Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Estera   

C

Czartoryski Adam Jerzy (1734-1823)-książę, generał ziem podolskich, mecenas sztuki, syn Augusta Czartoryskiego; marszałek sejmów 1764 i 1812; minister spraw zagranicznych; komendant Szkoły Rycerskiej; członek Komisji Edukacji Narodowej w latach 1775-1780; jeden z twórców "Monitora" oraz Teatru Narodowego. Wraz z małżonką (Izabelą) w Puławach stworzył ośrodek kulturalny. Współtworzył w okresie rozbiorów liceum Krzemienieckie i Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Autor "Katechizmu Kadeckiego" (1774) i "Myśli o pismach polskich".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceres - hiszpańska fregata (34 działa) wzięła udział w bitwie u Przylądka Św. Wincentego (14/02/1797)

Colossus - brytyjski okręt liniowy (74 działa) dowodzony przez kapitana Murraya w bitwie u Przylądka Św. Wincentego (14/02/1797), pod kapitanem Norrisem w bitwie pod Trafalgarem (21/10/1805) w eskadrze Colingwooda

Concepcion – hiszpański okręt liniowy (112 dział) wziął udział w bitwie u Przylądka Św. Wincentego (14/02/1797)

Conquerant – francuski okręt liniowy (74 działa) dowodzony przez kapitana D’Albarde w bitwie pod Abukirem (01/07/1798)

Conqueror – brytyjski okręt liniowy kapitana Pellewa z eskadry Nelsona w bitwie pod Trafalgarem (21/10/1805)

Conquistador - hiszpański okręt liniowy (74 działa) wziął udział w bitwie u Przylądka Św. Wincentego (14/02/1797)

Cornelie - francuska fregata (40 dział) pod kapitanem de Martineq w bitwie pod Trafalgarem (21/10/1805)

Culloden - brytyjski okręt liniowy (74 działa) dowodzony przez kapitana Troubridge’a wziął udział w bitwie u Przylądka Św. Wincentego (14/02/1797) i w bitwie pod Abukirem (01/07/1798)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cacadores - samodzielne bataliony lekkiej piechoty portugalskiej, powszechnie uznawane za najlepsze oddziały tej armi po reformach Beresforda. 1 i 3 batalion były tak dobrze wyszkolone, że włączono je do słynnej brytyjskiej Lekkiej Dywizji. Istniało 12 batalionow, utworzonych w latach 1808-1811.

Pełną historię i szlak bojowy każdego batalionu można znaleźć pod poniższym linkiem (uwaga - w języku portugalskim)

http://www.arqnet.pt/exercito/batcac.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Czako - wprowadzone przez Napoleona 25 kwietnia 1805 roku, nakrycie głowy, wykonane z czarnego filcu, o wysokości 19 cm, wzmocnione były wewnątrz kartonowym lub skórzanym stelażem. Wierzchnia część zrobiona była z twardej czarnej skóry i miała średnicę 24.5 cm. Skórzany daszek osłaniał oczy przed blaskiem słońca, a więc ułatwiał strzelanie. Ponad daszkiem umieszczano zazwyczaj cesarskiego orła wykonanego z miedzianej blachy, z numerem pułku. Każdy pułk inaczej ozdabiał swoje czaka, dodając pompony, pióra, sznury, kokardy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Campo Formio- miejscowość w północno-wschodnich Włoszech, w której zawarto pokój kończący wojnę z I koalicją antyfrancuską. Pokój podpisano 17 X 1797 r. Na mocy tego pokoju Francja uzyskała Lombardię, Wyspy Jońskie, terytoria na zachodnim brzegu Renu, południowe Niderlandy (gdzie powstała Republika Batawska).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colbert de Chabanais Pierre-David (Edouard) [1774-1853] – francuski generał, jeden z najlepszych kawalerzystów Cesarstwa. W służbie od 1793 roku. Szlak wojenny – Egipt (jako kapitan w 3 reg. dragonów, potem adiutant generała Damasa, po powrocie do Francji adiutant generała Junot, po nim generała Berthiera. Ranny pod Austerlitz. Jako szef 7 regimentu huzarów w kampaniach 1806/07 – Pruska Iława i Frydland (ciężko ranny lancą). Od marca 1809 roku generał brygady – Amstetten, Raab, Wagram. Pułkownik 2 pułku lekkokonnych gwardii. Kampania rosyjska (Smoleńsk i Borodino), potem Drezno, Lipsk i Hanau w 1813 roku. W listopadzie 1813 roku mianowany generałem dywizji. W kampanii 1814 roku w bitwach pod Champagne, la Rothiere, Champaubert, Montmirail, Chateau Thierry, Nangis, Craonne, Reims, Epernay i Arcis sur Aube. W czasie ‘100 dni’ jako dowódca brygady lansjerów w dywizji Subervie pod Quatre Bras i Waterloo (tu ranny w ramię).

Colbert-Chabanais Auguste-Francois-Marie (1777-1809) – brat Pierre-Davida, generał francuski, również kawalerzysta. W armii od 1793 roku, w 1797 roku adiutant Murat. W kampanii egipskiej dowódca 4 reg. strzelców konnych. W kampanii 1800 roku znowu adiutant Murat. W lipcu tegoż roku szef 10 reg. strzelców konnych. W grudniu 1805 roku mianowany generałem brygady i wysłany jako poseł do St. Petersburga. W kampaniach 1806/1807 dowodca brygady lekkiej jazdy (10 reg. strzelcow konnych i 3 reg. huzarow) pod Jeną i Frydlandem. Od 1808 roku w Hiszpanii – pod Bessieres w bitwie pod Medina de Rio Seco, w korpusie Lannes pod Tudelą. 3 stycznia 1809 roku pod Cacabelos w starciu z Brytyjczykami został trafiony tuż ponad lewe oko przez strzelca Thomasa Plunketta z 95th Rifles i zmarł po 15 minutach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Clauzel Bertrand (1772-1842)- hrabia, francuski generał; walczył w Armii Włoch, na San Domingo, w Armii Portugalii, w Armii Północy (w Hiszpanii). W 1815 roku stanął po stronie Napoleona i dowodził tłumieniem buntu w Bordeaux; w listopadzie tego samego roku uciekł do Ameryki. Sąd wojenny w 1816 r. skazał go na karę śmierci. Po amnestii powrócił do ojczyzny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
piterzx   

Chłopicki Józef Grzegorz (1771-1854) wybitny generał polski, dyktator i naczelny wódz wojsk powstania listopadowgo. Walczył w wojnie w obronie konstytucji 3 maja (m.in. w bitwie pod Zieleńcami), insurekcji kościuszkowskiej, od 1797 r. w Legionach Polskich, dowódca Legii Nadwiślańskiej, za zasługi w kampanii hiszpańskiej mianowany generałem, w latach 1808-1809 szturmował na czele polskiej piechoty Saragossę, walczył w kampanii 1812 r. Służył w armii Królestwa Polskiego. W wyniku konfliktu z Wielkim Księciem Konstantym wycofał się z czynnej służby. Po wybuchu powstania listopadowego 5 XII 1830 r. ogłosił się dyktatorem. Nie wierzył w sukces walki i zabiegał o ugodę z carem. 17 I 1831 zrzekł się dyktatury, lecz w praktyce nadal dowodził powstaniem, jako doradca ks. M. Radziwiłła. 25 II 1831 r. został ciężko ranny w bitwie pod Grochowem. Po powstaniu wycofał się z życia politycznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Cazajus - wiwandierka 57 pułku piechoty liniowej, doczekała się pochwały w rozkazie dziennym marszałka Neya za to, że ,,pod gradem kuł przedostała się dwukrotnie do wąwozu, gdzie walczyli nasi żołnierze, by tam - za darmo - rozdzielić między nich dwie baryłki okowity".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Canova Antonio (1757-1822) - wybitny rzeźbiarz włoski, wykonał kilka prac na zlecenie Napoleona I - posąg Apolla, dla ktorego wzorem miał być sam Napoleon czy też znaną rzeźbę Wenus, do ktorej pozowała Paulina Borghese, siostra cesarza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wroobel   

Czapka polska

i16758_czapa.jpg

Fizylierzy i woltyżerowie nosili polskie czapki rogate, wykonane z czarnego filcu, tektury i płótna ze skórzanym daszkiem. Wysokość czapki wynosiła około 22,5 cm. Każdy bok denka ma 25 cm szerokości. Orzeł wykonany był z białej blachy, pod nim znajdowała się blacha żółta z numerem pułku. Okuty mosiądzem daszek był przyszyty do czapki. Podpinka wykonana była z blachy mosiężnej wyciętej w "rybią łuskę" i służyła do zapinania paska pod brodę. Podpinka była przymocowana do czapki, po środku boku, za pomocą guza z wytłoczoną gwiazdą (fizylierzy), lub trąbką (woltyżerowie). Nad białą kokardą u fizylierów umieszczano czarny pompon. Woltyżerowie mieli pompony żółte z kitą w tym samym kolorze, zakończoną zielono. Czapki podoficerskie były u góry okolone calowym galonem. Kordony powinny być białe (frędzle u kordonów podoficerskich - białe, niciane z karmazynem).

Zobacz także : czako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.