Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

A więc Bzura 2008 już za nami. Czas podsumowania tegorocznej największej imprezy rekonstrukcyjnej.

http://www.e-sochaczew.pl/pokaz.php?pokaz=...p;id_news=13487

Na początek kilka fotek:

e5d98b0f42f33821.jpg

5e96754f3977ef12.jpg

1a632c20d5d56409.jpg

dc2c98b0d17f03c6.jpg

0a339f0b2535b11a.jpg

Czekamy na przeżycia i relacje naocznych świadków ;) Ja niestety nie mogłem uczestniczyć w tym roku... :P Za rok pojadę na pewno wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   
Za rok pojadę na pewno

Chodzą ploty, że za rok nie odbędzie się. I nie dziwię się.

Byłem uczestnikiem kilku poprzednich odsłon. Za każdym razem było to samo, tylko, że więcej i więcej. Doszło do takiego absurdu, że piechota atakowała falami, ramię przy ramieniu. Cud, że pojazdy po nikim nie przejechały. A scenariusz za każdym razem był taki sam: atak Polaków, atak Niemców, wjeżdżają czołgi, szarżuje kawaleria, ostateczny szturm, defilada (oczywiście piszę w skrócie i ogólnikowo). W tym i zeszłym roku darowałem sobie tą imprezę, szukając innych form rekonstrukcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No tak to fakt. Tyle lat wielkiej rekonstrukcji to juz coś. Moim zdaniem trzeba wprowadzić jakieś urozmaicenie, zmianę, by przyciągnąć nowych widzów. W końcu historia zobowiązuje... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   

Samolot lata od bodajże trzech lat. Wyczerpała się formuła. Bo cóż po raz n-ty można pokazać na wykoszonym polu szer. 50m i dł. 200m z chatką pośrodku?

Były próby wprowadzenia mniejszych inscenizacji jak utarczki na granicy, walki polsko-słowackie (z udziałem kolegów z Czech) czy wkroczenie RKKA. Ale meritum pozostawało to samo. I nie zmieniały tego kolejne wprowadzane na pole bitwy nowe sprzęty (TKS, PzKpfw II, SdKfz 261 i in.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tyle, że jedyny ''Stuka'' jest w Wielkiej Brytanii...

Andreas masz na myśli oryginał czy replikę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Oryginał, jest to Junkers Ju-87 G-2 ''Panzerzerstorer'', niestety bez podskrzydłowych zaczepów na bomby. Jest on w Hendon.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   

W dniach 12-14 września Stowarzyszenie Historyczne "Cytadela" odbyło marsz przez Puszczę Kampinowską szlakiem przebijających się do Warszawy jednostek Armii Poznań i Armii Pomorze. Poniżej krótka galeria zdjęć z owego przedsięwzięcia:

http://www.cytadela.aplus.pl/archiwum/52/relacja52.htm

Moim zdaniem jest to fantastyczna forma rekonstrukcji. I jakże inna od tego co do tej pory było (czyli "bitwy" na spłachetku pola z użyciem ton sprzętu i pirotechniki). Tutaj czuje się tamta epokę (proszę zwrócić uwagę, że niema ani jednego "współczesnego" przedmiotu). Uczestnicy marszu mieli na sobie i ze sobą tylko to co polski żołnierz owych dni roku pamiętnego.

Co reszta forumowiczów sądzi o takiej formie rekonstrukcji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Co reszta forumowiczów sądzi o takiej formie rekonstrukcji?

Dla mnie coś pięknego, czuć klimat tamtych czasów, niesamowite. Spaliście zapewne w lesie, z tego co pamiętam, było w tedy nie za ciepło.

Mam pytanie, czy ktoś sprawdza mundur i ekwipunek uczestników biorących udział w rekonstrukcjach, by wszystko było zgodne z umundurowaniem i uzbrojeniem żołnierzy z września '39 roku?

P.S.- Ale zdjęcia z marszu, cudowne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   
Mam pytanie, czy ktoś sprawdza mundur i ekwipunek uczestników biorących udział w rekonstrukcjach, by wszystko było zgodne z umundurowaniem i uzbrojeniem żołnierzy z września '39 roku?

Na inscenizacjach organizowanych (na razie niewielkie i rzadko) przez stowarzyszenie do którego należę kładzie się silny nacisk na ten aspekt (przykładowo kolega, który nieregulaminowo trzymał karabin został zrugany przez "przełożonego". A wyszło to dopiero na zdjęciach).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Rewela qraku - przydałby się jeszcze pod to płynnie zmieniające się foto jakiś podkład muzyczny ... Z tego co pamiętam, już w ubiegłym roku włóczyłeś się gdzieś po polach i wertepach, o kawałku suchej kiełbasy (fotki były na historykach.org) ?

I jak mogłem zapomnieć, o naszych szyderczych żurawiejkach ? :

Rzecz to jest powszechnie znana

Strzelec w dupie ma ułana

A piechota, to chołota,

co na konia siada z płota,

o piechocie nie śpiewamy,

bo ją wszyscy w d..ie mamy !

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bomba, największe wrażenie zrobiła na mnie biedka, ciekawym kto ją zrobił ;)

(przykładowo kolega, który nieregulaminowo trzymał karabin został zrugany przez "przełożonego". A wyszło to dopiero na zdjęciach)

A to mi akurat zapachniało przerostem ambicji i czepialstwem. Przez Puszczę Kampinoską był odwrót, zmęczonych walkami żołnierzy, często świeżych rezerwistów. Nie sądzę, żeby wszystko odbywało się w rzeczywistości regulaminowo. Ba, jestem o tym wręcz przekonany. Swego czasu czytywałem wspomnienia żołnierzy września, łamanie regulaminów, szczególnie dotyczących broni, oporządzenia czy marszu, było powszechne na drogach odwrotu. Cóż, na paru zagranicznych forach czytałem, że my jesteśmy bardzo ambitni, ale też ponoć odtwarzamy w Polsce przykładając dużą wagę do szczegółów i realizmu.

To może nie żurawiejka:

"Artyleria z swoich armat,

przed wszystkimi chwali się,

nam piechurom pozostały,

nasze własne nogi dwie!"

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   
A to mi akurat zapachniało przerostem ambicji i czepialstwem. Przez Puszczę Kampinoską był odwrót, zmęczonych walkami żołnierzy, często świeżych rezerwistów.

To było na innej imprezie, gdzie pokazywaliśmy ćwiczenia przedwojennego wojska (bodajże rozłożenie obsługi moździerza). Kolega trzymał kb na styl "amerykański", czyli oburącz, lufą w dół ;)

I jak mogłem zapomnieć, o naszych szyderczych żurawiejkach ?

:mrgreen:

Ciekawy, jak postępy nad sylwetką oficera 10BK?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ciekawy, jak postępy nad sylwetką oficera 10BK?

Właśnie ciekawy jesteśmy ciekawi ;) jak postęp nad twoją rekonstrukcją?

Co reszta forumowiczów sądzi o takiej formie rekonstrukcji?

Co sądzę? Taka rekonstrukcja ma swój niepowtarzalny klimat. Poczuć się chociaż przez chwilę jak żołnierz września 39r., poczuć tą atmosferę... Ach, ta miłość do rekonstrukcji...

A jeśli chodzi (wracając jeszcze do tematu) o Bzurę, to przydała by się na pewno jakaś zmiana. Trzeba opracować jakąś nową koncepcję, nowe wydarzenia. Mam na myśli tutaj "zwykłych" szarych obywateli, którzy będąc kilka razy na Bzurze i za każdym razem widząc to samo w końcu zrezygnują i znajdą sobie inną inscenizację albo inne zajęcie w tym czasie....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jeśli chodzi o umundurowanie, to prawda, kładzie się niezwykle silny nacisk i wymagania na umundurowanie i ekwipunek. Takie sytuacje są np. w Pomeranii, gdzie wszyscy żołnierze są wychuchani i wypielęgnowani, niewiele mając wspólnego z niedobitkami z '45r. Takie sytuacje są w każdej GRH, traktującej o porażkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.