Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcin29

Zbrodnie USA

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Tak, bo komuniści byli dobrymi ludźmi, tylko ci podli obszarnicy i kapitaliści napadają na nich. Jesli mamy porownywać metody CIA ze ''zbrodniami'', to proszę bardzo, od razu możemy mówić o Gestapo i NKWD. Jeszcze niedlugo dojdzie do tego, że wojny wszystkie to USA wywołało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak bo reżim na Pd był taki super,kilkaset tysiecy wieśniaków przesiedlonych lub wymordowanych

W dużej mierze ludzie ci należeli do VC.

Coś mi tu nie gra. Czyżbyś Tankfanie twierdził, że w „dużej mierze” członków VC można mordować bez żadnych skrupułów, ale członkowie VC już tego robić nie mogą? Jakaś podwójna moralność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

No cóż wielu fachmanów Gestapo zasiliło CIA,ale do fanatyków USA to nie przemawia,to że masakrowano całe wioski,ludzi palono napalmem ,wysiedlano jest ok. bo to robiło USA.

Ot w 51 stanie częste podejście,ślepe uwielbienie dla Sama.Zresztą to co wyrabiali na Kubie za Batisty czy w Gwatemali mówi samo za siebie.Imperializm jankesów był straszliwy,ludobójczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Ot w 51 stanie częste podejście,ślepe uwielbienie dla Sama.Zresztą to co wyrabiali na Kubie za Batisty czy w Gwatemali mówi samo za siebie.Imperializm jankesów był straszliwy,ludobójczy.

Rozumiem, że pijesz m.in. do mnie ponieważ odważyłem się wziąć w obronę Stany Zjednoczone w kontekście wojny w Wietnamie. Jednak nie jestem osobą ślepo zapatrzoną w powiewającą flagę z 50-cioma gwiazdkami. Doskonale zdaję sobie sprawę o świństwach popełnianych przez CIA na wymienionej przez Ciebie Kubie, w Gwatemali, Iraku (wspieranie zamachu stanu w latach '60), Kongo, Iranie czy Gwatemali. Więcej na ten temat zapraszam tutaj:

https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=4110

Jednak nadal uważam, że działania Amerykanów w Wietnamie były słuszne- tj. walka z komunistyczną partyzantką (jak była ona trudna- pokazała historia- wioski zinfiltrowane przez Vietcong, ciągły problem żołnierzy i d-ctwa "kto jest kto" i "kto tak naprawdę jest przeciwnikiem") i NVA.

Polecam świetną lekturę z perspektywy szarego żołnierza: "Pola w ogniu" Jamesa Webba, wydana nakładem Bellony. Beletrystyka, ale oparta na faktach i przeżyciach autora, który był w tamtym okresie żołnierzem piechoty morskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jesli kolega marcin weytacza, za przeproszeniem, świństwa o zatrudnianiu gestapowców, to moze zainteresuje go fakt, ze to w komunistycznym rzimie niejaki Josef Blosche przeżył wojne o prawie ćwierć wieku? Moze zainteresuje go fakt, ze wielu esesmanów wymieniło służbę wartowników w KL na wartowników w GUŁ-agu? A może fakt, ze wielu gestapowców pracowalo w Stasi? A NVA i jej prowehrmachtowskie mundury?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jesli kolega [...] prowehrmachtowskie mundury?

I znowu zabrzmiało mi to nieprzyjemnie.

Skoro jedni tak robią to i my możemy i chwała nam za to.

A wcześniej w innym temacie zastanawiacie się czy rozstrzeliwanie SS-manów jest zbrodnią wojenną w myśl powyższego: „skoro oni to robili to i my powinniśmy” nie tylko nie jest to zbrodnią a nawet działaniem wskazanym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Jednak nadal uważam, że działania Amerykanów w Wietnamie były słuszne- tj. walka z komunistyczną partyzantką (jak była ona trudna- pokazała historia- wioski zinfiltrowane przez Vietcong, ciągły problem żołnierzy i d-ctwa "kto jest kto" i "kto tak naprawdę jest przeciwnikiem") i NVA.

Hmmm..... a na czym polega "slusznosc" dzialan amerykanskich w Wietnamie ?

w porownaniu z "dzialaniami" rosyjskimi w takim np. Afganistanie ?

Czy te tez byly sluszne ? tj. walka z antykomunistyczną partyzantką (jak była ona trudna- pokazała historia- wioski zinfiltrowane przez mudzahedinow , ciągły problem żołnierzy i d-ctwa "kto jest kto" i "kto tak naprawdę jest przeciwnikiem") .....??????

A może fakt, ze wielu gestapowców pracowalo w Stasi? A NVA i jej prowehrmachtowskie mundury?

Moze tak odrobine wiecej - o "gestapowcach" pracujacych dla Stasi mozna przeczytac.

O tych pracujacych w Stasi - mniej. Ja np. wcale o tym nie slyszalem.

Ciekawe zreszta, ze sposrod pracujacych dla Stasi (ok. 80 - 100 osob z nazistowska

przeszloscia) sporo rozpracowywalo swoich kolegow pracujacych dla zachodnich sluzb -

siatke Gehlena rozlozono w ten sposob....;)))

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy, że wojna w Wietnamie rozgrywała się w innej rzeczywistości, w okresie zimnej wojny. Jedna strona zwalczała imperializm kapitalistyczny, druga komunizm. Nikt nie miał żadnych, szlachetnych pobudek. Amerykanom chodziło tylko o powstrzymanie szerzenia się wrogiego ustroju i jeszcze mieli zapewne interesy gospodarcze. Dobrali sobie fatalnego sojusznika w postaci kliki Diema i na koniec przegrali. Żałosne. Co do zbrodni, to popełniały je obie strony, jak w każdym konflikcie.

Ciekawi mnie natomiast co innego. W wielu filmach pokazuje się jak to dzielne służby US Army, czy też US Marines ścigały amerykańskich żołnierzy za zbrodnie popełnione w Wietnamie. Jak było na prawdę, czy wiemy coś o tym, jakieś źródła, dokumenty, statystyki?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Viss, co do badań nad amerykańskimi zbrodniami wojennymi w Wietnami - tutaj:

http://www.911review.org/Wget/www.homeuser...on/v1tribun.htm

sporo interesującej lektury.

Kolejna zajmująca lektura (zbrodnie żołnierzy ze 101 Dyw. Pow-Des):

http://hnn.us/articles/1802.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

W RFN szef Związku Przemysłowców był b.członkiem NSDAP i Waffen-SS,w NRD byli SSmani dostawali czape jak "Frankenstain" z getta warszawskiego rozstrzelany w 1963,czy skazany za masakre w Oradur podoficer Waffen SS,kat Warszawy Reinefarth po wojnie był w jednym z landów RFN burmistrzem i honorowym senatorem oraz tajnym radcą oraz aktywistą HIAG i konsultantem bundeswehry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dziękuję za ciekawy materiał, Kadrinazi.

Ależ proszę bardzo, wystarczy wstukać w google 'US Army war crimes in Vietnam War' i wyskoczy tego jeszcze trochę (+ wojna w Korei niczym wisienka na torcie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
Ot w 51 stanie częste podejście,ślepe uwielbienie dla Sama.Zresztą to co wyrabiali na Kubie za Batisty czy w Gwatemali mówi samo za siebie.Imperializm jankesów był straszliwy,ludobójczy.

Ale powiedz mi tak bardzo cię świerzbię? Może zasługuje na śmierć albo więzienie bo popieram USA?

I naprawdę uważasz że Imperializm USA jest taki zły? To co powiesz wspaniałomyślny i kochający wszystkie ludy Europejczyku o zbrodniach państwa Europejskich? Co ze zbrodniami Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec? Może one nie istnieją bo (podejrzewam tak) jesteś ślepo zapatrzony w kraje Europy?

Marcin mam dla ciebie pytanie, jaki kraj według ciebie nie popełnił zbrodni wojennych?

No i drugie pytanie czemu uważasz że USA jest takie winne? A ZSRR? A III Rzesza? A rewolucja Kulturalna w Chinach? A Pol Pot? Ale spoko rozumiem, ty widzisz tylko Imperializm USA, reszta to są święte baranki.

Jak dla mnie to jesteś po prostu nastolatkiem który ulega modzie na anty amerykanizm i tylko tym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Jestem po studiach, nie lubie jankesów, ale co do Europy Zachodniej mimo że mam sporo zastrzezeń to jednak cenie ich za świadomość społeczną,samoorganizacje.A czy w Polsce antyamerykanizm jest modny,raczej polska to skansen-zoo uwielbienia dla janky,a co do PolPota to był przez pewien czas sojusznikiem USA,CIA dostarczała mu broń,zresztą pomoc szkoleniowa i przy zakupach broni mieli też ludzie Al-Kaidy gdy walczyli z ZSRR a potem Rosją

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Ja ci powiem czemu ty ich nie lubisz, to jest syndrom tych niby uświadomionych społecznie Europejczyków, to jest zazdrość że oni mogą robić co im sie żywnie podoba a ty i twój kraj czy tez jak wolisz cała jaśnie oświecona Europa figę może zrobić. :P

Taka jest prawda, cały anty amerykanizm bierze się nie z jakichś wzniosłych haseł o prawa człowieka, pacyfizm czy tym podobne bzdury, tylko ze zwykłej zazdrości że Europejska kolonia wyrosła na supermocarstwo korzystając z tego że Europejczycy to zwykli idioci żrący się między sobą aż miło (dwie wojny światowe), a oni tymczasem wykorzystując swój potencjał oraz położenie wyrobili świat taki jaki im pasuje i robią to nadal i nikt na to nic nie poradzi, USA są wciąż za silne militarnie by ktokolwiek im o zdrowych zmysłach podskoczył, wciąż są bardzo silni gospodarczo i wciąż mają na tym polu potencjał i co najważniejsze nie są wykonawcami prymitywnego imperializmu europejskiego, uzależniają gospodarczo na różne sposoby, natomiast wszelkie ich akcje militarne mają bronić owe działania poprzez likwidację zbytnich "kozaków" i demonstrację siły.

I cały anty amerykanizm polega właśnie tylko na tym że oni mogą a my nie i jestesmy zazdrośni.

Ty również świadomie bądź nie jesteś zazdrosny, tacy jak ty zamiast uczyć się od nich pragmatyzmu wolisz udawać że jesteś od nich lepszy (hmmm i gdzie tu podziewają się wzniosłe hasełka o równości wszystkich ludzi) i zasłaniasz się pacyfizmem i tym podobnymi bzdurami ażeby tym bardziej taki wizerunek uwiarygodnić.

A ja tymczasem cieszyłbym się gdyby nasi politycy olali wewnętrzne utarczki, olali moralizm i tym podobne bzdety, zaczęli być pragmatyczni i aby zaczęli pracować na to aby Polska była lokalnym mocarstwem (czyt. silnym lokalnym państwem) z którymi liczyłyby się takie Niemcy, i to poważnie liczyli.

I proszę cię daruj sobie teksty o wyższości Europejczyków bo to większe bydło od Arabów, dresy, kibole, nasza jaśnie oświecona europejska młodzież itd.

Jeśli mam być szczery to rzygać mi się chce na zakłamaną Europę która w obecnej chwili lansuje się jako kontynent i kraje pełne miłości, wolności poszanowania praw człowieka itd. a w rzeczywistości są to kraje bardziej zepsute moralnie niż USA, przynajmniej ja to tak widzę u siebie w mieście i okolicach czy też w tv gdy oglądam sobie jak ta nasza zacna UE się rozwija (czy też może uwstecznia). :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.