AL, Żandarmeria Grupy "Północ" - zolte, a ludzie z ''Parasola'' w drobną granatową kratę. Czy ktos wie cos wiecej? Jaki wzor mialy inne kompanie i bataliony?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czytalam gdzies kiedys, ze poszczegolne bataliony i kompanie nosily roznokolorowe apaszki (o ile pamietam zdobyte na Stawkach?), kazdy oddzial staral sie o inny wzor i byly one elementem rozpoznawym jednakowo ubranych zolnierzy.

Apaszki w magazynach niemieckich na Stawkach? Prawdę mówiąc, pierwsze słyszę, aby coś takiego miało miejsce. Owszem, nosili apaszki żołnierze "Parasola", ale czy ktoś więcej... Oddziały starały się wyglądać w miarę jednolicie, ale żeby wyróżniały się jakoś szczególnie, i to apaszkami? Niewiele znam przypadków noszenia charakterystycznych znaków przez poszczególne oddziały.

Apaszki czerwone nosili komunisci z AL, Żandarmeria Grupy "Północ" - zolte, a ludzie z ''Parasola'' w drobną granatową kratę.

Z tego co mi wiadomo, to na Starówce PKB, SP i Milicja PPS nosiły do biało-czerwonych opasek także zielone, z pieczątką d-dztwa Grupy "Północ". Było to efektem podszywania się pod żołnierzy pełniących funkcje żandarmerii, przez nienależących do niej. Uregulował to rozkaz z 17 sierpnia. O apaszkach pierwsze słyszę. Mógłbym poznać źródło tej informacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

,,Poszczególne bataliony i kompanie nosiły też przewiązane pod szyją różnokolorowe apaszki [również zdobyte na Stawkach] - przy czym każdy oddział starał się o inny wzór. Apaszki spełniały kilka funkcji; podczas walk w domach wypełnionych pyłem, zamoczone w wodzie i przewiązane na twarzy pozwalały oddychać; na co dzień - noszone na szyjach - stanowiły dodatkowy element rozpoznawczy jednakowo odzianych żołnierzy. Żandarmeria Grupy "Północ" [oddział "Barry"] nosiła żółte apaszki - barwy przedwojennych oddziałów tej formacji, żołnierze "Parasola" mieli chusty w drobną granatową kratę, zaś komuniści z AL, co zrozumiale, nosili chusty czerwone. Pod koniec sierpnia nad "mundurową pstrokacizną" walczących oddziałów próbował zapanować sam komendant Okr. Warsz. AK płk "Monter", wydając rozkaz o zasadach noszenia powstańczych mundurów i odznak. Rozkaz zabraniał używania wszelkich wstążek, kokardek i apaszek... Jednak powstańcze wojsko do końca zachowało swój "warszawski fason".,, Fragment pochodzi z plyty Whatfor'a. Ten kawalek o apaszkach zauwazylam stosunkowo niedawno i bardzo mnie to zaciekawilo, bo nigdy wczesniej sie z ta informacja nie spotkalam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A to nie ukrywam, że pierwszy raz spotykam się z taką informacją. Trzeba będzie trochę pogrzebać. Zwłaszcza, że pisał to Whatfor...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bylabym wdzieczna jesli ktos znalazby jakies informacje na ten temat i pozniej je tu umiescil. Moje pole dzialania jest niestety bardzo male. . . (mieszkam za granica i jedynym zrodlem jest dla mnie internet i ksiazki, ale jak wiadomo nie wszystko mozna kupic).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Baon "Parasol" rzeczywiście nosił granatowe apaszki(chusty) w białe grochy.

Pluton żandarmerii "Grupy Północ" zółne, a właściwie kanarkowe.

Jednakowy kolor apaszek w oddziałach nie był jednak regułą. Poniżej kilka przykładów o tym świadczących:

- (...) Znalazły się [na Stawkach]też duże chusty. Jest ich cały stos w różnych kolorach. Bierzemy zielone, po parę sztuk na głowe, na zapas, żeby nie trzeba było prać(...) za: Lech Hałko "Kotwica herbem wybranym" - baon "Bończa"

- (...)"Kurzawa" proponuje, żeby patrol "Zadry" poza normalnym umundutowaniem i oporządzeniem założył zielone chusty na szyję i pobrał frendzelki do maskowania twarzy. Wszyscy przyjmują ten pomysł z entuzjazmem. Póżniej będzie to przedmiot powszechnej zazdrości.(...) Wspomnienia "Zawieji" w "Przeciw konfidentom i czołgom". Kompania "Zemsta", baon "Pięść".

- (...) naszej kompanii w popularne panterki(...) Do nich nosiło się kolorowe chustki. Moja była pomarańczowa w białe groszki. Były naprawde twarzowe(...)Za: Andrzej Duma "Kresowiak" "Mistyfikacja pod osłoną niemieckiego patrolu" kompania "Harcerska" baon "Gustaw".

A tak wyglądali wg własnych opisów:

- strz. "Majtek" [ II komp. baon "Parasol"] - hełm niemiecki w pokrowcu, panterka, czarny pas z ladownicami, za pasem granaty, spodnie wpuszczone w kamasze(?), opaska z czarnym parasolem. Za: "Przemoczone pod plecakiem osiemnaście lat".

- p.por. "Igor" [ pluton "Jerzyków" baon "Miotła"/"Czata49"] - kurteczka feldgrau, sweter, panterka, buty z cholewami, bryczesy, polówka(polska). Za: "POS "Jerzyki" z "Miotłą' w tarczy"

- pchor. "Kresowiak" {komp. "Harcerska" baon "Gustaw"] - czarny beret, apaszka pomarańczowa w białe groszki, panterka, bryczesy, buty z cholewami. Za: "Mistyfikacja pod osłoną niemieckiego patrolu".

- kpr. pchor. "Nałęcz" [ 104 kompania ZSP] - furażerka z biało-czerwonym proporczykiem, pasy niemieckie, kabura, kurtka zimowa WH, opaska z numerem plutonu. Za:"Na barykadach Warszawy' i "W pułapce losu".

- st.strz."Lech" [ Dyon 1806] - zimowa kurtka z kapturem(żółto-brązowo-zielona), czapeczka panterkowa, spodnie niemieckie, pas i szelki z ładownicami, bagnet. Za: MARS Nr 16.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Albinosie, o takie czaszki chodziło?

rafalki1.jpg

Przyznam, że ten element zawsze bardzo u Powstańców mi się podobał.

I zastanawiało mnie, co oznaczał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

O takie, o takie. Co oznaczały? Akurat Powiśle to nie moja bajka, ale nie podejrzewam, żeby to miało jakieś szczególne znaczenie, poza tym, z czym zazwyczaj czaszki się kojarzą ;)

Sad dzięki śliczne za informacje o tych chustach :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Rafałki" odznaczali się jeszcze namalowaną po prawej stronie hełmu dużą literą R.

Symbol trupiej czaszki ze skrzyżowanymi piszczelami nie jest niczym nowym. Nosili go Huzarzy Śmierci Fryca Wielkiego, a potem Leibhuzarzy gwardii pruskiej. Czarni huzarzy francuscy w czasów Wielkiej Rewolucji z dewizą LIBRE aut MORI (wolność lub śmierć). Żuawi Śmierci z Powstania Styczniowego,a nawet oddział kawalerii z serialu "Wojna i miłość". :lol:

Pluton "Torpedy" batalionu "Miotła"/"Czata49" nosił na przdramieniu dużą czerwoną tarczę z białym orłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.